Kilo Vermek İçin Hangi Egzersizler Yapılabilir?

kilo vermek için hangi egzersizler

Kilo vermek için hangi egzersizler yapılmalı diye merak ediyorsanız sizin için zayıflama konusunda etkili egzersizleri listeledik. Özellikle tüm dünyada görülen pandemi sebebiyle evlerimizde otururken hareketsiz bir yaşamla karşı karşıya kaldık. Eğer siz de bu süreçte kilo aldıysanız ya da daha sağlıklı olmak istiyorsanız bu egzersizlerden kendinize en uygun olanı seçerek yapabilirsiniz. Sağlıklı bir şekilde kilo vermek için diyetin yanı sıra egzersiz de yapmak son derece önemlidir. Egzersiz yapmak yalnızca kilo vermenizi sağlamaz. Aynı zamanda ruh halinize iyi gelir, kas ve kemiklerin gelişimini sağlar, bağışıklığınızı güçlendirir ve kendinizi daha enerjik hissetmenize yardımcı olur.

kilo vermek için hangi egzersizler

İşte kilo vermek için hangi egzersizler yapılabilir sorusunun cevabı!

Yürüyüş

Kilo vermek için yapılabilecek en kolay egzersiz yürüyüştür. Özellikle hareketli bir yaşam tarzını yeni benimseyecek olanlar için iyi bir başlangıçtır. Herhangi bir ekipman gerektirmez ve vücudu zorlamaz. Ancak vücuda etkileri azımsanmayacak kadar da çoktur. Yapacağınız 30 dakikalık tempolu yürüyüş ile 150 kalori yakabilirsiniz. Her gün kendinize bir hedef belirleyebilir ve böylece bu hedefleri gittikçe arttırarak performansınızı güçlendirebilirsiniz.

Koşu

Yürümenin biraz daha etkilisi de koşudur. Koşmak zayıflamak için son derece etkilidir. Yürüyüşe göre çok daha fazla kalori yaktırır. Özellikle göbek bölgesindeki fazlalıkların yakılması için koşu en ideal egzersizlerdendir. Eğer koşmaya yeni başlayacaksanız tempolu yürüyüş ve koşuyu bir arada yaparak kendinizi alıştırabilirsiniz. Başlangıçta uzun süreli koşular yapmak vücudunuzu yorabilir. Kademeli olarak arttırarak çok daha başarılı sonuç alabilirsiniz. Başlangıçta çimenlik bir alanda koşu yaparsanız eklemlerinizi zorlamamış olursunuz. Ayrıca koşu için uygun bir ayakkabı seçtiğinizden mutlaka emin olmalısınız.

Bisiklet

Hem son derece eğlenceli hem de etkili bir egzersiz olan bisiklet de tercih edilebilir. Spor salonlarında da yapılsa da açık havada yapmak çok daha keyiflidir. Düzenli olarak bisiklet sürerseniz kilo vermenin yanı sıra birçok hastalıktan da korunabilirsiniz. Tıpkı yürüyüş ve koşuda olduğu gibi egzersiz süresini kademeli olarak arttırarak günden güne daha iyi bisiklet sürebilirsiniz.

Ağırlık çalışması

Kilo vermek ve vücudunu şekillendirmek isteyenlerin tercih etmesi gereken egzersizlerden biri ağırlık çalışmasıdır. Yağların eriyip kasların büyümesi açısından ağırlık çalışması oldukça etkilidir. Bu şekilde karın kası yapmak, bacakların ve kalçanın şekillenmesi, belin incelmesi ve omuzların güçlenmesi mümkündür. Ancak ağırlık çalışmasını bir uzmanın yardımıyla yapmanızda fayda vardır. Yapılan araştırmalara göre ağırlık çalışması yaptıktan saatler sonra bile vücut kalori yakmaya devam eder. Bu yüzden zayıflamak için tercih edilebilecek en iyi egzersiz yöntemidir.

HIIT antrenmanı

Aralıklı antrenman olarak da bilinen HIIT, yüksek yoğunluklu bir antrenman olduğu için fazla miktarda kalori yaktırır. Bir HIIT antrenmanı en fazla 30 dakika sürer. Ancak bu 30 dakika içinde çok fazla kalori yaktıracak hareketler yapılır. Bu antrenman türü, yürüyüş, koşma, bisiklet ya da cardio gibi her türlü egzersize uyarlanabilir. Önemli olan kısa aralıklarla yoğun antrenmanlar yapmaktır. 10 dakika koşu, 5 dakika tempolu yürüyüş gibi.

Yüzme

Kilo vermenin en keyifli yollarından biri de yüzmektir. Nasıl yüzdüğünüz, kalori miktarını etkiler. Haftada en az 3 kere yüzmenin kilo vermeyi kolaylaştırdığı kesindir. Aynı zamanda esnekliği arttırır ve sağlığa son derece faydalıdır. Eklemler için de iyi olduğu için eklem ağrıları çekenlere önerilir.

Yoga

Son zamanlarda popüler bir egzersiz yöntemi haline gelen yoga, her ne kadar kolay gibi görünse de vücudu ciddi anlamda çalıştırır. Stresi azaltmak ve vücudu esnetmek için yapılan hareketler aynı zamanda kalori de yaktırır. Kilo vermeyi kolaylaştıran yoga, zihinsel ve ruhsal olarak da rahatlama sağlar.

DMCA.com Protection Status