Tuzlu Yemek Nasıl Kurtarılır? Yemeğin Tuzunu Ne Alır?

tuzlu yemek nasıl kurtarılır

Sizin için derlediğimiz püf noktaları arasında bugün tuzlu yemek nasıl kurtarılır sorusunu cevaplayacağız. Yemek yaparken en sık yapılan hatalardan biri yemeğin tuzunu fazla koymaktır. Tuzunu atıp atmadığınızdan emin olamadığınızda tekrar eklediğiniz tuz ile son derece tuzlu bir yemek elde edebilirsiniz. Bunun gibi hatalar yemeğin tüketilmesini zorlaştırır. Ancak yemeğiniz tuzlu olduğunda çöpe atmak yerine çözüm yöntemlerini uygulayarak yemeğinizi kurtarabilirsiniz.

tuzlu yemek nasıl kurtarılır

Peki tuzlu yemek nasıl kurtarılır?

Patates

Eğer yemeğiniz fazla tuzlu olduysa ilk yapacağınız şeylerden biri yemeğe patates atmak olmalıdır. Evde patates varsa hemen kabuklarını soyun ve dört eşit parçaya bölüp tencereye atın. Eğer sebze yemeğiyse patatesi çıkarmanıza gerek yoktur. Dilerseniz çıkarabilirsiniz de.

Limon Suyu

Bir diğer yöntem ise limon suyu yöntemidir. Tuzu fazla kaçan yemeğinize 5 damla limon suyu sıkın. Bu sayede tuzlu tat ortadan kaybolacaktır. Çorbalar için deneyecekseniz yoğurtsuz çorbalar için limon suyu doğru bir yöntemdir. Aynı zamanda salçalı yemekler, sebze yemekleri için de tercih edilebilir.

tuzlu yemek nasıl kurtarılır

Yoğurt

Tuzlu bir çorbanız olduysa kurtarmak için yoğurt da kullanabilirsiniz. Yoğurt sayesinde hem tuz oranı dengelenir hem de terbiyeli bir çorba elde etmiş olursunuz. Yemeğin suyunu yoğurda azar azar ekleyip karıştırın. Ilıdıktan sonra yemeğe ekleyin.

Sirke

Yemeklere 1 tatlı kaşığı sirke ekleyerek de fazla tuzunu dengeleyebilirsiniz. Özellikle sebze yemekleri için en ideal yöntemlerden biri sirke eklemektir.

tuzlu yemek nasıl kurtarılır

Şeker

Tuzlu yemek nasıl kurtarılır sorusuna verilen en bilindik cevap ise şekerdir. Çok eski zamanlardan beri yemeğin tuzunu dengelemek için şeker kullanılır. Bu yöntemi zeytinyağlı yemekler için tercih edebilirsiniz.

Süt

Tıpkı yoğurt gibi süt de yemeğin tuzunu dengelemek için kullanılabilir. Etli yemeklerin tuzunu dengelemek için süt kullanabilirsiniz. Ancak direkt olarak tencereye eklememeye özen gösterin. Yoğurt eklemesinde olduğu gibi yemeğin suyu ile sütü yavaş yavaş karıştırıp daha sonra eklemelisiniz.

 

İlginizi çekebilir: Kuru Fasulye Nasıl Pişirilir? Kuru Fasulye Pişirme Yöntemleri

DMCA.com Protection Status