Brokolinin Faydaları Nelerdir? Brokoli Kaç Kalori?

brokolinin faydaları

Diyet yapıyorsanız brokolinin faydaları ve kalori miktarını merak ediyor olmalısınız. Çünkü brokoli, diyetlerde en çok tüketilen sebzelerden biridir. Brassica oleracea familyasına ait olan brokoli, aslında lahanagillerdendir. Yeşil renkli ve küçük bir ağaca benzeyen brokoli, sağlığa olan faydaları sayesinde tüm dünyada tüketilen sebzelerden biri haline gelmiştir. Eğer sağlıklı beslenmek veya kilo vermek istiyorsanız siz de beslenme programınıza brokoliyi eklemelisiniz. O halde vakit kaybetmeden brokolinin faydaları ve besin değerlerine yakından bakmaya ne dersiniz?

brokolinin faydaları

İlginizi çekebilir: Brokoli Çorbası Tarifi Nasıl Yapılır?

Brokoli kaç kalori?

Birçok sebzenin düşük kalorili olması gibi brokoli de bu kategoride yer alır. 100 gram brokoli sadece 37 kaloridir.

Brokolinin besin değerleri nedir?

Brokoli, triptofan gibi proteinler ve diyet lifi bakımından zengindir. İçeriğinde atrıca A vitamini, lutein zeaksantin, beta-karoten, tiamin, niasin, pantotenik asit ve riboflavin de bulunmaktadır. B1, B6, B9, C, E, K vitaminlerinin yanı sıra kalsiyum, demir, magnezyum, çinko, sodyum, potasyum, selenyum, krom, kolin, manganez ve fosfor mineralleri bakımından da zengindir. Brokoli aynı zamanda omega-3 yağ asitleri de içerir. Bunlara ek olarak bol miktarda antioksidan bileşenler de içermektedir.

brokolinin faydaları

İlginizi çekebilir: Brokolili Havuçlu Tavuk Tarifi Nasıl Yapılır?

Brokolinin faydaları nelerdir?

  • Brokolinin en önemli özelliklerinden biri kanserle savaşma konusunda önemli bir destek görevi görmesidir. Özellikle rahim, prostat, meme, akciğer, bağırsak, kolon ve böbrek kanserleri ile savaşma konusunda son derece etkilidir.
  • Brokoli, K vitamini bakımından zengin olduğu için kalsiyum emilimini arttırır. Aynı zamanda kalsiyumun idrar yoluyla atılmasını da engeller. Bu sayede kemikler çok daha güçlü ve sağlıklı bir hale gelir.
  • Brokoli C vitamini ve antioksidan bileşenler bakımından zengin olduğu için cildi güneşin zararlı ışınlarından ve çevre kirliliğinden korur. Aynı zamanda cilt dokusunu iyileştirdiği için kırışıklıkları azaltma konusunda da etkilidir. Kolajen oluşumunu tetiklediği için cildin çok daha canlı ve parlak görünmesine yardımcı olur.
  • Cildin yanı sıra saç sağlığı konusunda da brokoli son derece faydalıdır. İçeriğinde bulunan vitamin ve mineraller sayesinde saçlar çok daha parlak, canlı ve dolgun görünür. Kalsiyum içerdiği için saçların güçlenmesini sağlar.
  • Brokoli, detoks konusunda son derece etkili sebzelerden biridir. Amino asitler, kükürt ve C vitamini bakımından zengin olduğu için vücudu toksinlerden arındırır.

brokolinin faydaları

İlginizi çekebilir: Diyet Brokoli Köftesi Tarifi Nasıl Yapılır?

  • Lif bakımından zengin olan brokolinin faydaları arasında kolesterolü dengelemesi de bulunmaktadır.
  • Brokolinin içeriğinde bulunan kaempferol adlı bileşik, alerjik reaksiyonların azalmasında son derece etkilidir. Aynı zamanda içeriğinde omega-3 yağ asitleri bulunduğu için vücuttaki iltihabın azalmasına yardımcı olur.
  • Lif açısından zengin olduğu için kabızlığa iyi gelir. Aynı zamanda mide rahatsızlıklarına da iyi geldiği bilinmektedir. İçeriğinde bulunan vitaminler ve magnezyum da mide rahatsızlıklarının giderilmesinde son derece etkilidir.
  • Beta-karoten, omega-3 yağ asitleri ve lif bakımından zengin olan brokolinin faydaları arasında sayılabilecek bir diğer özelliği de kalp hastalıkları riskini azaltmasıdır. Kolesterolü ve kan basıncını dengelediği için kalbin fonksiyonlarını da iyileştirir.
  • İçeriğinde bulunan antioksidanlar, vitamin ve mineraller sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirir. Artan vücut direnci sayesinde hastalıklara yakalanma riski büyük ölçüde düşer.

 

 

DMCA.com Protection Status