Aç Hissettiren Yiyecekler Nelerdir?

aç hissettiren yiyecekler

Diyet yaparken aç hissettiren yiyecekler yüzünden sık sık atıştırmak istiyor olabilirsiniz. Daha fazla yemek yediğinizde gün içinde daha fazla kalori alırsınız. Bu da kilo almanıza sebep olur. Peki aç hissettiren yiyecekler hangileridir?

Bu yiyecekleri diyet listenizden çıkararak aç hissetmekten kurtulabilirsiniz. Bu yiyecekler sizi kısa süreli olarak doyurur ve genellikle yüksek kalorilidir. Bu sebeple tükettiğiniz bu yiyecekler yüzünden kilo almaya devam edebilirsiniz. Dengeli ve yeterli beslenme için bu yiyeceklere ihtiyacınız yoktur. Aç hissettiren yiyecekler listesine göz atarak diyet listenizi güncelleyebilirsiniz.

aç hissettiren yiyecekler

İlginizi çekebilir: Üç Beyazdan Biri Olan Şekerin Zararları Nelerdir?

İşte aç hissettiren yiyecekler listesi!

Basit şekerli yiyecekler

Şekerli yiyecekler yüksek kalorilidir. Bunun yanı sıra iştahı açarak daha fazla yemek yemenize neden olur. Diyetinizde basit şeker içeren yiyecekler varsa kilo vermeniz zorlaşır. Kendinizi sık sık aç hissettiğiniz için diyet motivasyonunuz da düşer. Basit şekerli gıdalar aynı zamanda hipoglisemi yani ani kan şekeri düşüşüne neden olur. Kan şekeriniz düştüğünüzde yeniden şekerli yiyecek tüketme eğiliminde olursunuz. Bu döngü devam ettikçe de kilo almaya devam edersiniz. Birçok araştırmanın da saptadığı gibi şeker bağımlılık yapar. Diyet yaparken kendinizi tamamen tatlılardan ve şekerli yiyeceklerden mahrum bırakmak istemiyorsanız tükettiğiniz miktarı azaltabilirsiniz.

Meyve suları

Birçok kişi meyve sularının sağlıklı olduğunu düşünür. Oysa ki meyveden yapılmış olsalar bile meyveler kadar sağlıklı değillerdir. Düşük miktarda lif içerdikleri için kısa sürede acıkmanıza sebep olur. Aynı zamanda meyvenin suyunun sıkılması, meyvedeki liflerin kaybolmasına ve meyvenin şekerini direkt olarak tüketmenize sebep olur. Vitamin ve mineralleri de eksilir. Meyve sularının tüketildikten kısa bir süre sonra açlık yaratmasının sebebi budur. Bu nedenle diyetinizde meyve suları yerine taze meyvelere yer vermenizde fayda vardır. Eğer meyve suyu tüketmek istiyorsanız hazır almak yerine evde kendiniz yaparak posasıyla birlikte tüketebilirsiniz.

aç hissettiren yiyecekler

İlginizi çekebilir: Şekersiz Tam Buğday Unlu Kek Tarifi Nasıl Yapılır?

Rafine makarna ve ekmek

Rafine ekmek ve makarnalar, basit karbonhidrat ve düşük lif içeren yiyeceklerdendir. Bu nedenle aç hissettiren yiyecekler arasında yer alır. Özellikle hipoglisemi oluşma riskini tetikler. Eğer makarna ya da ekmek tüketmek istiyorsanız tam tahıllar ile yapılan versiyonlarını tercih ederek daha fazla lif alabilirsiniz. Böylece acıkma süreniz uzar ve diyet yapmanız kolaylaşır.

Diyetinize sağlıklı yiyecekler ekleyin.

Diyet yaparken az yemek ya da aç kalmak doğru değildir. Tam tersine besleyici, doyurucu ve lezzetli öğünlerle dolu bir diyet ile kolayca kilo verebilirsiniz. Bunun için tercih edeceğiniz yiyeceklerin basit şeker, trans yağ ve basit karbonhidrat içermemesine dikkat etmeniz yeterlidir. Baklagiller, sebze ve meyveler, tam tahıllar ve kuru yemişler ile hazırlanan öğünler ile aç kalmadan da kilo verebilirsiniz. Zaman zaman basit şeker ya da basit karbonhidrat tüketmenizde herhangi bir sakınca yoktur. Ancak bunu sürekli hale getirmek ve büyük porsiyonlar tüketmek hem kilo vermenizi engeller hem de diyabet gibi bazı sağlık sorunları yaşamanıza sebep olur.

 

 

 

DMCA.com Protection Status