Diyetlerin Olmazsa Olmazı Yeşil Çayın Faydaları

yeşil çayın faydaları

Yeşil çayın faydaları, diyet yapan hemen herkesin bilmesi gereken bilgilerdir. Yeşil çay, günümüzde diyetle ilişkilendirilse de aslında sağlıklı yaşamak için de tüketilebilir. Çin’den tüm dünyaya yayılan yeşil çay, vitamin ve mineral açısından oldukça zengindir. Güçlü bir antioksidan kaynağı olduğu için de insan sağlığına sayısız faydası vardır. Peki hem kilo vermek hem de sağlıklı yaşamak için tüketilen yeşil çayın faydaları nelerdir?

Diyetlerin Olmazsa Olmazı Yeşil Çayın Faydaları

İşte diyet listelerinin vazgeçilmezi yeşil çayın faydaları!

Kalp ve damar rahatsızlıklarına iyi gelir.

Vücudumuzun işleyişi açısından kalbimize iyi bakmamız gerekir. Kalp ve damar rahatsızlıkları en önemsenmesi gereken hastalıklardır. Yapılan araştırmalara göre düzenli içilen yeşil çay, kalp ve damar hastalıklarının neden olduğu semptomları azaltır. Özellikle bu hastalıklara genetik yatkınlığınız varsa koruma amaçlı da yeşil çay tüketebilirsiniz.

Kansere karşı korur.

En korkulan hastalıklardan biri olan kanser, sağlıksız yaşayan insanlarda çok daha fazla görülür. Bu açıdan yediğimiz ve içtiğimiz her şey vücudumuzu korumamız açısından önemlidir. Düzenli olarak yeşil çay içtiğinizde özellikle mide kanseri, akciğer kanseri, prostat kanseri ve meme kanserine yakalanma riskinizi en aza indirebilirsiniz.

Kilo vermeye yardımcı olur.

Yeşil çay en bilinen faydalarından biri de kilo vermeyi kolaylaştırmasıdır. Metabolizmayı hızlandırması ve yağ yakımını arttırması sayesinde özellikle diyet yapanlar için önerilir. Yeşil çay aynı zamanda bağırsakların çalışmasını da destekler. Bu açıdan kilo verme sürecini daha kolay hale getirir.

Parkinson ve Alzheimer hastalıklarına iyi gelir.

Yapılan birçok araştırma, yeşil çayın Parkinson ve Alzheimer hastalarına iyi geldiğini ortaya koymuştur. Yeşil çay, azalan ve gittikçe yok olan beyin hücrelerini ve hasara uğramış hücreleri yenileme özelliği gösterir. Bu açıdan hem bu hastalıklara yakalanma riskini en aza indirmek hem de hastalığın ilerlemesini geciktirmek için düzenli olarak yeşil çay tüketmekte fayda vardır.

Depresyonla savaşır.

Hemen hemen herkes hayatının belli bir döneminde depresyonla uğraşır. Stresli günlük hayatın stresini yaşarken bazı durumlarda depresyonun neden olduğu ruh halinden sıyrılmak gittikçe güçleşir. Bu ruhsal bunalım dönemlerini daha hızlı atlatmak için amino asit içerikli besinler tüketmek gerekir. Yeşil çay da içeriğinde bol miktarda amino asit bulundurur. Bunların yanı sıra rahatlatıcı ve sakinleştirici etki yapması da depresyonla savaşmada oldukça etkilidir.

Cilde iyi gelir.

Diyet yaparken sürekli yeşil çay tüketiyorsanız bir süre sonra cildinizin güzelleştiğine şahit olabilirsiniz. Çünkü yeşil çay, güçlü bir antioksidan kaynağıdır. Aynı zamanda düzenli tüketim ile birlikte vücuttaki toksinlerin atılmasını sağlar. Böylece günden güne cilt hücreleri yenilenir. Akne, sivilce, lekeler, geniş gözenekler ya matlık gibi cilt sorunlarının azalmasına yardımcı olur.

Ödemi giderir.

Yeşil çay tüketerek şişkinlik ve ödemden kurtulmak mümkündür. Aslında diyetlerde önerilmesinin sebeplerinden biri de budur. Vücuttaki şişkinliğin giderilmesi açısından günde 2 fincan yeşil çay tüketebilirsiniz. Böylece kendinizi daha hafif ve ince hissetmeye başlarsınız. Vücudun ödemden ve toksinlerden kurtulması enerjiyi de arttırır.

Diyabet hastalarına iyi gelir.

Kan şekeri düzensizliği yaşayanlar için yeşil çay son derece faydalıdır. Şekersiz tüketeceğiniz yeşil çay ile kan şekerinizin dengede kalmasını sağlayabilirsiniz. Diyabet hastaları için de yeşil çay oldukça yararlıdır. Birçok uzman tarafından diyabet hastalarının da tüketmesi önerilir. Kan şekerinin dengesizliğinden oluşan rahatsızlıkları gidermek açısından da yeşil çay tüketimi önem taşır.

Yeşil çayın faydaları listesini okuduysanız ve yeşil çay tüketmek istiyorsanız ve ciddi bir rahatsızlığınız varsa öncesinde doktorunuza danışmanız çok daha sağlıklı bir adım olacaktır.

DMCA.com Protection Status