Likopen Bakımından Zengin Yiyecekler Nelerdir?

likopen bakımından zengin yiyecekler

Domates dendiğinde akla gelen bir bileşen olan likopen bakımından zengin yiyecekler listesini sizin için derledik. Vücudumuz için birçok faydası bulunan antioksidanlardan biri olan likopen ile ilgili bilgileri ve likopen bakımından zengin yiyecekler listesini birlikte keşfetmeye ne dersiniz? Hazırsanız başlayalım:

Likopen nedir?

Kırmızı meyvelerde, sebzelerde bulunan bir tür pigment olan likopen, karoten ailesine aittir. Sebze ve meyvelere kırmızı rengini vermesinin yanı sıra vücut için oldukça önemli işlevleri de vardır. Metabolizma işlevlerinin sürdürülmesi açısından önemli görevleri olan likopen içerikli yiyecekleri tüketmek oldukça faydalıdır.

likopen bakımından zengin yiyecekler

Peki likopen bakımından zengin yiyecekler nelerdir?

Domates

Başta söylediğimiz gibi likopen zengini yiyecekler dendiğinde akla ilk gelenlerden biri domatestir. Güçlü antioksidanlar içermesinin yanı sıra birçok vitamin ve mineral de içermektedir. Domates, kalp ve damar sağlığı açısından son derece faydalıdır.

Domatesin Faydaları Nelerdir? Domatesin Besin Değerleri

Karpuz

Su oranı yüksek meyvelerden biri olan karpuz, likopen de içermektedir. Kırmızı rengini almasını sağlayan likopen, aynı zamanda vücut için de faydalıdır. Yaz aylarında bol bol karpuz tüketmek bu açıdan önemlidir.

Karpuzun Faydaları ve Besin Değerleri Nedir?

Kuşburnu

Enfeksiyon oluşumunu önleme açısından etkili olmasının en önemli sebeplerinden biri likopen bakımından zengin olmasıdır. Kuşburnu meyvesinin bir diğer özelliği ise kan basıncını ve kan şekerini dengede tutmasıdır. Kuşburnunu meyve olarak tüketebileceğiniz gibi çay şeklinde de içebilirsiniz.

Kuşburnu Faydaları Nelerdir? Kuşburnunun Besin Değerleri

likopen bakımından zengin yiyecekler

Greyfurt

Likopen bakımından zengin yiyecekler arasında yer alan greyfurt aynı zamanda antioksidan işlevi gören C vitamini bakımından da zengindir. Bağışıklık sistemini güçlendirmesinin yanı sıra metabolizma hızını arttırır ve yağ yakımını destekler. Özellikle sabah aç karnına tüketilmesinde fayda vardır. Ancak düzenli olarak ilaç kullanıyorsanız tüketmeden önce doktorunuza başvurun.

Greyfurt Faydaları Nelerdir? Greyfurt Meyvesinin 9 Faydası

Çilek

Likopen sayesinde kırmızı rengini alan meyvelerden biri de çilektir. Çilek, lezzetli olmasının yanı sıra vücuda oldukça faydalıdır. İçeriğindeki diğer bileşenler sayesinde bağışıklık sistemini de güçlendirir.

Çilek Faydaları Nelerdir? Çilek Besin Değerleri

Nar

Yüksek oranda likopen içeren meyvelerden biri de nardır. Kalp ve damar hastalıklarına karşı korunmak için düzenli olarak nar tüketmek oldukça önemlidir.

Narın Faydaları Nelerdir? Nar Neye İyi Gelir?

 

DMCA.com Protection Status