Diyet Havuç Kızartması Tarifi

diyet havuç kızartması


Havuç (Latincesi Daucus carota), maydanozgiller (Apiaceae) familyasının bir alt türüdür. Genellikle iki yıl içerisinde yetiştirildiği için ekim-üretim süreçleri epey zorlu geçer. Yani badem ile birlikte en zor üretip-tüketilen bir besinden söz ediyoruz. Havucun her yıl düzenli olarak pazarlarda, manavlarda veya marketlerde satılmasının asıl sebebi ise ülkemizde yeterli düzeyde havuç stokunun yapılması ve fazla ekiminin yapılmasıyla ilgilidir. Yani, havuç üreticileri her iki yılda bir üretim yapmak yerine 1 yıl arayla aradaki dengeyi sağlar.

Havucun 60 tane türü var, ana vatanı Orta Asya


60 tane türü olduğu bilinen havucun, şu ana kadar yapılan onca araştırma sonucunda Orta Asya menşeili bir ürün olduğu tescillenmiştir. Yine de her koşula uyum sağlayabilmesi nedeniye, Avrupa’dan tutun da Latin Amerika’ya kadar; hatta Afrika’ya kadar havuç üretimi yapıldığına şahit oluruz. Bugün, A vitamini açısından oldukça zengin bir besin kaynağını baz alıp asırlardır Türk mutfağındaki variyetini sürdüren bir yemek tarifiyle karşınıza çıkıyoruz. Yani, diyet havuç kızartması ile. “Havuç kızartmasının diyet versiyonu nasıl oluyor ki?” dediğinizi duyar gibiyim. Zengin A vitamini kaynağı havuç, göz sağlığımız için ideal bir besin türü olmasının yanında diyet listelerinin de vazgeçilmezidir. Yani, ülkemizde ve dünya genelinde gerek göz sağlığı sorunları yaşayan bireyler için gerekse diyet yapmak isteyen bireyler için en çok önerilen besin türlerinden bir tanesi havuçtur.

diyet havuç kızartması

Havuç ile günü kurtarın


Havuç fonksiyonel bir bitkidir. Ondan her şekilde istifade edebilirsiniz. Havucu dilediğiniz gibi kullanıp, dilediğiniz gibi tasarruf edebilirsiniz. Nitekim dolap ömrü uzun olduğu için, diyet havuç kızartmasını 2 gün veya 3 gün arayla tüketebilirsiniz. En olmadı, 4 kişi için hazırlayacağınız havuç kızartması yemeği ile günü kurtarabilirsiniz. Havuç kızartması yemeğinin sadece 30 dakika içinde tamamlanabiliyor olması, sizi fazla yormayacağı için bir başka tercih sebebi olarak kayıtlara geçebilir. Bu uzun girişin ardından eğer hazırsanız, kollarınızı sıvayın ve ufak ufak malzeme hazırlığına geçelim.

Diyet Havuç Kızartması için İhtiyacınız Olan Ürünler;

 • 5 tane havuç (fazla büyük olmaması tercih edilir.)
 • 3 çorba kaşığı zeytinyağı
 • 1 tatlı kaşığı toz şeker (Ketojenik diyet yapıyorsanız hiç kullanmayabilirsiniz.)
 • 3 diş sarımsak
 • 1 su bardağı yoğurt
 • 1 çay kaşığı kırmızı pul biber
 • 5 dal maydanoz
 • Bir tutam tuz

Diyet Havuç Kızartması Nasıl Yapılır?


Yukarıda saydığımız ürünleri hazırladıktan sonra gönül rahatlığı içerisinde diyet havuç kızartmasının nasıl en iyi şekilde yapılacağına geçebiliriz. Yine de yemeğe başlamadan önce havuçlarınızı en iyi şekilde dezenfekte etmeye özen gösterin. İçinde bulunduğumuz korona virüs günlerinde virüsün hangi yolu kullanarak vücudumuzu etkisi altına alacağını bilmiyoruz. Sırf bu yüzden her zamankine kıyasla havuçlarınızı daha fazla yıkayabilirsiniz. Kök bitki türü olan havuç, diğer sebze türlerine kıyasla daha fazla toprak tutabilir. Bu tür şeylerle karşılaşmak istemiyorsanız, havuçlarınızı bir süreliğine sirkeli suda bekletebilirsiniz. Şimdi, diyet havuç kızartmasına geçelim.

 • Havuçlarınızı iyi bir şekilde temizlediğinize emin olduktan sonra iri iri rendelemeye başlayın. Bunu yaparken bir yandan yanmaz tavada zeytinyağı pişirmeye başlayın.
 • Rendelediğiniz havucu tuz eşliğinde tavada kavurmaya başlayın. Havucunuz iyice suyu çekene kadar kavurmaya devam edin. Bu noktada şeker serpiştirebilirsiniz. Tamamen sizin isteğinize kalmış.
 • Daha sonra yoğurt ve sarımsak karışımını mutfağınızın başka bir köşesinde sürdürebilirsiniz.
 • En son, havucu servis etmek için sunum tekniklerinizi kanıtlayabilirsiniz. Havucun üst kısmını sarımsaklı yoğurt ila maydanoz ve kırmızı pul biberle süsleyin. Şimdiden afiyet olsun.

DMCA.com Protection Status