Kan Şekerini Dengeleyen Yiyecekler Nelerdir?

kan şekerini dengeleyen yiyecekler

İştah kontrolü için en önemli yöntemlerden biri kan şekerini dengeleyen yiyecekler tüketmektir. Ayrıca gizli şeker, şeker hastalığı ya da insülin direnci olan kişiler için de kan şekerini dengede tutmak son derece önemlidir. Kan şekerinin dengede olmasında stres, genetik, aktivite oranı, kilo, yaş gibi faktörler etkilidir. Ancak sağlıklı beslenme, kan şekerini korumak için en doğru yöntemdir. Rafine karbonhidratlar ve şeker, kan şekerinin ani dalgalanmasına sebep olur. Ancak sağlıklı beslenmeyi ve diyet yapmayı kolaylaştırmasının yanı sıra kan şekerini dengeleyen yiyecekler de vardır. İşte sizin için derlediğimiz kan şekerini dengeleyen yiyecekler listesi!

kan şekerini dengeleyen yiyecekler

İlginizi çekebilir: Yağ Yakan İçecekler ile İdeal Kilonuza Kavuşun

Kan şekerini dengeleyen yiyecekler hangileridir?

Brokoli

Brokolide, kan şekerini düşürme etkisi gösteren sülforafan bulunur. Bu açıdan brokoli antidiyabatik özelliğe sahiptir. Yapılan araştırmalara göre brokoli, tip 2 diyabetli kişilerin kan şekerini dengelemede oldukça etkilidir. Brokoliyi çiğ ya da buharda pişirerek tüketmek en sağlıklı yoldur.

Kuruyemişler

Yapılan araştırmalara göre kuruyemiş tüketmenin kan şekerini dengelemek konusunda oldukça etkili olduğunu ortaya koymuştur. Özellikle düşük karbonhidrat diyeti yaparken kuruyemiş tüketmek son derece önemlidir. Hem açlık hem de yemek sonrası kan şekerini dengeleme konusunda etkilidir.

Bamya

Antioksidanlar bakımından zengin olan bamya, kan şekerini düşürücü özelliğe sahiptir. Özellikle bamya tohumu, diyabet tedavisinde kullanılmaktadır.

Keten tohumu

Sağlıklı yağlar ve lif bakımından zengin olan keten tohumu, kan şekerini dengeleyen yiyecekler arasında yer almaktadır.

kan şekerini dengeleyen yiyecekler

İlginizi çekebilir: Kan Yapan Yiyecekler Nelerdir?

Fasulye ve mercimek

En önemli baklagillerden olan fasulye ve mercimek de kan şekerini dengeleyen yiyecekler arasında yer almaktadır. Dirençli nişasta ve lif bakımından zengin oldukları için sindirimi yavaşlatır. Bu da kan şekerinin dengede kalmasını sağlar.

Lahana turşusu

Fermente gıdalar, mineraller, antioksidanlar ve probiyotikler bakımından zengindir. Lahana turşusu da bu özellikleri sayesinde kan şekeri ve insülin duyarlığını iyileştirir.

Chia tohumu

Birçok tohumda olduğu gibi chia tohumunun da kan şekeri üzerinde olumlu etkileri vardır. Yapılan araştırmalar düzenli chia tohumu tüketiminin diyabet riskini büyük ölçüde azaltabileceğini ortaya koymuştur.

Kale lahanası

Flavonoid antioksidanlar ve lif bakımından zengin olan kale lahanası da kan şekerini dengeleyen yiyecekler listesinde yer alır.

kan şekerini dengeleyen yiyecekler

İlginizi çekebilir: Böbreklere İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir?

Dutsu Meyveler

Ahududu, çilek, yaban mersini gibi dutsuz meyveler de antioksidanlar bakımından zengindir. Bu sayede kan şekerini kontrol etmede son derece etkilidir.

Avokado

Lif, vitamin, mineral ve sağlıklı yağlar bakımından zengin olan avokado, kan şekeri seviyelerinin düşmesine yardımcı olur. Bunlara ek olarak yüksek kan şekeri ve tansiyonun sebep olduğu kronik hastalıkların oluşumunu da önler.

Yulaf ve yulaf kepeği

Sağlıklı beslenmede en çok tercih edilen yulaf ve yulaf kepeği de yüksek çözünür lif içerdiği için kan şekerini dengeleme konusunda son derece etkilidir.

Turunçgiller

Turunçgiller, glisemik indeksi düşük meyveler olduğu için şeker içermelerine rağmen kan şekerini dengeler. Greyfurt, portakal, mandalina gibi turunçgiller, karpuz ya da üzüm gibi kan şekerini etkilemez.

 

DMCA.com Protection Status