Kabak Cips Tarifi: Sağlıklı Abur Cubur

kabak cips tarifi

Kabak cips hazırlamak için kolları sıvayın! Diyete yeni başlayan bireyler günlük hayatta diyeti bozmaya çok fazla yaklaşır. Çok fazla badire atlatırlar. Dahası yakın arkadaşlarının eliyle diyeti bozmaya yaklaşırlar. Halbuki, diyeti bozmanızı isteyen yakın arkadaşınızın kısa bir süre önce çok fazla kilolu olduğunuzu veya fazlalıklarınızın olduğunu söylemesi de muhtemeldir.

İşte bu ikilem karşısında sağlam bir dirayet gösterebilmek oldukça güç. Dışarıda sürekli olarak gözümüze hazır gıdalar çarpar. Hayvansal gıdalara çok fazla denk geliriz. Ancak yeni yeni diyet yapmaya başladığımız için bu tip yemeklerden kaçınmamız gerekiyor.

Kabak cips tarifi ise, eski beslenme modelinizden hiç eksik olmayan hazır cipsin daha doğal ve en az hazır cipsten daha enfes bir aromaya sahip bir atıştırmalık diyebiliriz. Kabak cips tüketimini ne kadar bol tutup, hazır atıştırmalıkları ne kadar azaltırsanız; kendi sağlığınız için bundan daha başka bir iyilik yapamayacağınızı abartılı bir şekilde söylemekte fayda var.

100 gram kabağın 26,1 kalori değerinde olduğu düşünülürse; kabak bitkisinin diğer bitkilere kıyasla en fazla lif içeren bitki türlerinden biri olması göz önünde bulundurulursa, kabak cipsten ötürü kilo alacağınıza dair bütün endişelerinizi yitirebilirsiniz.

Sindirim sisteminin bir numaralı yoldaşı olan kabak bitkisi, tarih boyunca mide rahatsızlıklarını hafifletmek için sıklıkla tercih edilen bir doğal kaynaktır. Doğanın insanoğluna sunduğu sayısız mucizevi eserden, sayısız başyapıttan yalnızca bir tanesidir.

Reflü, gastrit ve ülser gibi genelde ağır geçen mide rahatsızlıklarına karşı kabak bitkisi ile mücadele edebilirsiniz. Şimdi, kendinizi hazır hissediyorsanız; ilk etapta kabak cips yapımında kullanılan malzemelere bir göz atalım. Hemen akabinde, kabak cipsin yapım aşamasına geçeceğiz. Hazırsanız başlayalım.

kabak cips

Diyet Cips Tarifi Nasıl Yapılır?

Kabak Cips Yapımında Kullanılan Malzemeler

  • 1 tane düzgün ayıklanmış taze kabak
  • 1.5 – 2 tatlı kaşığı kadar zeytinyağı
  • 1 yemek kaşığı sirke (Herhangi bir sirkeyi kullanabilirsiniz.)
  • Bir miktar deniz tuzu (Eğer deniz tuzu kullanmak istemiyorsanız, öğütülmüş Çankırı kaya tuzunu kullanabilirsiniz. Burada asıl önemli olan şey, işleme tabi tutulmamış doğal tuz kullanmak.)

kabak cips tarifi

Kabak Cips Tarifi Nasıl Yapılır?

  • İlk etapta fırını önceden hazırlayın. Bu süreçte kullanacağınız fırın tepsisini de ayarlayabilirsiniz. Bu iki işlemi tamamladıktan sonra kabağa geçebilirsiniz.
  • Kabağı israf etmeyecek şekilde ayıkladıktan sonra ince ince dilimleyin.
  • Kabağı dilimleme işleminden sonra, herhangi bir mutfak kabının içinde zeytinyağı ve sirke ile harmanlayabilirsiniz. Bu karışımın akabinde kabağı 1-2 dakika kadar dinlendirin.
  • En son, kabağı yağlı kağıt serilmiş fırın tepsisinin üzerine serpiştirip üstüne tuz attıktan sonra fırını 90 dereceye ayarlayın ve 2 saat boyunca pişirin. Pişirme işleminden sonra dilediğiniz gibi servis edebilirsiniz, şimdiden afiyet olsun.

DMCA.com Protection Status