Diyet Dostu Düşük Kalorili Besinler Nelerdir?

düşük kalorili besinler

Diyet yaparken en çok dikkat edilen şeylerden biri kalori miktarlarıdır. Sürekli kalori hesabı yapmak, yediğiniz lezzetli bir yiyeceğin yüksek kalorili olduğunu görmek, diyet yaparken strese neden olabilir. Alınması gereken kalori miktarını aşmamak adına diyet listelerinde düşük kalorili besinler tercih edilir. Yağ oranı ve kalorisi düşük olan bu besinleri tüketerek aç kalmadan kilo vermek mümkündür. Hem lezzetli yiyecekler yemek hem de fazla kalori almamak için siz de düşük kalorili besinler tüketebilirsiniz. Hemen hemen her besin belli bir miktarda kalori içerir. Sağlıklı olmak için bizim de belli miktarda kalori almamız gerekir. Bu açıdan kalori hesabı yaparken almanız gerekenden daha az kalori almamaya dikkat etmeniz gerekir. Kaloriyi sağlıklı yiyeceklerden almak önemlidir. Ancak hem lezzetli hem de düşük kalorili olan besinlerin de diyette önemli bir yeri vardır. Vakit kaybetmeden düşük kalorili besinler listesine göz atmaya ne dersiniz?

düşük kalorili besinler

İşte içimizi rahatlatan düşük kalorili besinler

Karnabahar

Sebzelerin birçoğu düşük kalorilidir. Karnabahar da düşük kalorili ve sağlık açısından oldukça faydalı sebzeler arasındadır. Mevsiminde karnabahar tüketerek sindirim sisteminizin daha aktif çalışmasını sağlayabilirsiniz. 100 gram karnabaharda sadece 25 kalori vardır. Düşük kalorili olmasının yanı sıra C vitamini bakımından da zengindir.

Domates

Hem kahvaltıda hem de yemeklerde keyifle tüketilen domates de düşük kalorili sebzelerden biridir. 100 gram domateste sadece 17 kalori bulunur. Lif bakımından da zengin olduğu için sindirim sistemine faydalıdır. Ayrıca içinde likopen bulunur. Bu madde genç görünmeyi sağlar. Domatesi kahvaltılarınızda bol bol tüketebilirsiniz.

Sarımsak

Antibiyotik olarak bilinen sarımsak, aynı zamanda yağ yakımını da hızlandırır. Tek başına bu kadar faydalı olması sarımsağı vazgeçilmez kılıyor. 100 gram sarımsakta 23 kalori vardır. Ancak sarımsağı 100 gram tüketmek imkansızdır. Bu açıdan yemeklerinizde ya da soslarınızda kullanacağınız birkaç diş sarımsak ile kilo almanız imkansızdır. Sarımsak aynı zamanda metabolizmayı hızlandırır, bağışıklığı güçlendirir ve yağ yakımını hızlandırır.

Limon

C vitamini bakımından zengin olan limon, hem yemeklerde hem içeceklerde kullanılabilen harika bir besindir. Mutfakların vazgeçilmezi limon aynı zamanda antioksidan kaynağıdır. Bu özellikleriyle metabolizmayı hızlandırır ve yağ yakılmasını destekler. 100 gram limonda sadece 29 kalori vardır.

Yeşil Çay

Diyet yapanlar için önerilen yeşil çayın en önemli özelliği 0 kalori olmasıdır. Şekersiz bir şekilde tükettiğinizde hiç kalori almazsınız. Kalorisiz olmasının yanı sıra metabolizmayı hızlandırır, bağırsak sisteminin sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlar. Aynı zamanda yağ yakımını da destekler.

Yeşil Kabak

Yeşil kabak özellikle diyet yapanlara sıklıkla önerilir. Çünkü hem düşük kalorilidir hem de lif bakımından zengindir. Öğle ya da akşam yemeklerinde yeşil kabak tüketerek daha kolay kilo verebilirsiniz. Özellikle az yağlı şekilde pişirir ve yoğurtla birlikte tüketirseniz çok daha faydalı bir hale gelecektir. Lifli yapısı sayesinde şişkinliği ve ödemi giderir. 100 gram yeşil kabak 17 kalori içerir.

Kereviz

Bir sap kereviz sadece 3 kalori içerir. Bu açıdan salatalarınızda kerevizi kullanabilir ya da direkt olarak yemeğini pişirerek bol bol tüketebilirsiniz. Kereviz hem A vitamini zenginidir hem de yapılan araştırmalara göre yumurtalık kanseri riskini en aza indirir.

Sade Türk kahvesi

1 fincan Türk kahvesinde sadece 7 kalori bulunur. Şekersiz bir şekilde tüketerek hem metabolizmanızı hızlandırabilir hem de az kalori almış olursunuz. Elbette Türk kahvesi içerken yanında lokum ya da çikolata tüketmemek gerekir. Günde bir fincan Türk kahvesi içerek hem ara öğünlerinizde keyif yapabilir hem de diyetinizi destekleyebilirsiniz.

DMCA.com Protection Status