Östrojen İçeren Yiyecekler Nelerdir?

östrojen içeren yiyecekler

Sizin için oldukça faydalı, östrojen içeren yiyecekler listesi hazırladık. Vücut işlevlerinin eksiksiz bir şekilde yerine gelmesi için gerekli hormonlardan biri de östrojendir. Hücrelerin çalışmasında rol alan hormonlar, birçok işlevi yerine getirir. Bu açıdan östrojen içeren yiyecekler tüketmek de vücut fonksiyonları için önemlidir.

Östrojen nedir?

Kadınlık hormonu olarak da bilinen östrojen aslında erkeklerde de az miktarda bulunmaktadır. Cinsiyetin şekillenmesinde rol oynayan bu hormon kadınlarda çok daha yüksek orandadır. Ergenlik dönemi sonrasında daha yoğun bir şekilde salgılanır. Yumurtalıklar tarafından salgılanan bu hormon sayesinde her regl döneminde yumurtalar vücuttan atılır ve yenilenir. Kan testi yaptırarak vücudunuzdaki östrojen hormonu miktarını tespit edebilir ve doktorunuzdan buna göre bir tedavi isteyebilirsiniz. İlaçların yanı sıra östrojen içeren yiyecekler sayesinde de hormon dengesini sağlamak mümkündür.

Peki östrojen içeren yiyecekler hangileridir?

östrojen içeren yiyecekler

Tofu

Soya fasulyesinden elde edilen bir peynir türü olan tofu, yüksek oranda östrojen içermektedir. Bu açıdan östrojen hormonu eksikliğinde tofu tüketilmesi son derece önemlidir. Tofunun içeriğinde östrojen hormonu yoktur. Bu hormonun salınımını artırır.

Hurma

Östrojen oranını arttıran besinlerden biri de hurmadır. Çok uzun yıllar boyunca doğurganlığın arttırılması amacıyla kadınların tüketilmesi önerilmiştir.

Hurmanın Faydaları Nelerdir? Hurma Kaç Kalori?

Maydanoz

Regl döngüsünü düzenlemesi ile bilinen maydanoz aynı zamanda östrojeni de arttırır. Bu nedenle maydanozun bol bol tüketilmesinde fayda vardır. Aynı zamanda menopoz etkilerini de hafiflettiği bilinmektedir.

Her Derde Deva Maydanozun Faydaları Nelerdir?

Civanperçemi

Civan perçemi otu, östrojen seviyesini yükseltmek için tercih edilebilecek bitkisel tedavilerden biridir. Çay şeklinde tüketerek bu hormonun yükselmesini sağlayabilirsiniz. Ancak herhangi bir sağlık sorununuz varsa bu tür çayları tüketmeden önce mutlaka doktorunuza danışın.

östrojen içeren yiyecekler

Susam

Susam da östrojen hormonu eksikliğine iyi gelen yiyeceklerden biridir. Kadınsal hormonları dengelemesi sayesinde menopozun neden olduğu rahatsızlıkları da hafifletmektedir.

Susamın faydaları nelerdir? Susamın Besin Değerleri

Brokoli

Folik asit kaynağı olan brokoli, üreme hormonları ve östrojen seviyelerini arttırmada son derece etkilidir. Özellikle hamilelik döneminde tüketilmesinde fayda vardır. Daha iyi etki görmek için mevsiminde tüketilmesi gerekir.

Brokolinin Faydaları Nelerdir? Brokoli Kaç Kalori?

Keten Tohumu

Fitoöstrojen içeren keten tohumu, kadınlar için özellikle faydalıdır. Keten tohumunu suda bekletip jel şeklinde tüketildiğinde faydasını görmek mümkündür. Direkt olarak tüketildiğinde vücut sindiremediği için besin değerinden faydalanmak mümkün olmaz. Bu açıdan jel haline getirdikten sonra omletlerde ya da hamur işi tariflerde kullanabilirsiniz.

Keten Tohumu Faydaları Nelerdir? Keten Tohumu Besin Değerleri

 

DMCA.com Protection Status