Tok Tutan Diyet Kabak Humus Tarifi

diyet kabak humus

Diyet kabak humus tarifi için kolları sıvayın. Diyetisyenlerin en çok tercih ettiği yemeklerin içinde muhakkak kabağı görmüşsünüzdür. Bunun en önemli sebebi kabağın bol sayıda lif içermesi ve bu sayede metabolizmayı hızlandırmasıdır. Her diyetisyen, danışanlarının hızlı çalışan metabolizmaya sahip olmasını canı gönülden ister çünkü metabolizmanın hızlı çalıştığı kişilerin vücudu çok az ödem toplar. Yine kayda değer bir şekilde çok az ödem toplayan vücudun rahat kilo vermesinin önündeki bütün engeller ortadan kalkmış olur. Diyetisyen tartısına çıktığınızda kaç kilo zayıfladığınız ve bu kiloyu nereden verdiğiniz oldukça önemlidir. Eğer ödem toplamaya başlarsanız otomatik bir şekilde kilo veremezsiniz. Bugün, Türkiye’de en bilindik diyetisyenler arasında gösterilen Uzman Diyetisyen Arzu Menekşe’nin diyet yapan bireylere tavsiye ettiği kabak humus tarifini anlatacağız. Çoğu diyete uyumlu olan kabak humus, genellikle hafif meze tarzında kullanılır.

diyet kabak humus

Diyet Yoldaşı Kabak

Her diyet yapan bireyin muhakkak es geçmemesi gereken bir şey kabak yemeği olacaktır. Çünkü kabağın olduğu her yemeğin en önemli avantajı vücudunuza kilo olarak geri dönmeyişidir. Lifli gıdalar arasında şampiyonluk olan kabakın büyük çoğunluğu sudan meydana gelir. Potasyum, demir, fosfor, kalsiyum, magnezyum ve sodyum gibi birçok bileşen kabağın içinde yer alır. Birden fazla yemek türünde kullanabileceğiniz, değerlendirebileceğiniz kabak, insan vücudunu temizler, sinirleri yatıştırır; kısa süreliğine kabak tüketen kişilerde rahatlama meydana gelir. Bu ve buna benzer birçok sebepten ötürü, diyet kabak humus tarifini paylaşacağız. Peki, diyet kabak humus nasıl yapılır? Pişirme süresi kaç dakikadır? Kaç kişilik hazırlanılır? Ürün yelpazesinde değişiklik meydana gelebilir mi? İşte, diyet kabak humus hazırlayabilmeniz için gerekli olanlar listesi;

Diyet Kabak Humus Malzeme Listesi

 • 4 tane kabak
 • 4 yemek kaşığı tahin
 • 2 diş sarımsak
 • 2 yemek kaşığı zeytinyağı
 • 10-15 yaprak taze nane
 • 1 yemek kaşığı limon suyu
 • Tuz
 • Karabiber

Etkileyici bir sunum için…

Misafirlerinizi cezbetmek istiyorsanız sunuma önem vermelisiniz. Eğer kendi başınıza tüketecek olsanız bile iyi bir görüntüyle karşılaşmak adına diyet kabak humus yemeğinin üst kısmına dolmalık fıstık ilave edebilirsiniz. Veya kendi bildiğiniz, sizin için göze görünümü ve tadı güzel olan başka sunum tekniklerine yönelmek tamamen size kalmış. Yemeğin iyi olarak tanımlanabilmesi için tek başına aroma yeterli olmayabilir. Günümüz şeflerinin önemli bir çoğunluğu yemeğin aroması kadar sunumuna da önem veriyor. Hatta her iki özelliği de eşit bir şekilde değerlendirdiklerini söyleyebiliriz. Sunumun başarısız olduğu bir yemek, yarısına kadar doldurulmuş bardağa benzer. O yüzden sunuma ne kadar değer verirseniz, ilgiyi üzerinizde toplayabilirsiniz. Bu özelliğinizi geliştirebilmek adına yemek sunum teknikleriyle ilgili kitaplar okuyabilir, civardaki yemek kurslarına gidip kursiyer hocanıza danışabilir veya internetten video izleyebilirsiniz.

Diyet Kabak Humus Nasıl Hazırlanır?

Malzemelerinizi sağlıklı bir şekilde tüketebilmek için dezenfekte etmeniz hayati derecede önemli. Siz farkında olmadan bitkinin üzerindeki bir parazitten ötürü hayatınız zehir olabilir. Vücudunuza dışardan girebilecek bu tip parazitlerin yuvalanması ve vücudunuzda tahribat yaratması sık sık rastlanılır bir durum. Düzenli besin tüketimi yapmanıza karşın ayda bir kere veya iki ayda bir hastalanıyorsanız bunun bir sebebi de tükettiğiniz besinlerle doğrudan ilgili olabilir. Şimdi, diyet kabak humus tarifini listeleyelim;

 • Kabakları iyice yıkadıktan emin olduktan sonra yukarıdan aşağı olacak şekilde yarım santim kalınlığında dilimleyebilirsiniz.
 • Önceden hazırladığınız fırında dilimlediğiniz kabakları pişirin.
 • Daha sonra kabaklara sarımsak, bir yemek kaşığı zeytinyağı, taze nane, tuz, karabiber ve tahini ilave edip mikserle püre haline getirene kadar karıştırın. Mikser yerine yüksek devirli bir robotta da aynı işlemi yapabilirsiniz.
 • Daha sonra pürenin ortasını bir kaşık yardımıyla açıp buraya bir yemek kaşığı zeytinyağı ekleyin. En son, tabağınızın son halini dilediğiniz gibi hazırlayabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status