Kemik Erimesine İyi Gelen Besinler Nelerdir?

kemik erimesine iyi gelen besinler

Kemik sağlığının bozulması ile meydana gelen kemik erimesine iyi gelen besinler listesini sizin için derledik. Bu besinleri tüketerek kemiklerinizi güçlendirebilir ve kemik erimesinden korunabilirsiniz. Kemik erimesi şüpheniz varsa öncelikle mutlaka doktorunuza danışmalısınız. Burada yer alan besinler uzun vadede kemik sağlığına etki eden vitamin ve mineralleri içeren besinlerdir. Hastalığı tedavi etmek için yeterli değildir.

Kemik erimesi nedir?

Kemik yapısının bozulması ile oluşan bir hastalıktır. Yaşa bağlı olarak kemiklerin sertliğinin azalması ve güçsüzleşmesi ile kolay kırılabilir hale gelir. Kemik erimesi, tıp alanında “osteoporoz” olarak da adlandırılmaktadır. Son yıllarda çok sık rastlanan bir hastalık haline gelmiştir. Kemik erimesi, kemik kırılması riskini de arttırır. Özellikle 50 yaş ve sonrası için bu hastalık olasıdır. Sağlıklı beslenerek kemikleri güçlendirmek mümkündür. Bunun için kemik erimesine iyi gelen besinler listesine göz atmaya ne dersiniz?

Kemik erimesine iyi gelen besinler nelerdir?

kemik erimesine iyi gelen besinler

Kuru Erik

Kemik kas kütlesini arttırdığı bilinen kuru erik, ara öğünlerde mutlaka tüketilmelidir.

Badem

Kalsiyum bakımından zengin olan badem de kemiklerin güçlenmesi açısından önemli bir besindir. Özellikle ara öğünlerde süt ile birlikte badem tüketerek kemik sağlığını korumak mümkündür.

Bademin Faydaları Nelerdir? Bademin Besin Değerleri

Yoğurt

Kalsiyum bakımından zengin besinlerden biri olan yoğurt kemik sağlığı için son derece önemlidir. Sindirim sistemini de koruduğu için herkesin tüketmesi gereken besinlerden biridir. Kemik erimesinden korunmak için her gün bir kase yoğurt tüketmekte fayda vardır.

Yoğurdun Faydaları Nelerdir? Yoğurt Besin Değerleri

Limon

Limon da kemik erimesine iyi gelen besinler arasında yer almaktadır. Her türlü tarifinizde bol bol limon kullanarak kemiklerinizi koruyabilirsiniz.

Limonun Faydaları Nelerdir? Evlerin Olmazsa Olmazı Limon

Süt

Tıpkı yoğurt gibi süt de kemikler için son derece faydalıdır. Kemik erimesi riskini azaltmak için her gün süt tüketmekte fayda vardır.

Sütün Faydaları Nelerdir? Süt Neye İyi Gelir?

Balık

Omega-3 yağ asitleri bakımından zengin olan balık da kemik erimesine iyi gelen besinler arasında yer almaktadır. Her hafta balık tüketerek kemik sağlığını ve kalp sağlığını koruyabilirsiniz.

Ispanak

Demir bakımından zengin olan ıspanak, kas ve kemikler için son derece faydalıdır.

Ispanak Faydaları Nelerdir? Ispanağın Besin Değeri

kemik erimesine iyi gelen besinler

Kişniş Tohumu

Kişniş, potasyum, kalsiyum, magnezyum ve demir gibi önemli mineraller içerir. Her gün 2 kaşık kişniş tohumunu kaynatarak içerek kemiklerin güçlenmesini sağlamak mümkündür.

Brokoli

Haşlanmış brokoli tüketimi de kemik erimesi riskini azaltmak açısından oldukça önemlidir.

Brokolinin Faydaları Nelerdir? Brokoli Kaç Kalori?

Keten tohumu

Keten tohumunu yemeklerde veya salatalarda kullanarak kemik sağlığını koruyabilirsiniz. Aynı şekilde keten tohumu yağı da kemikler için son derece faydalıdır.

Keten Tohumu Faydaları Nelerdir? Keten Tohumu Besin Değerleri

Kemik erimesi belirtileri nelerdir?

  • Kemik erimesi, kolay bir şekilde meydana gelen kemik kırılmaları ile ortaya çıkabilir.
  • Kamburluk da kemik erimesi belirtilerinden biridir.
  • Kemik erimesi hastalarının boy uzunlukları da 10 cm kısalır.
  • Karın boşluğunda be göğüste daralma ve nefes darlığı oluşabilir.
  • Kemiklerde ağrı ve hassasiyet görülür.
  • Sırt ağrısı yoğun olarak yaşanır.
  • Genel bir vücut ağrısı meydana gelir.

DMCA.com Protection Status