Kan Yapan Yiyecekler Nelerdir?

kan yapan yiyecekler

Günümüzde en çok rastlanan rahatsızlıklardan biri kansızlıktır. Vücutta bulunan hemoglobin miktarının azalmasıyla ortaya çıkan bu hastalık yaşam kalitesini ciddi bir şekilde düşürüyor. Kansızlığın birçok farklı nedeni bulunsa da en büyük nedenlerinden biri sağlıksız beslenmedir. Demir eksikliğine bağlı olarak gelişen kansızlık problemini kan yapan yiyecekler tüketerek gidermek mümkündür. Bu aşamada dikkat edeceğiniz en önemli şey kan yapan yiyecekler tüketirken süt ve süt ürünleri ile siyah çay tüketmemeniz gerektiğidir. Bu besinler demir emilimini azaltır. Eğer kan yapıcı besinler tüketirken C vitamini bakımından zengin besinler de tüketirseniz çok daha iyi sonuç alırsınız.

kan yapan yiyecekler

Kan yapan yiyecekler hangileridir?

Keçiboynuzu Pekmezi

Kan yapma konusunda en bilinenlerden biri keçiboynuzu pekmezidir. İçeriğinde bol miktarda demir, vitamin ve mineral bulunan bu pekmez ile kansızlığınıza bağlı rahatsızlıkları büyük ölçüde giderebilirsiniz. Günde birkaç kaşık keçiboynuzu pekmezi tüketebilirsiniz. Ancak pekmezi seçerken ilave şeker içermeyen ürünleri tercih etmenizde fayda vardır.

Ispanak

Demir açısından zengin olan ıspanak, kan yapan yiyeceklerden biridir. Her hafta ıspanak tüketerek, kalp ve damat hastalıklarının önüne geçebilirsiniz. Demirin yanı sıra diğer vitamin ve mineralleri de barındırdığı için bağışıklık sistemini de güçlendirme etkisi vardır. Öğle veya akşam yemeklerinde ıspanak tüketerek besin değerlerinden en iyi şekilde yararlanabilirsiniz.

Çekirdekli Siyah Kuru Üzüm

Çekirdekli siyah kuru üzümün en önemli özelliği kanı sulandırmasıdır. Bu özelliğinin yanı sıra beyin fonksiyonlarını güçlendirir ve enerji verir. Tatlı krizi yaşadığınız zamanlarda ya da ara öğünlerde tercih edebilirsiniz.

Yeşil Mercimek

Yeşil mercimek, en faydalı besinlerden biridir. İçeriğinde bol miktarda çinko, demir ve magnezyum bulunur. Bu sayede kırmızı kan hücrelerinin oluşmasını sağlar. Kansızlığa bağlı olarak yorgunluk ve halsizlik yaşıyorsanız yeşil mercimek tüketerek bu sorunu ortadan kaldırabilirsiniz. Yeşil mercimeği, salatalarda ya da çorbalarda kullanabilirsiniz.

Kivi

C vitamini zengini olan kivi aynı zamanda A, K, E vitaminleri, demir ve potasyum da içerir. Bu özellikleri sayesinde kırmızı kan hücrelerini arttırır ve kan basıncını dengeler. Özellikle geçiş mevsimlerinde bağışıklığı güçlendirmek adına bol bol kivi tüketebilirsiniz.

Kırmızı Et

Demir kaynağı besinler arasında kırmızı et vardır. Uzmanlar tarafından da bolca tüketilmesi önerilir. Ancak kırmızı et tüketirken yanında tükettiğiniz besinlere de dikkat etmenizde fayda vardır. Yoğurtla tüketmek demirin sindirilmesini zorlaştırır.

Portakal

C vitamini bakımından oldukça zengin olan portakal, demir emilimini de hızlandırır. Bu açıdan kan yapan yiyecekler tüketirken portakal da tüketmeyi ihmal etmeyin. Özellikle bağışıklık sistemini güçlendirmek için portakal, mandalina gibi meyveleri bol bol tüketmekte fayda vardır.

Badem

E vitamini bakımından zengin olan badem, demir emilimini arttırır. Bu açıdan kan yapan besinler arasında yer alır. Badem cildi de güzelleştirir. Ara öğünlerde, atıştırmalık olarak ya da tatlı tariflerinizde bol bol badem kullanabilirsiniz.

Karaciğer

İçeriğinde bol miktarda B12 vitamini ve demir bulunan karaciğer, vücuttaki hemoglobin miktarını ciddi anlamda artırır. Kansızlığın önüne geçmek için eğer vegan veya vejetaryen değilseniz bol bol karaciğer tüketmelisiniz. Karaciğerin içeriğinde aynı zamanda A vitamini de bulunduğundan bağışıklığı da güçlendirir. Tavuk, kuru ya da sığır karaciğeri tüketerek kansızlık sorununuzu en kısa ve sağlıklı yoldan çözebilirsiniz.

Kırmızı Pancar

Kırmızı pancar, C vitamini açısından zengin olduğu için demir emilimini arttırır. Bu özelliğinin yanı sıra kan basıncını da dengeler. Düzenli olarak kırmızı pancar tüketirseniz kansere yakalanma riskinizi de en aza indirmiş olursunuz. Kırmızı pancarı turşu olarak tüketebileceğiniz gibi salatalarınıza da katabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status