Sağlıklı Kilo Vermek İçin Akdeniz Diyeti Nasıl Yapılır?

Akdeniz diyeti

Sizin için Akdeniz diyeti nasıl yapılır sorusunu derledik. Med Diet olarak da bilinen Akdeniz diyeti, hem kilo vermek hem de sağlıklı bir yaşama kavuşmak için birçok kişi tarafından tercih ediliyor. Peki sağlıklı bir diyet türü olarak karşımıza çıkan Akdeniz diyeti nasıl yapılır?

Akdeniz diyeti nasıl yapılır

Yapılan araştırmalara göre Akdeniz diyeti yapan kişilerin diğer insanlara göre daha sağlıklı beslendiği ortaya konmuştur. 1960’lı yıllardan itibaren Akdeniz ülkelerindeki insanların beslenme biçimlerinden esinlenerek oluşturulan bu beslenme düzeni temelinde sağlıklı beslenmeyi barındırıyor. Akdeniz diyeti yaparak fazla kilolardan kurtulmanın yanı sıra birçok hastalıktan da korunabilirsiniz. Bu şekilde beslenen kişilerde diyabet ve kalp rahatsızlıklarına yakalanma riski de en aza düşüyor. Her ne kadar sıkı bir diyetmiş gibi algılansa da Akdeniz diyeti aslında ülkemizde kolayca uygulanabilir.

Akdeniz diyeti nedir?

Akdeniz’e kıyısı olan ülkelerde yaşayan insanların günlük olarak tükettikleri besinler baz alınarak oluşturulan bir beslenme tipidir. Sağlıklı olmalarıyla bilinen Akdeniz insanlarından ilham alınan bu diyet ile siz de onlar kadar sağlıklı olabilirsiniz. Akdeniz diyetinde diğer diyetlerde olduğu gibi öğün, saat ya da miktar kısıtlaması yoktur. Sıkı kurallar olmadığı için uygulaması da son derece basittir. Akdeniz diyetinde deniz ürünleri ve sebze ön plandadır. Bu açıdan bakıldığında son derece çeşitlilik içeren öğünler içermesi de kaçınılmazdır. Akdeniz diyetini uygularken hareketli bir yaşam sürmek de son derece önemlidir. Peki Akdeniz diyeti nasıl yapılır?

Akdeniz diyeti nasıl yapılır?

Bu diyeti yaparken taze sebzeler, meyveler, protein içeren bakliyatlar, deniz ürünleri, az yağlı etler ve sağlıklı yağlar tüketilir. Akdeniz diyetinde tereyağı ya da margarin yerine zeytin yağı tüketilmesi önerilir. Antioksidan bakımından zengin olan zeytin yağı, bu beslenme tipinin olmazsa olmazlarındandır. Zeytin yağının yanı sıra fındık yağı, ceviz yağı gibi sağlıklı yağlar da tercih edilebilir.

Akdeniz diyeti, deniz ürünlerinin de bolca kullanıldığı bir diyet türüdür. Balık ve zeytin yağı tüketimiyle birlikte sağlıklı yağ tüketimi tamamlanmış olur. Akdeniz mevsiminde bolca sebze ve meyve yetiştiği için bu beslenme türünde meyve ve sebzeler de önemli rol oynar. Bol zeytin yağlı salatalar, leziz sebze yemekleri ve mezelerle hem sağlıklı hem de lezzetli sofralar kurabilirsiniz.

Akdeniz diyetinde işlenmiş gıdalara yer yoktur. Asitli ve şekerli içecekler, fast-food ürünler yerine doğanın verdikleriyle sağlıklı beslenmek mümkündür. Sebze ve deniz ürünlerinin yanı sıra tahıl grubu da öğünlerde mutlaka yer almalıdır. Yulaf, keten tohumu, soya fasulyesi, esmer pirinç, esmer ekmek, kuskus gibi tahılları et ürünleri ile birlikte tüketebilirsiniz. Deniz ürünlerinin yanı sıra Akdeniz insanları tavuk da bolca tüketir. Haftanın 2 günü ya balık ya da tavuk tüketilebilir.

Akdeniz diyetinde kırmızı et tüketimi sınırlıdır. Ancak çok istediğinizde ayda 1 ya da 2 kere tüketmenizde sakınca yoktur. Peynir, yoğurt, kefir gibi süt ve süt ürünlerini yarım yağlı tercih etmenizde fayda vardır. Deniz ürünleri olarak sardalya, somon, ringa gibi Omega 3 yağ asidi bakımından zengin balıkları tercih edebilirsiniz. Midye, istiridye gibi deniz ürünleri de son derece faydalıdır. Gün içinde hem ara hem de ara öğünlerde mutlaka sebze ve meyvenin yer almasına özen göstermenizde fayda vardır.

1500 kalorilik diyet

Akdeniz diyetinin faydaları nelerdir?

Akdeniz diyeti yaparken kilo kaybetmenin yanı sıra sağlığınız açısından da birçok olumlu etki alabilirsiniz. Akdeniz tipi beslenmenin faydaları şunlardır;

  • Bağışıklık sistemini güçlendirir ve kansere karşı koruma sağlar.
  • Kalp-damar sağlığını korur.
  • Kötü kolesterolü ve yüksek tansiyonu düşürür.
  • Tip-2 diyabet hastalığına yakalanma riskini azaltır.
  • Kalp krizi riskini en aza indirir.
  • Kalıcı kilo vermeyi sağlar.
  • Depresyona yakalanma riskini düşürür.
  • Alzheimer ve Parkinson hastalıklarına karşı korur.

 

İlginizi çekebilir: 4 Günde 4 Kilo Verdiren Kayısı Diyeti Nasıl Yapılır?

DMCA.com Protection Status