Böbreklere İyi Gelen 5 Besin!

böbreklere iyi gelen

Böbrek sağlığını korumanız için böbreklere iyi gelen 5 besin listesini hazırladık. Böbrek gibi önemli organları sağlıklı tutmak vücut işleyişi açısından son derece önemlidir. Böbrekler, idrar üretmek, atıkları filtrelemek, kan basıncını dengelemek, vücut sıvılarını dengede tutmak gibi işlevlere sahiptir. Beslenme, böbrek sağlığını etkileyen en önemli etkenlerden biridir. Böbrek sağlığını korumak için sodyum, potasyum ve fosfor içerikli besinleri tüketmemekte fayda vardır. Özellikle sodyum, böbrek sağlığı açısından en sakıncalı bileşenlerden biridir. O halde siz de hazırsanız böbreklere iyi gelen besinlere göz atalım.

böbreklere iyi gelen

İşte böbreklere iyi gelen 5 besin!

Soğan

B ve C vitamininin yanı sıra manganez bakımından da zengindir. Bu sayede bağırsaktaki yararlı bakterilerin çoğalmasını sağlar. Aynı zamanda sindirime de iyi gelir. Bir adet soğandaki önemli bileşenlerin oranı şu şekildedir:

Sodyum: 3 mg

Potasyum: 102 mg

Fosfor: 20 mg

Soğanın Faydaları Nelerdir? Soğanın Besin Değerleri

Levrek

Omega-3 yağ asitleri bakımından zengin olan levrek, aynı zamanda en az fosfor içeren deniz ürünlerinden biridir. Vücuttaki inflamasyonu azaltma etkisi vardır. 85 gramında bulunan bileşenlerin oranı şu şekildedir:

Sodyum: 74 mg

Potasyum: 279 mg

Fosfor: 211 mg

Fırında Enginarlı Levrek Tarifi Nasıl Yapılır?

Karnabahar

Lif, B, C, K vitaminleri bakımından zengin olan karnabahar, anti-inflamatuar özelliğe de sahiptir. Bu açıdan böbrek sağlığına iyi gelen besinler arasında yer alır. Karnabaharın besin değerleri şu şekildedir:

Sodyum: 19 mg

Potasyum: 176 mg

Fosfor: 40 mg

Karnabahar Faydaları Nelerdir? Karnabahar Kaç Kalori?

böbreklere iyi gelen

Yaban mersini

Antioksidanlar açısından zengin olması sayesinde vücut direncini arttıran yaban mersini, böbrek sağlığı için de son derece faydalı olmasıyla bilinir. 148 gramında bulunan besinlerin oranı şu şekildedir:

Sodyum: 1.5 mg

Potasyum: 114 mg

Fosfor: 18 mg

Yaban Mersini Faydaları Nelerdir? Yaban Mersini Besin Değeri

Yumurta Akı

Böbreklere iyi gelen besinler arasında yumurta akı da vardır. Yumurta akında, sarısına göre daha az fosfor bulunur. Bu nedenle sarısı yerine akının tüketilmesi böbrek sağlığı açısından daha faydalıdır. 2 tane yumurta akının besin değerleri şu şekildedir:

Sodyum: 110 mg

Potasyum: 108 mg

Fosfor: 10 mg

Yumurtanın Faydaları ve Besin Değerleri Nedir?

 

DMCA.com Protection Status