Enerji Veren Yiyecekler Nelerdir?

enerji veren yiyecekler

Enerji veren yiyecekler sayesinde gün içinde yorgun hissetmekten kurtulabilirsiniz. Enerji eksikliği günlük aktivitelerinizi etkileyebilir ve gününüzü daha verimsiz geçirmenize sebep olabilir. Tüketeceğiniz bazı yiyecekler ile enerjinizi arttırmanız mümkündür. Aslında tüm yiyeceklerin belli miktarda enerji verdiği bir gerçektir. Ancak derlediğimiz bu yiyecekler daha uzun süre enerjik kalmayı sağlar. Peki enerji veren yiyecekler hangileridir?

enerji veren yiyecekler

İşte enerji veren yiyecekler listesi!

Muz

Enerji vermesi açısından en faydalı meyvelerden biri muzdur. Enerji seviyesini yükseltmeyi sağlayan kompleks karbonhidrat, potasyum ve B6 vitamini içerir.

Balık

Ton balığı, somon balığı gibi yağlı balıklar protein, B12 vitamini ve omega-3 yağ asitleri bakımından zengindir. Bu sayede yorgunluğu ve halsizliği ortadan kaldırır. İçeriğinde bulunan B12 vitaminin kırmızı kan hücrelerini arttırdığı da bilinmektedir. Kırmızı kan hücreleri ve artan demir seviyeleri enerjiyi arttırır ve yorgunluğu giderir.

Esmer pirinç

Beyaz pirince göre daha az işlenmiş, daha çok lif, vitamin ve mineral içeren esmer pirinç çok daha besleyicidir. Lif içerdiği için düşük glisemik indekse sahip olduğundan kan seviyesini düzenler ve böylece daha enerjik olmayı sağlar.

Tatlı patates

Lezzetli olmasının yanı sıra oldukça besleyici olan tatlı patates kompleks karbonhidrat, lif, manganez ve A vitamini içerir. Bu özellikleri sayesinde yavaşça sindirildiği için daha uzun süre enerjik olmayı sağlar. Bu açıdan tatlı patates de enerji veren yiyecekler arasında yer almaktadır.

uyku kaçıran yiyecekler

Kahve

En bilinen enerji kaynaklarından biri olan kahve kan dolaşımından beyne hızlı bir şekilde ulaşır. Merkezi sinir sistemini uyararak odaklanmayı ve daha enerjik olmayı sağlar.

Yumurta

Protein bakımından zengin olan yumurtanın özellikle sporcular tarafından tüketilmesi tesadüf değildir. Yumurta aynı zamanda lösin adındaki amino asidi içerir. Bu da enerji üretimini destekler. Yumurta aynı zamanda B vitamini bakımından da zengin olduğu için enerjiyi yükseltme konusunda oldukça etkilidir.

Elma

En çok tüketilen meyvelerden biri olan elma da enerji veren yiyecekler arasında yer alır. Kompleks karbonhidrat içerdiği için diyetlerde de tüketilmesi önerilir. Doğal şeker ve lif içerdiği için enerjiyi yükseltme açısından oldukça etkilidir. Elmanın yüksek antioksidan içermesi sebebiyle yorgunluğu giderdiği de araştırmalarla saptanmıştır.

Su

Enerji veren en doğal içecek sudur. Su yaşam için en gerekli besinlerden biridir. Sağlığa birçok faydası bulunur. Bunların arasında enerji vermek de vardır. Yeterince su içmemek yorgunluk ve halsizliğe sebep olur. Su içtiğinizde enerjiniz artar ve halsizlik ortadan kalkar. Susamasanız bile gün içinde sık sık su içmeyi ihmal etmemelisiniz.

Bitter çikolata

Sütlü çikolatalara göre daha fazla kakao içerdiği için enerji verir. Aynı zamanda antioksidan içerdiği için vücuttaki kan akışını artırır. Bu da beyne ve kaslara daha fazla oksijen gitmesine sebep olur. Bitter çikolata aynı zamanda düşük kalorili olduğu için diyet yapanlara da önerilmektedir.

kinoa faydaları

Diyette Tok Tutacak Kinoalı Tarifler!

Kinoa

Lif, karbonhidrat ve protein zengini olan kinoa, sağlığa oldukça faydalı olan bir tohumdur. Özellikle diyet ve sağlıklı beslenme konularında oldukça popüler hale gelmiştir. Karbonhidrat içermesine rağmen düşük glisemik indese sahiptir. Bu da içeriğindeki karbonhidratın vücut tarafından daha yavaş emileceğini ve böylece uzun süreli enerji salınımının ortaya çıkacağını gösterir. Kinoa aynı zamanda manganez, magnezyum ve folat bakımında da zengindir.

Yulaf ezmesi

Sağlıklı beslenmek ya da kilo vermek isteyenlerin ilk başvurduğu yiyeceklerden biri olan yulaf ezmesi enerji veren yiyecekler arasındadır. Yulaf ezmesi, yüksek miktarda lif içerdiği için daha uzun süre tok kalmayı ve enerjik olmayı sağlar. İçeriğindeki lif glikozun kana emilmesini geciktirdiği için uzun süre enerjik hissetmek mümkündür. Yulaf ezmesi aynı zamanda demir, manganez ve B vitaminleri bakımından da zengindir.

DMCA.com Protection Status