Reflüyü Rahatlatan Yiyecekler Nelerdir?

reflüyü rahatlatan yiyecekler

En sık rastlanan rahatsızlıklardan biri olan reflüyü rahatlatan yiyecekler listesini sizin için derledik. Mide yanması şeklinde ortaya çıkan reflü, bir mide hastalığıdır. Mide asidinin yemek borusundan yukarı çıkarak yanma hissi oluşturması şeklinde kendini belli eder. Genellikle yemeklerden sonra oluşur. Birçok kişi göğüs kafesinin arkasında bir yanma şikayetiyle doktora başvurur. Reçeteli ilaçlar ile reflüyü kontrol altına almak mümkündür. Ancak bazı yiyecekler reflünün sebep olduğu yanmayı giderebilir. İşte reflüyü rahatlatan yiyecekler listesini sizin için derledik.

Reflüyü rahatlatan yiyecekler listesi!

reflüyü rahatlatan yiyecekler

Yulaf

Yulaf, yemek borusundaki yanmanın giderilmesinde son derece etkilidir. Özellikle süt ya da yoğurt ile tüketilirse hem mideyi hem de yemek borusunu rahatlatır.

Yulaf Ezmesinin Faydaları Nelerdir?

Kereviz

Kereviz, mideye iyi gelen sebzelerden biridir. Reflü gibi mide rahatsızlıkları olanların haftada en az bir kere kereviz tüketmesinde fayda vardır. Özellikle zeytinyağı kereviz yemeği yemek, reflü oluşumunu engeller.

Kereviz Faydaları ve Besin Değerleri Nedir?

Muz

Yanma sırasında tüketilen muz sayesinde büyük ölçüde rahatlamak mümkündür. Bu açıdan reflüsü olanların mutlaka evinde muz bulundurması gerekir. Muz, mide asidini de dengelediği için birçok mide rahatsızlığına iyi gelir.

Muzun Faydaları Nelerdir? Muzun Besin Değerleri

Badem

E vitamini bakımından zengin olmasıyla bilinen badem de mideyi rahatlatır ve reflünün sebep olduğu yanmayı giderir. Reflü, çoğu zaman boş mide ile tetiklenir. Bunu engellemek için ara öğünlerde badem tüketmek faydalıdır.

Bademin Faydaları Nelerdir? Bademin Besin Değerleri

Haşlanmış Patates

Mide asitlerinin yemek borusundan çıkmasını ve yangı oluşmasını engellemek için haşlanmış patates de tüketebilirsiniz.

reflüyü rahatlatan yiyecekler

Şeftali

Reflüyü rahatlatan yiyecekler arasında şeftali de vardır. Mideyi rahatlatması ve mide asitlerini dengelemesi sayesinde reflünün sebep olduğu rahatsızlıkları da giderir.

Şeftali Faydaları Nelerdir? Şeftali Kaç Kalori?

Fesleğen

Fesleğen hem kuru hem de taze şekilde tüketilebilir. Özellikle reflü yanması durumlarında kuru fesleğeni çay olarak demleyip içebilirsiniz.

Maydanoz

Mideyi rahatlatması ile bilinen maydanoz yanmaları da keser. Maydanozu direkt olarak tüketmek de mide rahatsızlıklarını gidermek için etkilidir.

Marul

Su oranı yüksek olduğu için mideyi rahatlatan sebzelerden biri de maruldur. Sindirimi rahatlatmasının yanı sıra birçok mide rahatsızlığına da iyi gelir.

Ananas

Mide asitlerini dengelediği için reflüyü rahatlatan yiyecekler arasıdna ananas da yer alır. Aynı zamanda gaz oluşmasını da engellediği için mide ve bağırsak sorunlarına iyi gelir.

Süt

En bilinen yöntemlerden biri de soğuk süt tüketmektir. Reflünün sebep olduğu yemek borusu yanmasına süt içmek iyi gelir.

 

DMCA.com Protection Status