Kabızlık Nasıl Geçer? Kabızlığa İyi Gelen Besinler Nelerdir?

kabızlığa iyi gelen besinler

Sizin için kabızlığa iyi gelen besinler listesi hazırladık. Birçok kişinin yaşadığı sorunlardan biri olan kabızlık, çözülmesi gereken bir problemdir. Çünkü kabızlık devam ettiğinde bazı hastalıklara sebebiyet verir. Eğer sık sık kabızlık yaşıyorsanız öncelikle doktorunuza başvurmalısınız. Kabızlık, stres, az su tüketimi, sağlıksız beslenme gibi nedenlerle oluşabilir. Herhangi bir sağlık sorunundan dolayı oluşmadıysa sağlıklı beslenerek kabızlıktan kurtulabilirsiniz. Bunun için kabızlığa iyi gelen besinler tüketmenizde fayda vardır. Peki bu besinler hangileridir? O halde hazırsanız sizin için derlediğimiz listeye birlikte göz atalım.

kabızlığa iyi gelen besinler

Kabızlığa iyi gelen besinler nelerdir?

Kayısı

Kayısı, lif bakımından zengin olan meyvelerden biridir. Uzun yıllardır kabızlığın tedavisinde kullanılır. Aç karnına tüketilen kayısı bağırsak hareketlerini arttırır ve dışkıya hacim katar. Böylece tuvalete çıkmak kolaylaştır. Taze kayısı ya da kuru kayısı tüketilebilir.

Kayısı Faydaları Nelerdir? Kayısı Kalori ve Besin Değeri

Erik

Bağırsak hareketlerini arttıran bir diğer meyve ise eriktir. Lif bakımından zengin olması da sindirimi ve bağırsakları rahatlatır. Bağırsak kurtlarını da temizlediği bilinmektedir.

Yulaf

Lif zengini bir besin olan yulaf da kabızlığa iyi gelen besinler arasında yer almaktadır. Sindirime iyi gelerek şişkinliği ve hazımsızlığı önler. Yulafı meyvelerle birlikte tüketerek bağırsakları rahatlatmasını sağlayabilirsiniz.

Yulaf Ezmesinin Faydaları Nelerdir?

Rezene çayı

Kabızlığı bitkisel yoldan çözmek isterseniz rezene çayı içebilirsiniz. Taze rezeneyi demleyerek tüketirseniz bağırsak hareketleri artar ve tuvalete çıkmanız kolay hale gelir.

kabızlığa iyi gelen besinler

Beyaz Lahana

Yine lif bakımından zengin olmasıyla bağırsaklara iyi gelen bir diğer besin de beyaz lahanadır. Sürekli kabızlık yaşıyorsanız beslenmenize beyaz lahana eklemeyi deneyebilirsiniz.

Beyaz Lahananın Faydaları Nelerdir? Beyaz Lahananın Besin Değerleri

İncir

Kabızlık dendiğinde akla gelen besinlerden biri olan incir de lif bakımından zengindir. Sindirim ve bağırsak sorunlarına çok iyi gelir.

İncirin Faydaları Nelerdir? İncirin 9 Faydası

Zeytinyağı

Zeytinyağı tüketimi, sindirime, bağırsaklara iyi gelerek kabızlığı önler ve iyileştirir. Özellikle ciddi kabızlık durumlarında zeytinyağını direkt olarak içebilirsiniz. Ancak yine de ciddi bir kabızlık sorunu çekiyorsanız mutlaka doktorunuza başvurun.

Zeytinyağı Kaç Kalori? Zeytinyağı Besin Değeri Nedir?

kabızlığa iyi gelen besinler

Armut

Bağırsakları hareketlendiren armut da kabızlığa iyi gelen besinler arasında yer almaktadır. Kabız olmamak için her gün bir adet armut tüketebilirsiniz.

Armutlu Roka Salatası Tarifi Nasıl Yapılır?

 

DMCA.com Protection Status