Kan Grubuna Göre Beslenme Nedir?

kan grubuna göre beslenme

Sağlıklı bir hayat sürebilmek için sağlıklı öğünler tüketmek son derece önemlidir. Bu öğünlerde yer alan besinler ise her kişide farklı etkiler yaratabilir. Faydalı bir besin, bazı kişiler için rahatsızlık sebebi olabilir. İşte bu nedenlerden dolayı bir beslenme programının kişiye özel olması son derece önemlidir. Beslenme ve diyet listeleri, her dönem farklı bir şekilde ön plana çıkar. Son zamanlarda en çok konuşulanlardan biri ise kan grubuna göre beslenme ya da kan grubu diyeti olarak karşımıza çıktı. Her kan grubunun farklı şekilde beslenmesi gerektiğini savunan bu beslenme türüne daha yakından bakmaya ne dersiniz?

Bazı uzmanlar kan grubuna göre beslenme diye bir şey olmadığını savunurken bazı uzmanlar ise bunun gerçekten var olduğunu savunur.

kan grubuna göre beslenme

Kan grubuna göre beslenme nedir?

Tüm kan gruplarına göre hazırlanmış bir beslenme programıdır. Besinler, her kan grubunu farkı şekillerde etkileyebilir. Kan grubuna göre beslenme, 60’lı yıllarda ortaya çıksa da günümüzde popüler hale gelmiştir. Kan grubuna özel bir beslenme programı uygulandığında daha sağlıklı ve ideal kiloda olmak mümkündür. Bu şekilde beslenerek metabolizmanın kusursuz şekilde işlemesini sağlayabilirsiniz. Savunulan bir diğer düşünce ise kan grubuna göre beslenerek bağışıklık sistemini güçlü tutmanın mümkün olduğudur.

A grubu

A grubu, çiftçi kan grubu olarak da bilinmektedir. Bu açıdan bu kan grubundaki kişiler sebzeleri daha yoğun olarak tüketir. A grubundaki kişilerin çoğunlukla vejetaryen olduğu da bilinir. Kırmızı et genellikle tercih edilmez, tercih edildiğinde ise rahatsızlık verebilir. A kan grubuna mensup kişilerde mide asiti daha azdır. Bu açıdan et ürünlerini sindirmekte zorlanabilirler. Et ürünlerinin yanı sıra süt ürünleri de bu kişilere iyi gelmez. Bu gruptakiler için en sağlıklı beslenme şekli sebze ve tahıl ürünleri ağırlıklı olandır. Sindirim problemleri, ödem gibi sorunlar yaşamamaları için sebze ve tahıl grubu besinleri daha çok tüketmeleri önerilir. A kan grubu olan kişiler ödem konusunda hassastır. Bu açıdan asitli meyveler, kırmızı et, şarküteri ürünleri, süt, ürünleri, tropik meyveler ve bu malzemelerin yer aldığı yiyecekleri tercih etmemeleri gerekir. Sebze, baklagiller ve tahıl grubunu beslenerek aynı zamanda bol bol su içmeli ve düzenli olarak yürüyüş yapmaları daha sağlıklı olmalarını sağlar.

B grubu

B kan grubuna sahip kişilerde sindirim sistemi daha güçlüdür. Bu açıdan birçok besini tüketmekte sorun yaşamaz. Özellikle süt ürünleri onlarda bir rahatsızlık oluşturmaz. Ancak bağışıklık sistemleri zayıf olarak bilinir. Kan şekeri düşüklüğü gibi sorunlar B grubu kişilerde sıklıkla yaşanır. Bu açıdan kan şekerini etkileyen mercimek, mısır, fındık ve buğday bu kişilere iyi gelmeyebilir. Tavuk eti yerine hindi eti tüketmeleri önerilir. Bunun yanı sıra kırmızı et tüketmelerinde herhangi bir sakınca yoktur. Patlıcan, patates, muz, erik, karpuz, yeşil çay ve maden suyu tüketerek daha sağlıklı olmaları mümkündür. Bunların yanı sıra bisiklet sürmek gibi aktivitelerle aktif kalmaları da önerilmektedir.

AB grubu

AB kan grubundaki kişilerin kan pıhtılaşma sorunu vardır. Bu açıdan bu gruptaki kişiler kırmızı et önerilmez. Beyaz ekmek yerine tam buğday ekmeği tüketmeleri çok daha sağlıklıdır. Yağlanmaya yatkın olduklarından kırmızı et tüketimini sınırlandırmaları gerekir. Bunun yanı sıra sebze, süt ürünleri ve deniz ürünleri tüketmelerinde hiçbir sakınca yoktur. Alerji, kan ve diyabet gibi hastalıklara çok daha yatkınlardır. Bu açıdan biner, sirke ya da sarımsak gibi mideyi yoracak besinlerden uzak durmaları önerilir. Bağışıklığı güçlendirmek adına greyfurt, limon ve kivi tüketmeleri önerilir. Fazla baharat kullanmamak, bol su içmek ve yüzme gibi aktiviteler yapmak sağlıklı kalmak adına en iyi tercihler olacaktır. 

0 grubu

Bu gruptaki kişilerin metabolizmasının yavaş olduğu bilinir. Aynı zamanda tiroid hormon dengesizliği yaşamaları muhtemeldir. Kilo alımı en çok bu grupta görülür. İyot eksikliği ve glüten hassasiyeti de yine bu gruba mensup kişilerde sıklıkla görülür. Bu açıdan tahıl grubu tüketmeleri sakıncalıdır. Kalp ve damar sağlığını korumaları için zeytinyağı tüketmeleri önerilir. Et ürünleri tüketmelerinde hiçbir sakınca yoktur. Yeşil sebzeler ve iyotlu tuz tercih etmeleri sağlıklı olmaları için önemlidir. Ancak tahıl ürünleri seçerken dikkatli olmaları gerekir. Keten tohumu, deniz ürünleri, zeytinyağı, yeşil çay gibi sağlıklı besinleri tüketerek hastalıklara karşı daha güçlü kalabilirler.

DMCA.com Protection Status