Damar Tıkanıklığına İyi Gelen Besinler Nelerdir?

damar tıkanıklığına iyi gelen besinler

Sizin için derlediğimiz damar tıkanıklığına iyi gelen besinler listesine mutlaka göz atmalısınız. Damarlar, vücudun en önemli görevine sahiptir. Vücudun pek çok farklı noktasına hayati besinler taşır. Bu açıdan damar tıkanıklığı durumunda ciddi sağlık sorunları ortaya çıkar. Kan akışı, damar tıkanıklığı sebebiyle engellediğinde farklı hastalıklar oluşmaktadır. Bu nedenle damar tıkanıklığına iyi gelen besinler tüketmek önemlidir. Elbette bu besinler sağlıklı beslenme yoluyla damar tıkanıklığını önleme amacı taşır. Damar tıkanıklığı belirtileriniz varsa mutlaka doktorunuza başvurun.

Damar tıkanıklığına iyi gelen besinler hangileridir?

damar tıkanıklığına iyi gelen besinler

Limon

Limonun, kan sulandırma etkisi bulunduğu için kan pıhtılaşması ve dolayısıyla damar tıkanıklığını önler. Aynı zamanda kanı temizler ve damarları rahatlatır.

Limonun Faydaları Nelerdir? Evlerin Olmazsa Olmazı Limon

Sarımsak

Doğal antibiyotik olarak bilinen sarımsak da kanın temizlenmesini sağlar. Damar tıkanıklığını doğal yollarla önlemek için sarımsak tüketebilirsiniz.

Sarımsak Faydaları Nelerdir? Sarımsak Neye İyi Gelir?

Soğan

Tıpkı sarımsak gibi soğan da damar tıkanıklığına iyi gelen besinler arasında yer almaktadır. Damarları rahatlatır ve kanı temizler. Böylece kanın damarlarda daha iyi dolaşmasın sağlar.

Soğanın Faydaları Nelerdir? Soğanın Besin Değerleri

Yoğurt

Probiyotik besinler de damarların rahatlaması açısından önemlidir. Düzenli olarak yoğurt tüketmek kanın temizlenmesini sağlar.

Yoğurdun Faydaları Nelerdir? Yoğurt Besin Değerleri

damar tıkanıklığına iyi gelen besinler

Nar

Antioksidanlar bakımından zengin olan nar da damat tıkanıklığını önleme açısından oldukça etkilidir. Düzenli nar tüketimi ile birlikte kan pıhtılaşmasını önlemek mümkündür.

Narın Faydaları Nelerdir? Nar Neye İyi Gelir?

Elma

Damar tıkanıklığına iyi gelen besinler arasında elma da yer alır. Çünkü elma kanın akışkan hale gelmesini sağlar. Aynı zamanda damarları da temizler.

Elmanın Faydaları Nelerdir? Günde 1 Elma Tüketin

Yeşil çay

Antioksidanlar bakımından zengin olan yeşil çay, damarları rahatlatır. Damar tıkanıklığının yanı sıra kalp hastalıklarını önlemek için de düzenli olarak yeşil çay içmekte fayda vardır.

Diyetlerin Olmazsa Olmazı Yeşil Çayın Faydaları

Zerdeçal

Antioksidanlar ve C vitamini bakımından zengin olan zerdeçal, damar tıkanıklığını önleyebilen besinler arasında yer alır.

Zerdeçal Faydaları Nelerdir? Zerdeçal Zayıflatır Mı?

damar tıkanıklığına iyi gelen besinler

Muz

Kanın akışkan olmasını ve böylece damarlarda daha kolay dolaşmasını sağlayan besinler arasında muz da yer alır. Potasyum da içerdiği için kanın sulanmasını sağlamaktadır.

Muzun Faydaları Nelerdir? Muzun Besin Değerleri

Kahve

Kan akışını dengelemek adına kahve içmekte fayda vardır. Kanın dolaşımını rahatlatmasının yanı sıra kan pıhtılaşmasını da önler.

Portakal

Antioksidan ve C vitamini kaynağı olan portakal da kan dolaşımını düzenlemek adına tüketilmesi gereken besinler arasında yer alır.

Portakalın Faydaları Nelerdir? Portakal Kaç Kalori?

Damar tıkanıklığı riski olanların tüketmemesi gereken besinler nelerdir?

 • Derili tavuk eti
 • Yağlı süt ürünleri
 • Kızarmış yiyecekler
 • Hazır paketli ürünler
 • Şekerli hazır gıdalar
 • Şerbetli tatlılar
 • Asitli içecekler
 • Alkol oranı yüksek içecekler
 • Tuzlu atıştırmalıklar
 • Pizza, hamburger, patates kızartması gibi fast food gıdalar
 • Paketli dondurmalar
 • Sigara

 

DMCA.com Protection Status