Pankreasa İyi Gelen Besinler Nelerdir?

pankreasa iyi gelen besinler

Pankreas sağlığını korumak için pankreasa iyi gelen besinler tüketebilirsiniz. Sağlıklı bir vücuda sahip olmak için organlarımızın sağlığını önemsemeliyiz. Pankreasın en önemli işlevi sindirim sistemini için gerekli enzimleri üretmektir. Eğer sürekli sağlıksız besinler tüketirseniz pankreas yorularak işlevini yitirir. Bu açıdan hem sindirim sistemini hem de pankreası korumak için sağlıklı beslenmek gerekir. O halde pankreasa iyi gelen besinler listesini birlikte keşfedelim.

pankreasa iyi gelen besinler

Peki pankreasa iyi gelen besinler nelerdir?

Sarımsak

Pankreasta iltihaplanma oluşmasını önlemenin en etkili yollarından biri sarımsak tüketmektir. Sarımsak, antibiyotik etkisi gösteren bir besin olduğu için organların sağlığı açısından son derece faydalıdır.

Sarımsak Faydaları Nelerdir? Sarımsak Neye İyi Gelir?

Tarçın

Antioksidanlar bakımından zengin olan tarçın, pankreasa iyi gelen besinler arasında yer alır. Pankreasta oluşan ağrıları dindirmede de etkili olduğu bilinmektedir.

Tarçının Faydaları ve Besin Değerleri Nedir?

Ekinezya

Taze olarak salatalarda ya da kurutulmuş olarak demlenmiş şekilde tüketebileceğiniz ekinezya da pankreas sağlığına iyi gelir.

Ardıç meyvesi

Ardıç meyvesi, vitamin ve mineraller bakımından zengin olan bir meyvedir. Enzim üretimi konusunda etkili olduğu bilinmektedir.

Yoğurt

Yoğurt, bağırsak ve pankreas sağlığı için son derece faydalıdır. İçeriğinde bulunan probiyotikler sayesinde iltihaplanmaları önler.

Yoğurdun Faydaları Nelerdir? Yoğurt Besin Değerleri

Ispanak

Ispanak, demir bakımından zengin olduğu için pankreasa iyi gelir. İltihap oluşumunu önlediği için sık sık tüketmesinde fayda vardır.

Ispanak Faydaları Nelerdir? Ispanağın Besin Değeri

Brokoli

Brokoli, lif bakımından zengin bir sebzedir. Bu özelliği sayesinde enzim salgılanmasını kolaylaştırır. Pankreasta ağrı olmasını önlemek için de brokoli tüketmek önemlidir.

Brokolinin Faydaları Nelerdir? Brokoli Kaç Kalori?

Mantar

Sindirimi kolay olan mantar, pankreas rahatsızlığı olanlar için en ideal besinlerden biridir.

Mantarın Faydaları Nelerdir? Mantar Kaç Kalori?

Siyah üzüm

Siyah üzüm, pankreas kanallarını temizleyecek bileşenler içerir. Antioksidanlar açısından zengin olması sayesinde pankreas sağlığına olumlu etkileri vardır.

Üzümün Faydaları Nelerdir? Üzüm Kaç Kalori?

pankreasa iyi gelen besinler

Tatlı patates

Tatlı patates, kan şekerini dengede tutma konusunda oldukça etkili sebzelerden biridir. Pankreası yormadığı için tüketilmesinde fayda vardır. Enzimleri kontrol altında tutması da yine pankreas sağlığı için olumlu özelliklerindendir.

Tatlı Patatesin Faydaları ve Besin Değerleri

Limon

Limonun içeriğinde bulunan C vitamini, pankreas kanallarını temizlemesi açısından önemlidir. Aynı zamanda şekerin yağ olarak depolanmasını da önler.

Limonun Faydaları Nelerdir? Evlerin Olmazsa Olmazı Limon

Kekik

Pankreasta bulunan iltihabın temizlenmesini desteklemek amacıyla kekik tüketmek de oldukça faydalıdır.

Kekik Faydaları Nelerdir? Kekik Neye İyi Gelir?

Hangi yiyecekler pankreasa iyi gelmez?

  • Sigara
  • Alkol
  • Kırmızı et
  • Yağlı yiyecekler
  • Şekerli gıdalar
  • Unlu mamuller (makarna, beyaz ekmek dahil)
  • Kızarmış gıdalar
  • Yapay tatlandırıcı içeren yiyecekler ve içecekler

 

DMCA.com Protection Status