Kabaklı Et Sote Tarifi Nasıl Yapılır?

kabaklı et sote

Kabaklı et sote tarifi ile tanışmaya hazır mısınız? Sebzelerle yapılmış et yemeklerine özellikle bayılıyoruz. Böylece hem daha lezzetli hem de daha besleyici bir öğün tüketmiş oluyoruz. Biz de daha önce denemeyenlere mutlaka önerdiğimiz harika bir etli yemek tarifi ile geldik. Hem kırmızı etin besleyiciliğini hem de kabağın hafifliğini ve diyet dostu özelliklerini kullandığımız yemeğimiz diyet sürecinizi harika bir şekilde destekleyecek nitelikte. Kilo verme sürecinde besin değerleri bakımından zengin öğünleri dengeli oranlarda tüketmenin hem sağlığa daha faydalı hem de kilo vermeye yardımcı olduğu bilinen bir gerçektir.

Biz de bu bilgiden yola çıkarak kalori bakımında elbette dengeli ancak besleyici ve doyurucu özelliği yüksek tabaklar elde etmeye çalışıyoruz. Öyleyse tüm bu dengeleri elde etmeye çalıştığımız tarifimizin yapım ayrıntılarına geçmeden önce kullanacağımız malzemelerin sağlığınıza ve kilo verme sürecinize katkıları hakkında biraz konuşalım.

Kabaklı et sote tarifimizin ana malzemelerinden birini kırmızı et oluşturuyor. Kilo vermek için normalde aldığımız kaloriden daha az kalori aldığımız bir beslenme düzenine geçmek durumunda olduğumuzu biliyoruz. Ancak özellikle ülkemizde beslenme kaynağı olarak daha çok yağlar ve karbonhidrat içerikli besinleri görmek gibi bir problemimiz vardır. Halbuki karbonhidratlar beslenme dengemizin daha az bir yerini kaplamalıdır. Diyet beslenmeye karar verenlerin karbonhidrat alımının sınırlandırıldığını bilirsiniz. Bu besinler hem daha geç tokluk hissi verir hem de kilo alımına zemin hazırlar. Bu yüzden tok hissetmek ve vücudumuzu beslemek gibi başlıklarda karbonhidrat ve yağların yerine daha çok protein kaynaklarını dengeli oranlarda yerleştirebiliriz.

kabaklı et sote

Protein içerikli besinler hem daha az kalori almamızı sağlar hem bizi daha uzun süre tok hissettirir hem de yağ yakma sürecini başlatırlar. Bu sebeple diyet sürecinde kırmızı et gibi protein zengini besinleri öğünlerimize dengeli olarak dahil etmemiz kilo verme sürecini kolaylaştırmanın iyi bir yoludur. Kırmızı et; yüksek kalitede esansiyel amino grup asit içeren protein, demir ve çinko yönünden zengin bir besindir. En önemli özelliklerinden biri de demirin vücudumuzdaki sindirimine yardımcı olmasıdır. Bu sayede kansızlığa iyi gelerek pek çok insanın ortak sorunu olan bir soruna çözüm getirir.

En değerli hayvansal protein kaynağıdır; tiamin, riboflavin, niasin, biotin, B6, B12, pantotenik asit, olasin gibi B kompleks vitaminler ve demir, çinko, manganez gibi mineraller bakımından zengindir. Bu zengin besin içeriği sayesinde sağlığımızı pek çok koldan desteklerken kilo verme sürecinde bize sağlık ve direnç kazandırır. Bu sebeple bu besini dengeli bir şekilde öğünlerimize dahil etmek yararlı olabilir. Et sotemizi kabakla birlikte pişiriyoruz. Kabak, yemeğimizi lif bakımından daha dengeli ve dolayısıyla diyet hale getirerek sindirim sağlığımızı desteklemeye yardımcı olacak sebzelerden biri. Malzemelerimizden bahsettiğimize göre kabaklı et sote yapım aşamasına geçebiliriz.

kabaklı et sote

Kabaklı et sote için gerekli malzemeler:

 • 1 adet kabak
 • 200 gram dana kuşbaşı
 • 2 diş sarımsak
 • Çeyrek adet kuru soğan
 • 1 tatlı kaşığı soya sosu
 • Tuz, karabiber (dilediğiniz baharatları kullanabilirsiniz.)

Not: Bu malzemeler 4 kişilik yemek tarifi için belirlenmiştir. Siz yemek pişireceğiniz kişi sayısına göre malzeme oranlarını değiştirebilirsiniz.

kabaklı et sote

Kabaklı et sote nasıl yapılır?

 1. Soğan ve sarımsakları küçük küçük doğrayın.
 2. Kabak dışındaki et dahil olmak üzere tüm malzemelerle birlikte bir kaba alın ve karıştırın.
 3. Kabın üzerini streç filmle kapatın ve buzdolabında bir saat bekletin.
 4. Tavaya biraz zeytinyağı alın ve karışımı pişirip bir tabağa aktarın.
 5. Kabakları doğrayıp onları da aynı tavada kızartın. Etin üzerine alıp servis edin.
 6. Afiyet olsun!

 

DMCA.com Protection Status