Karın Kası İçin Beslenme Önerileri

karın kası için beslenme

Karın kası için beslenme oldukça önemlidir. Sıkı bir karna sahip olmak birçok kişinin hayalidir. Yağsız, fit ve sıkı bir vücuda sahip olmak için spor kadar beslenme de önemlidir. Karın kası yaparken spora daha çok önem veriyor ve kas oluşumunuzun gecikmesinden şikayet ediyorsanız doğru besinleri tüketmiyor olabilirsiniz. Kas yapmak için çok sıkı bir egzersiz programı gerekir. Ancak düşük yağ ve yüksek protein içerikli beslenerek sporun etkisini iki katına çıkarabilirsiniz. Böylece hep istediğiniz karın kasına sahip olabilirsiniz. Karın kası yapmak, vücudun diğer bölgelerine göre çok daha zordur. Ancak doğru beslenme ve sıkı bir egzersiz programıyla başarmak mümkündür. Karın kası yapmak için yola çıktıysanız sizin için derlediğimiz karın kası için beslenme önerilerine mutlaka göz atmalısınız.

karın kası için beslenme

Karın kası yapmak için neler tüketilebilir?

Yulaf ezmesi

Vücudun kas oranını arttırmak için öncelikle protein alımını arttırmak gerekir. Spor yapan kişiler genellikle protein miktarı yüksek olduğu için yulaf ezmesi tüketir. Siz de karın bölgenizde kas oranını arttırmak istiyorsanız yulaf ezmesi tüketebilirsiniz. Yulaf ezmesinden alacağınız protein miktarı vücudun ihtiyaç duyduğu miktarın %30’unu karşılayacaktır. Yulaf ezmesi yüksek lif içerdiği için sindirimi de kolaylaştırır. Bu özelliklerinin yanı sıra enerji verir, kan şekerini dengeler, uzun süre tok tutar ve yağ yakımını hızlandırır.

Yumurta

Sıkı bir şekilde spor yapan birçok kişi yumurtanın en önemli besinlerden biri olduğunu bilir. Hem protein hem de kalsiyum ihtiyacını önemli ölçüde karşılayan yumurta, kas yapmak için son derece gereklidir. Uzman diyetisyenlerin de önerdiği gibi sabah kahvaltılarında yumurta mutlaka tüketilmelidir. Yumurtanın aynı zamanda tok tutma özelliği de vardır.

Elma

Karın bölgesinin kaslı olabilmesi için vücuttaki fazla yağların atılması gerekir. Bunun için de ara öğünlerde elma tüketilebilir. Çünkü düşük kalori içeren elma vücudun yağ oranını dengelemesine yardımcı olur. Hem fazla yağları yakmak hem de var olan yağ oranını korumak için her gün bir adet elma tüketebilirsiniz. Yeşil elma diğer elma türlerine göre daha düşük kalorilidir. Bu yüzden diyetlerde yeşil elma önerilir.

Fıstık Ezmesi

Diyet programlarında sıklıkla ter alan fıstık ezmesi de karın kası için beslenme önerileri arasında yer alıyor. Doyurucu ve besleyici olmasının yanı sıra sağlıklı yağ da içeren fıstık ezmesini tatlı krizlerini önlemek için de tercih edebilirsiniz. Açlık krizi yaşadığınız durumlarda tüketmek mümkündür. Fıstık ezmesi ile vücudun yağ oranını dengeleyebilirsiniz.

Badem

Diyet yaparken ara öğünler oldukça önemlidir. Ara öğünlerde besleyiciliği yüksek yiyecekler tüketmekte fayda vardır. Badem hem protein hem de zengin yağ içerdiği için ara öğünler için oldukça idealdir. Bir avuç bademi spor öncesi ya da spor sonrasında tüketebilirsiniz. Lif içerdiği için bağırsak hareketlerini de düzenler.

Karın kası için hangi besinler tüketilmemelidir?

Fast Food

Diyet yaparken ya da vücudun herhangi bir bölgesine kas kazandırırken tüketilmemesi gereken en önemli besin fast food tarzı yiyeceklerdir. Kilo vermek, kas yapmak gibi amaçların yanı sıra sağlıklı bir yaşam için de bu yiyecekleri hayatınızdan çıkarmanız gerekir. Zararlı yağlar içeren, yüksek kalorili ve sağlıksız koşullarda hazırlanan fast food yiyecekler insan sağlığına son derece zararlıdır.

Patates

Son derece lezzetli olan patates, karın kası yapma sürecinde kesinlikle tüketmemeniz gereken bir yiyecektir. Çünkü patates, özellikle bel ve karın bölgesini yağlandırır. Karın kası yapmak için spor yaparken patates tüketirseniz emekleriniz boşa gidebilir.

Donmuş yiyecekler

Fast food yiyecekler gibi donmuş yiyecekler de sağlık açısından oldukça zararlıdır. Yüksek miktarda trans yağ içeren bu yiyecekleri tüketirseniz vücudunuzun kas ve yağ oranının dengesi bozulur.

Abur cuburlar

Uzun saatler egzersiz yaptıktan sonra canınız abur cubur çekiyorsa kesinlikle bu isteğinizi sağlıklı yoldan dizginlemelisiniz. Tüketeceğiniz bir avuç badem ile sağlıksız abur cuburların vücudunuza zarar vermesini önleyebilirsiniz.

DMCA.com Protection Status