Kefir Kaç Kalori? Kefir Zayıflatır mı?

kefir kaç kalori

Geçmişi çok eskilere dayanan bir içecek olan kefir, içeriğinde bulunan mineraller ve vitaminler sayesinde sağlığa oldukça faydalıdır. Orta Asya’dan günümüze gelen kefir, özellikler son zamanlarda çok daha popüler hale gelmiştir. Besleyici olmasının yanı sıra birçok rahatsızlığa da çözüm olan kefiri diyette tüketmek de olumlu sonuçlar veriyor. Süt ürünlerinde olduğu gibi kefirde de probiyotikler bulunur. Bu mucizevi içeceği yalnızca diyet yapanların değil çocuk, genç, yaşlı herkesin tüketmesi gerekir. Peki diyette de tüketmesi önerilen kefir kaç kalori? Her gün kefir tüketmek faydalı mıdır?

kefir kaç kalori

Kefir kaç kalori?

Diğer süt ürünlerinde olduğu gibi kefirde de tam yağlı ve yağsız şeklinde iki çeşit bulunur. Bu açıdan kalori miktarı da bu çeşitlerine göre değişiklik gösterir. Diyet yapıyorsanız yağsız kefir tüketmenizde fayda vardır. Kilo konusunda çok büyük endişeleriniz yoksa tam yağlı tüketmenizde de bir sakınca yoktur. Çünkü kalori çok yüksek kalorili bir içecek değildir.

Klasik tarif ile yapılmış kefirde %3 oranında yağ bulunur. Yağlı kefir tüketmek de lezzet açısından fark yaratacaktır. Bir bardak tam yağlı kefir 105 kaloridir. Eğer yağ tüketimini sınırlandırdıysanız marketlerde yağsız kefir bulabilir ve tüketebilirsiniz. Bir bardak yağsız kefir ise 76 kaloridir.

Kefirin sadesi birçok kişi için lezzetsizdir. İlaç gibi tükettiğinizi söyleyen kişiler oldukça fazladır. Ekşimiş yoğurda benzeyen bir tadı olsa da sağlığa olan sayısız faydası düşünüldüğünde kolaylıkla tüketilebilir. Son yıllarda kefirin meyveli çeşitleri de popüler hale gelmiştir. Birçok kişi lezzet açısından meyveli kefirleri tercih eder. Ancak sade kefire göre meyveli kefirler hem daha kalorili olur hem de tatlandırıcı gibi çeşitli katkı maddeleri içerir. En sağlıklısı kendi kefirinizi yapmaktır. Ancak hazır şekilde alınan kefirlerin de besin değerleri kaybolmaz. Hiçbir şekilde sade kefir tüketemiyorsanız meyveli kefir de tüketebilirsiniz. 1 su bardağı tam yağlı meyveli kefir 198 kaloridir. 1 bardak yağsız meyveli kefir ise 152 kaloridir.

Kefirin besin değerleri nedir?

Düşük kalorili olması sayesinde diyetlerin olmazsa olmazı haline gelen kefir, besin değeri açısından da oldukça faydalıdır. Diğer süt ürünlerine göre çok daha fazla yararı bulunur.

Tam yağlı bir su bardağı kefirin besin değeri şu şekildedir:

Karbonhidrat: 6.4

Protein: 5.4

Yağ: 6.4

Kolesterol: 26

Sodyum: 100

Potasyum: 300

Kalsiyum: 240

A vitamini: 106

C vitamini: 2

Demir: 0.18

Kefir zayıflatır mı?

Diyetler önerildiği için kefirin zayıflattığı yönünde birçok bilgi vardır. Kefirin en büyük özelliği probiyotik olmasıdır. Bu özelliği sayesinde sindirime iyi gelir. Sindirim sisteminin düzenli olması şişkinliğin ve ödemin olmaması anlamına gelir. Bu da diyet yaparken kendinizi çok daha hafif ve ince hissetmenizi sağlar. Kefirin düşük kalorili olması da diyet yapanlar için idealdir. Laktoz alerjiniz yoksa diyet yaparken bol bol tüketebilirsiniz. Ancak diyet ya da spor yapmıyor ve sağlıklı beslenmiyorsanız tek başına kefir tüketmek sizi zayıflatmayacaktır.

Kefirin faydaları nelerdir?

  • İçeriğinde bulunan magnezyum ve kalsiyum sayesinde kemik gelişimini destekler. Aynı zamanda diş yapısını da güçlendirir.
  • Probiyotik özelliği sayesinde bağışıklığı güçlendirir.
  • Sindirim sistemini ve bağırsak florasını düzenleyerek iltihap ya da kansere karşı koruma sağlar.
  • Hücreleri yeniler ve iyileşmesini destekler. Kansere yakalanma riskini en aza indirir.
  • Düşük kalorilidir ve zengin besin değerine sahiptir.
  • İçeriğinde bulunan bol miktarda vitamin ve mineraller ile cildi güzelleştirir.
  • Stres ve kaygıyı giderir.
  • Vücudu rahatlatarak uykuya dalmayı kolaylaştırır.
  • Gastrist, ülser gibi mide hastalıklarının belirtilerini giderir.
  • Vücudu toksinlerden arındırır.

DMCA.com Protection Status