Düşük Karbonhidrat Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır?

düşük karbonhidrat diyeti

Düşük karbonhidrat diyeti yaparak fazla kilolarınızdan sağlıklı bir şekilde kurtulabileceğinizi biliyor musunuz? Son zamanlarda birçok farklı diyet programı popüler hale geliyor. Ancak önemli olan sağlıklı bir şekilde kilo verdirecek diyet programlarını tercih etmektir. Düşük karbonhidrat diyeti, bilimsel olarak saptanmış tekniklerden biridir. Birçok beslenme uzmanı ve diyetisyen de düşük karbonhidratlı beslenerek kilo vermenin mümkün olduğunu söylemektedir. Kendinizi aç bırakmadan doğru şekilde kilo vermek istiyorsanız siz de bu diyeti uygulayabilirsiniz. Peki düşük karbonhidrat diyeti nedir ve nasıl yapılır?

düşük karbonhidrat diyeti

İlginizi çekebilir: Düşük Karbonhidratlı Sebzeler Nelerdir? Düşük Karbonhidratlı 15 Sebze

Düşük karbonhidrat diyeti nedir?

Rafine karbonhidrat tüketimini sınırlandırın.

Karbonhidrat, tıpkı yağ, protein gibi vücudumuz için gereklidir. Ancak bize kilo aldıran ve sağlığımızı tehdit eden karbonhidrat çeşidi, rafine karbonhidrattır. Tıpkı doğal şeker ve rafine şeker ayrımı gibi bu konunda da rafine karbonhidrat tüketimi azarlıdır. Bu diyeti yaparken rafine karbonhidrat içeren yiyeceklerin yanı sıra şeker ve nişasta içeren yiyecekleri de sınırlandırmakta fayda vardır. Düşük karbonhidratlı beslendiğinizde daha az acıkacağınız için günlük olarak almanız gereken kalori miktarını da aşmamış olursunuz. Bu şekilde, vücudunuz basit karbonhidratları yakamayacağı için yağ yakmaya başlar. Rafine karbonhidratlar yerine lif bakımından zengin olan tahılları tüketebilirsiniz. Tam tahıllı yiyecekler uzun süre tok kalmayı da sağlar. Kan şekerini de dengede tuttuğu için sık sık acıkma problemi yaşamazsınız.

Sebze, sağlıklı yağ ve protein bakımından zengin beslenin.

Fazla kilolarınızdan sağlıklı bir şekilde kurtulmak istiyorsanız sebze, sağlıklı yağlar ve protein bakımından zengin bir beslenme programı tercih etmelisiniz. Dengeli, yeterli ve sağlıklı beslenmenin temel kuralı budur. Kastan değil de yağdan kilo vermek için mutlaka protein içeren yiyecekler tüketmelisiniz. Protein tüketimi aynı zamanda iştahı kontrol altına almak ve vücut kitle endeksini iyileştirmek için de önemli rol oynamaktadır. Sebzeler, sağlıklı yağlar ve protein içeren yiyecekler sayesinde hızlı bir şekilde yağ yakarak ideal kilonuza ulaşabilirsiniz.

düşük karbonhidrat diyeti

İlginizi çekebilir: Düşük Karbonhidratlı Besinler Nelerdir?

Sağlıklı protein kaynakları nelerdir?

  • Et: Sığır eti, tavuk, hindi, kuzu eti
  • Balık ve deniz ürünleri: somon, alabalık ve karides
  • Yumurta
  • Bitki bazlı proteinler: Fasulye, baklagiller, kinoa, tempeh ve tofu

Proteinin yanı sıra sebzeler de sağlıklı beslenmenin olmazsa olmazıdır. Sebzeler vitamin ve mineraller bakımından zengindir.

Düşük karbonhidratlı ve yeşil yapraklı sebzeler şunlardır: Brokoli, karnabahar, ıspanak, domates, lahana, brüksel lahanası, pazı, marul, salatalık

Sebze ve proteinin yanı sıra sağlıklı yağlar da diyet listenizde mutlaka yer almalıdır. Avokadı yağı, fındık yağı, zeytinyağı gibi bitkisel yağlar tüketerek sağlıklı bir şekilde kilo vermeniz mümkündür. Zeytinyağı aynı zamanda sebzelerin vitamin ve minerallerinin emilimini de arttırır.

düşük karbonhidrat diyeti

İlginizi çekebilir: Diyet Dostu Düşük Kalorili Besinler Nelerdir?

Bol bol hareket edin

Düşük karbonhidrat diyeti yaptığınızda çok daha enerjik olursunuz. Karbonhidrat bakımından az beslendiğinizde kan şekeriniz dengede kalacağınızdan yorgun hissetmezsiniz. Bu enerjiyi doğru bir şekilde kullanarak hareket ederseniz çok daha hızlı bir şekilde kilo kaybedebilirsiniz. Şekillenmek ve kas kütlenizi arttırmak istiyorsanız ağırlık çalışabilirsiniz. Ağırlık çalıştığınızda daha fazla protein tüketmeniz gerekir. Eğer ağırlık çalışmak sizin için zor geliyorsa tempolu yürüyüş, koşu, yüzme, bisiklet gibi her türlü hareket içeren egzersizleri tercih etmek fayda sağlar.

DMCA.com Protection Status