Fermente Gıdalar Tüketmenin Faydaları Nelerdir?

fermente gıdalar tüketmenin faydaları

Fermente gıdalar tüketmenin faydaları nelerdir biliyor musunuz? Bağışıklık sistemini güçlendiren ve sindirim sistemini rahatlatan fermente gıdalar, lezzetli oldukları kadar beslenme programının da olmazsa olmazlarından. Dünyanın pek çok ülkesinde fermente gıdalar sıklıkla tercih ediliyor. Ülkemizde en çok tercih edilen fermente gıdalar turşu, kefir, yoğurt ve peynirlerdir. Bunların yanı sıra kombucha gibi fermente çatlar ve miso gibi fermente soya fasulyesi de son dönemde popüler hale geldi. Peki, fermente gıdalar tüketmenin faydaları nelerdir?

fermente gıdalar tüketmenin faydaları

İlginizi çekebilir: Kefir Kaç Kalori? Kefir Zayıflatır mı?

İşte fermente gıdalar tüketmenin faydaları!

 • Fermente gıdalar tüketerek çoğu yiyecekten alınamayan vitamin ve mineralleri almak mümkündür. Eğer beslenme programınıza fermente gıdalar eklerseniz daha sağlıklı bir vücuda sahip olabilirsiniz.
 • Fermente gıdaların en önemli özellikleri besleyici ve sindiriminin kolay olmasıdır. Fermente yiyeceklerde bulunan bakteriler, yiyeceklerin sindirimini zaten yapmış oldukları için tüketildiğinde sindirmeyi daha kolay hale getirirler.
 • Fermentasyon süreci, K vitamini gibi bazı gerekli vitaminlerin çoğalmasını sağlar. K vitamini her yiyecekte olmayan vitaminlerden biridir. Kemiklerin güçlenmesi açısından son derece gerekli olduğundan fermente gıdalar tüketmek önem taşır. K vitamini aynı zamanda bazı kanser türlerini de önlemektedir.
 • Fermente gıdalar tüketmenin faydaları dendiğinde akla ilk gelenlerden biri de bağışıklık sistemini güçlendirmektedir. Bağırsakların sağlıklı olması bağışıklık sistemi açısından önem taşır. Bu nedenle bağırsak sağlığını korumak için bol bol fermente gıdalar tüketmekte fayda vardır.
 • Fermente gıdalar, farklı bakteriler de içerdiği için bağırsaklarda bulunan biyolojik çeşitlilik de artmış olur. Bu çeşitlilik sağlıklı bir vücuda sahip olmanın anahtarıdır.

fermente gıdalar tüketmenin faydaları

İlginizi çekebilir: Bağırsak Florasını Düzenlemek İçin Nasıl Beslenmek Gerekir?

 • Fermente gıdaları tüketerek bağırsak hastalıklarının neden olduğu birçok semptomu ortadan kaldırmak mümkündür.
 • Fermente gıdalar tüketmenin faydaları arasında kabızlığı önlemesi ve ortadan kaldırması da yer alır.
 • Fermente yiyecekler arasında en sık tüketilenlerden biri de süt ürünleridir. Düzenli olarak kefir, yoğurt gibi süt ürünleri tüketmek kalp hastalıklarına yakalanma riskini büyük ölçüde düşürür. Ayrıca yoğurt tüketimi diyabet hastalığına karşı koruma sağlamada da oldukça etkilidir.
 • Fermentasyon sürecinden geçen yiyecekler protein, vitamin ve minerallerin etkisini ve emilimini arttırır.
 • Turşu, kefir gibi sağlıklı fermente gıdalar metabolizma hızını arttırarak hızlı kilo vermeyi kolaylaştırır. Aynı zamanda yoğurt ve kefir gibi fermente süt ürünleri sağlıklı ara öğünler yapmak için de son derece idealdir. Kefir tüketerek vücuttaki ödem ve toksinlerden arınmak mümkündür. Bu da kilo vermeyi daha kolay hale getirir.
 • Yoğurt ve kefir, fermentasyon sürecinde laktozun önemli bir kısmını kaybeder. Bu nedenle laktoz intoleransı olanların da tüketebileceği yiyeceklerdendir.

 

 

 

DMCA.com Protection Status