Düşük Karbonhidratlı Sebzeler Nelerdir? Düşük Karbonhidratlı 15 Sebze

düşük karbonhidratlı sebzeler

Düşük karbonhidratlı sebzeler tüketerek kısa sürede kilo verebileceğinizi biliyor musunuz? Sebzelerin genel olarak kalorisi düşük olsa da bazı sebzelerin karbonhidrat oranı oldukça fazladır. Bu neden düşük karbonhidratlı diyetler yapılırken bu sebzelerin tüketilmemesi gerekir. Diyette gönül rahatlığıyla tüketebileceğiniz lif oranı yüksek ve düşük karbonhidratlı sebzeler hangileri merak ediyor musunuz?

düşük karbonhidratlı sebzeler

İşte hem besleyici hem doyurucu düşük karbonhidratlı sebzeler listesi!

Biber

Besleyiciliği son derece yüksek olan biberin hem acı hem de tatlı versiyonu vardır. Her iki şekli de diyette tüketilebilir. Özellikle antioksidan maddeler içerdiği için tüm biber türleri sağlık açısından son derece faydalıdır. Diyet yaparken yeşil, turuncu ve sarı biberleri gönül rahatlığıyla tüketebilirsiniz.

Brokoli

En faydalı sebzelerden biri olan brokoli özellikle insülin direncini azaltabilen mucizevi bir sebzedir. Yapılan araştırmalara göre bazı kanser türlerine karşı da korur. 100 gram çiğ brokolide 6 gram karbonhidrat vardır. Aynı zamanda düşük kalorili olduğu için miktar gözetmeden dilediğinizce tüketebilirsiniz.

Kuşkonmaz

Bahar aylarında tüketilen en lezzetli sebzelerden biridir. Düşük karbonhidratlı olmasının yanı sıra A, C ve K vitaminleri bakımından da zengindir.

Mantarlar

Düşük karbonhidratlı ve düşük kalorili olmasına rağmen yüksek bir besin değerine sahip olan sebzelerden biri de mantardır. Aynı zamanda lif içeriği de oldukça zengindir. Anti-inflamatuar özellikleri bulunduğundan sağlığa oldukça faydalıdır.

Kabak

En düşük karbonhidratlı ve düşük kalorili sebzelerden biridir. Diyetlerde en çok tüketilmesi önerilen sebzedir. Bu özelliklerinin yanı sıra zengin bir C vitamini kaynağıdır. Diyet yaparken kabak ile birbirinden farklı tarifler ortaya koyarak gönül rahatlığıyla tüketebilirsiniz.

Ispanak

Yeşil yapraklı sebzeler arasında en faydalı olanlardan biri ıspanaktır. Karbonhidrat oranının düşük olmasının yanı sıra K vitamini, demir ve lif bakımından zengindir.

Karnabahar

100 gram karnabaharda sadece 5 gram karbonhidrat vardır. Bunun yanı sıra C ve K vitaminleri yönünden de zengindir. Karnabahar, kalp hastalıklarına ve kanser türlerine karşı da koruma sağlar.

Yeşil Fasulye

Yaz aylarında bol bol tüketebileceğiniz en faydalı sebzelerden biri de yeşil fasulyedir. Düşük kalorili ve düşük karbonhidratlı olması sebebiyle diyetlerde tüketilebilen sebzelerdendir.

düşük karbonhidratlı sebzeler

Marul

Salataların olmazsa olmazı olan marul da en düşük karbonhidratlı sebzeler arasındadır. Bunun yanı sıra içeriğinde bol miktarda A, C ve K vitamini bulunur. Aynı zamanda folat da içerdiğinden kalp hastalıklarına karşı koruma sağlar.

Salatalık

Herkesin en sevdiği sebzelerin başında gelen salatalığın da karbonhidrat oranı oldukça düşüktür. Hemen her tarifi güzelleştiren bu sebze aynı zamanda vitamin ve mineraller yönünden de zengindir.

Brüksel Lahanası

C vitamini zengini bir sebze olan brüksel lahanasının 78 gramında 6 gram karbonhidrat ve 2 gram lif bulunur. Yapılan araştırmalara göre düzenli olarak brüksel lahanası tüketen kişilerde kanser hastalığına yakalanma riski oldukça düşüktür.

Kereviz

Diyet yaparken tüketilebilecek en sağlıklı sebzelerden biri olan kereviz düşük karbonhidratlı olmasının yanında K vitamini zenginidir.

Domates

Tıpkı salatalık gibi en sevilen sebzelerden biri olan domates, düşük karbonhidratlı sebzeler arasındadır. Aynı zamanda potasyum, A, C ve K vitaminleri bakımından da zengindir.

Lahana

Diyetlerde adından sıkça söz edilen lahana da düşük kalorili ve düşük karbonhidratlı bir sebzedir. C ve K Vitaminin yanı sıra lif bakımından da zengindir.

Lahana Suyu Zayıflatır Mı? Faydaları Nelerdir?

Enginar

En besleyici sebzelerden biri ola enginarın lif oranı da oldukça yüksektir. Kalp sağlığını korumasının yanı sıra yüksek kolesterolü de düşürür.

 

DMCA.com Protection Status