Altın Süt Nedir? Altın Süt Zayıflatır Mı?

altın süt nedir

Altın süt nedir? Altın süt ile zayıflamak mümkün müdür? Son zamanlarda en çok merak edilen sorulardan birkaçı bunlardır. Alternatif tıbbın şifa kaynağı olarak gösterdiği kürlerden biri olan altın süt, hem sağlığa son derece faydalı hem de zayıflamayı sağlıyor. Kolay bir şekilde hazırlanması, içiminin lezzetli olması ve birçok hastalığı önlemesi sebebiyle yükselişe geçen altın süt ile ilgili daha fazla bilgi edinmeye ne dersiniz? Kilo vermek ya da kilonuzu korumak istediğiniz bir dönemdeyseniz altın süt denebilirsiniz. Bu şifa kaynağı besin aynı zamanda bağışıklığı güçlendirerek hastalıklara yakalanma riskini de büyük ölçüde düşürür. Peki altın süt nedir?

altın süt nedir

Altın süt nedir?

Baharatlarla birlikte hazırlanan sütlü bir karışımdır. Bu karışımın içeriğindeki en önemli malzeme zerdeçaldır. Sağlığa son derece faydalı olduğu bilinen zerdeçal, sütle birlikte çok daha faydalı hale gelmektedir. Zerdeçal ile birlikte tarçın, karabiber ve Hindistan cevizi yağı da kullanılır. Altın sütün her akşam yatmadan önce tüketilmesi önerilmektedir. Peki altın süt içildiğinde vücuda neler olur? Altın süt nedir sorusundan sonra altın süt faydaları listesine birlikte göz atalım.

İşte altın süt faydaları!

 • Curcumin maddesi bakımından oldukça zengin olan zerdeçal, altın sütün en önemli malzemesidir. Curcumin maddesinin hafızayı güçlendirdiği de bilinmektedir. Bu sebeple Alzheimer hastalığını önlemektedir. Ayrıca demans ve Alzheimer hastalığında kullanılan ilaçların içeriğinde de curcumin bulunur.
 • Antioksidan özelliği bulunduğu için bağışıklık sistemini güçlendirir.
 • Kansere yakalanma riskini büyük ölçüde düşürür. Yapılan araştırmalara göre kanser hücrelerini de yok ettiği gözlemlenmiştir.
 • Gece yatmadan önce için altın süt sayesinde uykuya çok daha kolay dalmak mümkündür. Aynı şekilde uykunun daha kaliteli olmasını da sağlamaktadır.
 • Uyku kalitesini önemli ölçüde düşüren huzursuz bacak sendromuna da iyi geldiği bilinmektedir.
 • Gece içildiğinde uyku süreci boyunca vücudun dinlenmesini ve bu sayede hücrelerin yenilenmesini sağlamaktadır.
 • Mide ve bağırsak sistemine iyi geldiği bilinmektedir. Özellikle kabızlık, şişkinlik gibi bağırsak sorunlarını yok etmede son derece etkilidir.
 • Altın süt, sindirim sistemini rahatlatıcı etki gösterir. Ülser, reflü gibi mide rahatsızlıklarına da iyi gelmektedir.
 • Düzenli içilen altın süt sayesinde vücudu toksinlerden arındırmak mümkündür.

altın süt nedir

Altın süt zayıflatır mı?

Altın süt nedir sorusundan sonra en çok merak edilen konulardan biri altın sütün zayıflamaya olan etkisidir. Altın sütün en önemli etkisi kandaki insülin seviyesini dengelemesidir. Bu şekilde açlık krizlerinin yaşanmasının önüne geçer. Bu sebeple diyet yapmayı da kolay hale getirir. Metabolizmayı da hızlandırdığı için diyet ve spor ile birlikte kilo vermeyi hızlandırır ve kolaylaştırır. İçeriğindeki malzemelerden dolayı özellikle bel çevresindeki yağlanmaları giderdiği gözlemlenmiştir.

Altın süt ne zaman içilir?

Altın sütü, akşam yatmadan önce içmek en faydalı seçenektir. Uykudan önce içilen altın süt hem uykuyu düzenler hem de vücudun yenilenmesini hızlandırır. Yatmadan önce tüketilecekse içerisine bal gibi tatlandırıcılar katılmamasında fayda vardır. Ancak geç vakitte yatanlar için önerilmemektedir. 23:00 ve öncesinde uyuyorsanız uyku öncesi tüketebilirsiniz. Hamile ve emzirenler altın süt tüketmemelidir.

Altın Süt Nedir? Altın Süt Zayıflatır Mı?

Altın süt nasıl yapılır?

İhtiyacınız olan malzemeler:

 • 1 su bardağı yarım yağlı süt
 • 1 çay kaşığı toz zerdeçal
 • 1 çay kaşığı karabiber
 • 1 çay kaşığı tarçın
 • 1 çay kaşığı zeytinyağı
 • 1 çay kaşığı Hindistan cevizi yağı

Sütü ısıttıktan sonra içerisinde 1 çay kaşığı toz zerdeçalı atın ve kaynayana kadar pişirin. Kaynadıktan sonra diğer malzemeleri de ekleyip iyice karıştırın.

 

İlginizi çekebilir: Zerdeçal Faydaları Nelerdir? Zerdeçal Zayıflatır Mı?

DMCA.com Protection Status