Bağırsak Florasını Düzenlemek İçin Nasıl Beslenmek Gerekir?

bağırsak florasını düzenlemek

Bağırsak florasını düzenlemek için doğru şekilde beslenmenin önemi büyüktür. Birçok doktor bağırsakların ikinci beynimiz olduğunu söyler. Bağırsaklarımızın sağlığı vücudumuzun genelini doğrudan etkiler. Bağırsak florasını düzenlemek için doğru şekilde beslenmek bu yüzden önem taşır. Beslenme tarzımızda ufak tefek değişiklikler yaparak bağırsak sağlığımızı korumamız mümkündür.

Bağırsak florası nedir?

Bağırsaklarda yer alan canlı organizmaların tamamına bağırsak florası adı verilir. Bir diğer adı ise mikrobiyotadır. Bu organizmalar sindirimi kolaylaştırma etkisine sahiptir. Zararlı, yararlı ve nötr olmak üzere farklı gruplara ayrılır. Bu organizmaların denge içinde olmaları ile sağlıklı bir bağırsak florasından ssöz etmek mümkün hale gelir. Peki bağırsak florasını düzenlemek için ne yapmak gerekir?

bağırsak florasını düzenlemek

Peki bağırsak florasını düzenlemek için beslenme ipuçları nelerdir?

Fermente Gıdalar Tüketmek

Ayran, kefir, sirke, şalgam, turşu ve kombu çayı gibi besinler fermente besinler olarak adlandırılır. Bu besinler, bağırsaklardaki yararlı bakterileri korur ve çoğalmasını sağlar.

Sebze tüketmek

Prebiyotik bakımından zengin olan sebzeler de bağırsaklardaki canlı organizmaların bir denge içinde olmasını sağlar. İyi bakterilerin çoğalması açısından prebiyotikler son derece önemlidir. Sebzeler lif bakımından da zengin olduğundan sindirime ve bağırsak hareketlerine iyi gelir.

Kemik suyu tüketmek

Bağırsak florasını düzenlemek için tüketilebilecek yiyeceklerden biri de kemik suyudur. Kemik suyunun içeriğinde doğal yağlar ve jelatin bulunur. Bu da bağırsaklara iyi gelir. Bağırsak duvarını ve zarını güçlendirerek bağırsak rahatsızlıklarına yakalanma riskini azaltır.

Yemeklerde Hindistan cevizi yağı kullanın.

Yağ asidi bakımından zengin olan Hindistan cevizi yağı, bağırsaklar için son derece faydalıdır. Hindistan cevizi yağının en bilinen özellikleri antiviral, antifundak ve antibakteriyel olmasıdır. Bu özellikleri ile bağırsak florasını düzenler.

Posalı besinler tüketin

Posalı besinlerin bağırsak florasını iyileştirdiği bilinmektedir. Avokado, kırmızı pancar, bal kabağı, tatlı patates gibi posa yönünde zengin yiyecekleri tüketerek bağırsak sağlığınızı korumanız mümkündür.

bağırsak florasını düzenlemek

Bağırsak florasının bozulduğu nasıl anlaşılır?

 • Açken hissedilen şişkinlik ve mide ağrısı
 • Uyanır uyanmaz mide bulantısının oluşması
 • Sürekli gaz sancısı çekmek
 • Kabızlık
 • Kronik halsizlik ve yorgunluk
 • İştahsızlık
 • Ani ve nedensiz kilo kaybı

Bağırsak florasının bozulma sebepleri nelerdir?

 • En bilinen sebeplerinden biri gereksiz antibiyotik kullanımıdır. Antibiyotik ilaçlar vücuttaki mikropları öldürürken bağırsaklarda bulunan yararlı bakterilerin de ölmesine sebep olur. Bu açıdan doktorunuz gerekli görmedikçe antibiyotik kullanımından kaçınmanız gerekir.
 • Sağlık açısından oldukça zararlı olan alkol de bağırsak florasını bozar. Vücudun alkolü toksin olarak algılaması vücuda en büyük zararlarından biridir.
 • İşlenmiş gıdalar tüketmek de bağırsak florasını bozar. Özellikle yapay tatlandırıcılar, GDO ve sağlıksız yağ içeren paketli gıdaları tüketerek bağırsak sağlığınızı olumsuz yönde etkileyebilirsiniz. Bu katkı maddesi içeren hazır yiyecekleri hayatınızdan çıkarmanızda fayda vardır.
 • Karbonhidrat bakımından zengin beslenmek de bağırsakları kötü etkileyen bir beslenme biçimidir. Çünkü karbonhidrat açısından zengin olan yiyecekler sindirim sistemini yavaşlatır. Bu da bağırsak duvarının ve zarının zarar görmesine neden olur.
 • Her hastalıkta olduğu gibi bağırsak hastalıklarında da stresin doğrudan etkisi vardır. Aşırı stres bağırsak florasına zarar vererek bağırsak hastalıklarına sebep olur.
 • Az ve kalitesiz uyku da bağırsakların işleyişini bozan durumlardan biridir. Ayrıca az uyuyarak vücudun direncinin de düşmesine sebep olabilirsiniz. Bu sebeple her gün 7-8 saat uyumak oldukça önemlidir.

 

 

DMCA.com Protection Status