Domatesin Faydaları Nelerdir? Domatesin Besin Değerleri

domatesin faydaları

Türk mutfağının en çok tüketilen sebzelerinden biri olan domatesin faydaları nelerdir? Aslında bir meyve olsa da sebze olarak bilinen domatesin sağlığa birden çok faydası vardır. Likopen kaynağı olduğu için tüketmekte fayda vardır. Çiğ olarak tüketilebildiği gibi birçok tarifte de kullanılabilen çok yönlü bir yiyecektir.

domatesin faydaları

Domatesin besin değeri nedir?

100 gram domatesin besin değerleri şu şekildedir:

Kalori 18
Su % 95
Protein 0,9 g
Karbonhidrat 3,9 g
Şeker 2,6 g
Lif 1,2 g
Yağ 0,2 g
Doymuş 0,03 g
Tekli doymamış 0,03 g
Çoklu doymamış 0,08 g
Omega-3 0 g
Omega-6 0,08 g
Trans yağ ~

domatesin faydaları

Domatesin faydaları nelerdir?

  • Kansere karşı korur.

Domatesin faydaları dendiğinde akla ilk olarak likopen içermesi gelir. Likopen bir tür antioksidandır. Bu antioksidan içeriği sayesinde vücuttaki serbest radikelleri nötralize eder. Yapılan araştırmalara göre domatesin içeriğinde bulunan bileşenler, kanser hücrelerinin çoğalmasını önlemektedir. Domatesi çiğ tüketmek kadar salça, sos veya domates suyu şeklinde tüketmek de kansere karşı koruma sağlar. Likopen içermesi sebebiyle meme kanseri, kolon kanseri, akciğer kanseri ve servikal kansere karşı koruma sağladığı bilinmektedir.

  • Kan basıncını dengeler.

Likopen içeriği sayesinde kan basıncını da düşürmektedir. Aynı zamanda potasyum da içerdiği için sodyumun etkilerini azaltır ve böylece kan basıncı seviyelerini düşürür. Kan basıncını dengelediği bilinen C vitamini de içermektedir.

  • Kilo vermeyi hızlandırır.

Antioksidan ve lif kaynağı olan domates aynı zamanda kalorisi son derece düşük bir yiyecektir. Bu sebeple uzun süre tok tutar. Aynı zamanda yapılan araştırmalara göre her gün domates suyu içmek yağ yakımını hızlandırmaktadır.

  • Kalbi korur.

Domateste bulunan likopen kötü kolesterol seviyesini düşürür. Bu nedenle düzenli olarak domates ya da domates suyu tüketmek kalp hastalıklarına yakalanma riskini büyük ölçüde düşürmektedir.

  • Göz sağlığına iyi gelir.

Domatesin faydaları arasında göz sağlığını koruması da yer almaktadır. Domates, A vitamini bakımından oldukça zengindir. Bu nedenle göz sağlığını korur. Özellikle yaşa bağlı olarak gelişen görme bozukluklarını önlemede oldukça etkilidir.

  • Sindirimi rahatlatır.

Domates, lif bakımından zengindir. Bu nedenle bağırsak ve sindirim sistemine iyi gelir. Özellikle gastrit gibi mide rahatsızlıklarının oluşmasını önler.

  • Diyabet semptomlarını azaltır.

Yapılan araştırmalara göre domatesin faydaları arasında diyabetin etkilerini azaltması da bulunmaktadır. E, C ve demir bakımından zengin olan şeker aynı zamanda glisemik indeksi de düşük bir yiyecektir. Bu nedenle diyabet hastalarında görülen kan şekeri dalgalanmalarına karşı olumlu yönde etki yapar.

  • Kemikleri güçlendirir.

Domates, beta-karoten bakımından zengin olduğu için kemikleri güçlendirir. Domateste bulunan beta karoten vücutta A vitaminine dönüşür. Aynı zamanda C vitamini de içerdiği için kemik oluşumu açısından oldukça önemlidir. Özellikle kadınlarda görülen iyi yaşa bağlı kemik erimesi riskine karşı da korur. D vitamini de içerir ve aynı zamanda kolajen oluşumunu tetikler.

  • Bağışıklığı güçlendirir.

Domatesin faydaları arasında bağışıklığı güçlendirerek hastalıklara karşı koruması da bulunmaktadır. Antioksidan bileşenler ve C vitamini içerdiği için vücuttaki iltihapla savaşır ve aynı zamanda enfeksiyonlara yakalanma riskini de düşürür.

 

 

DMCA.com Protection Status