Meyve Suyu Kilo Aldırır Mı? Diyette Meyve Suyu İçilir Mi?

meyve suyu kilo aldırır mı

Diyet yaparken meyve suyu kilo aldırır mı sorusunu merak ediyor olabilirsiniz. Meyveler, en sağlıklı besinlerden biridir. Diyetlerde de genellikle tüketilmesi tavsiye edilir. Ancak meyve suları ile ilgili aynı şey geçerli midir? Meyve suyu, kabuk, tohum ve posa içerir. Antioksidan ve bazı vitaminleri de içinde barındırır. Ancak meyvelerde bulunan yararlı lifler meyve sularında yoktur.

meyve suyu kilo aldırır mı

Kış Meyveleri İle Bağışıklığınızı Güçlendirin

Meyve suyu kilo aldırır mı?

Meyve suyunun kilo aldırmak ya da kilo verdirmek gibi kesin bir etkisi yoktur. Ancak meyve suyu diyetlerinde oldukça düşük kalorili bir diyet listesi verilir. Bu da başlangıçta kilo kaybettirir. Ancak uzun süreli meyve suyu diyetleri sağlığı tehdit eder. Meyve suyu, günlük olarak alınması gereken vitamin ve mineralleri sağlamaz. Aynı şekilde günlük ihtiyaç duyulan kaloriyi de sağlamayacağı için yorgun ve halsiz düşmeye neden olur. Meyve suyu kilo aldırır mı diye düşünmeden önce bu diyetlerin sağlığa olan etkilerini iyi analiz etmek gerekir.

Peki meyve suyu kilo aldırır mı?

Lif bakımından yetersizdir.

Meyve suları, meyvenin sıkılması esnasında liflerini kaybolmasına neden olur. Yani meyve suyu içerken liflerinden faydalanamazsınız. Bu da liflerin sağlığa olan olumlu etkilerini de alamamanıza neden olur.

Sağlık sorunlarına neden olabilir.

Eğer meyve suyu içerek kilo vermeye çalışıyorsanız bu bazı sağlık sorunlarının oluşmasına neden olabilir. Meyve suyu diyetleri, almanız gereken temel besin maddelerinden yoksundur.

Enerji kaybına yol açar.

Meyve suları, protein ve diğer önemli besin maddelerinden yoksun olduğu için vücudunuzun ihtiyaç duyduğu enerjiyi karşılayamaz. Bu da kendinizi halsiz ve yorgun hissetmenize neden olur. Günlük işlerinizi ya da egzersizlerinizi yapamaz hale gelirsiniz. Bu da kilo vermenize doğal olarak yansır.

meyve suyu kilo aldırır mı

Diyette Tüketilebilecek Düşük Kalorili Meyveler Nelerdir?

Şeker oranı yüksektir.

Meyvelerde bulunan şeker vücut için zararlı değildir. Ancak kilo alımına neden olduğu da bir gerçektir. Bu nedenle diyet listelerinde meyve porsiyonlarının sınırlı tutulması önerilir. Ancak içerdikleri şeker oranının yanı sıra birçok sağlıklı bileşenler içerdiği için tüketilmesi önerilir. Meyve sularında ise lif gibi besin maddeleri yok olur ve geriye yüksek oranda şeker kalır. Bu da kilo almaya neden olur.

Sonuç olarak; meyve suyu kilo aldırır mı sorusuna bilinçsizce meyve suyu diyeti yapmak ya da bol miktarda meyve suyu içmek kilo aldırır ve sağlığınızı tehdit eder. Bunun yerine meyveleri direkt olarak tüketmeniz çok daha sağlıklıdır.

 

 

 

DMCA.com Protection Status