Keratin Nedir? Keratin İçeren Yiyecekler Nelerdir?

keratin içeren

Cilt ve saçları güzelleştiren keratin içeren yiyecekler hangileridir? Özellikle saç bakımı konusunda en sık dile getirilen keratin, bazı yiyeceklerde doğal olarak bulunmaktadır. Tırnak, cilt ve saçlarda bulunan bir çeşit yapısal protein olan keratinin vücuda birçok faydası vardır. Keratin yiyeceklerde bulunsa da genellikle takviye yoluyla alınır. Keratinin faydaları tırnakların uzamasını hızlandırmak, saç dökülmesini durdurmak ve cilt dokusunun hızlı bir şekilde onarılmasını sağlamaktır. Peki takviye almadan keratini hangi yiyeceklerden alabiliriz? İşte keratin içeren yiyecekler listesi!

keratin içeren

İlginizi çekebilir: Folik Asit İçeren Yiyecekler Nelerdir?

Keratin içeren yiyecekler hangileridir?

Yumurta

Vücudun doğal keratin üretimini arttırmak için tercih edilebilecek en faydalı yiyeceklerden biri yumurtadır. Yumurta keratin sentezini gerçekleştiren biotin kaynağıdır. Bir adet pişmiş yumurta, 10 mcg biotin sağlamaktadır. Aynı zamanda yumurta bulunan protein de keratin üretimini destekler.

Soğan

Keratin üretimini arttıran yiyecekler arasında soğan da yer alır. Soğanın içeriğinde bir tür antioksidan alan L-sistein bulunur. Bu madde vücut tarafından amino aside dönüştürülür. Soğanın içeriğinde bir tür keratin bileşeni olan N-asetilsistein de vardır. Folat bakımından da zengin olduğu için özellikle saç kökleri üzerinde olumlu etkilere sahiptir.

Somon balığı

Protein bakımından zengin olan somon balığı, keratin üretimini arttıran biotin de içermektedir. Somonun içeriğinde bulunan omega- yağ asitleri de saç uzamasını ve saçların dolgunlaşmasını sağlar.

Tatlı patates

Son derece besleyici olan tatlı patates de keratin içeren yiyecekler listesinde yer almaktadır. Provitamin A karotenoidleri içermektedir. Bu madde, vücut tarafından A vitaminine dönüştürülür. Tatlı patates aynı zamanda B6 ve C vitamini ile manganez ve potasyum da içermektedir.

keratin içeren

İlginizi çekebilir: E Vitamini İçeren Besinler Nelerdir? E Vitamini Faydaları

Ay çekirdeği

Ay çekirdeği, keratin üretimini arttırmaya yarayan protein ve biotin bakımından zengindir. Aynı zamanda içeriğinde selenyum, bakır ve E vitamini de bulunduğu için cilt ve saç sağlığı için son derece faydalıdır.

Mango

Tropikal meyvelerden biri olan mango da keratin sentezini desteklemektedir. Provitamin A , C vitamini ve folat bakımından zengindir.

Sarımsak

Tıpkı soğan gibi, sarımsak da cilt ve saç sağlığı için son derece faydalıdır. Vücutta keratine dönüşen N-asetilsistein içermektedir. Manganez, B6 vitamini ve C vitamini de içerdiği için vücut dokularını hızlı bir şekilde iyileştirerek cildi güzelleştirir.

Kale lahanası

Keratin içeren yiyecekler arasında besin değeri oldukça yüksek olan kale lahanası da bulunmaktadır. Keratin sentezini artıran provitamin A içerir. Bunun yanı sıra antioksidan işlevi gören C vitamini de içermektedir. Aynı zamanda cilde elastikiyet ve parlaklık kazandıran kolajen üretimini de tetikler.

keratin içeren

İlginizi çekebilir: Biotin Nedir? Biotin İçeren Besinler Nelerdir?

Brokoli

C vitamini zengini olmasının yanı sıra lif ve keratin içeren yiyecekler arasında da yer alır. Brokoli aynı zamanda düşük kalorili bir sebzedir.

Brüksel lahanası

Keratin üretimini destekleyen sülfür içeren brüksel lahanası aynı zamanda protein ve C vitamini bakımından da zengindir.

Havuç

Havuç en faydalı kök sebzelerden biridir. Keratin üretimini tetikleyen provitamin A içerir. Bunun yanı sıra kolajen üretimini de destekleyen C vitamini açısından zengindir. İçeriğinde biotin, potasyum, B6 v e K1 vitamini de bulunmaktadır.

 

DMCA.com Protection Status