Düşük Karbonhidratlı Besinler Nelerdir?

düşük karbonhidratlı besinler

Birçok kişi kilo vermek ve sağlıklı beslenmek için düşük karbonhidratlı besinler tüketmeyi tercih eder. Aslında, vücudun işlevlerinin sorunsuz bir şekilde yerine getirilmesi için karbonhidrat gereklidir. Spor yaparken ya da gün içinde hareket ederken karbonhidrat gerekir. Besinler aracılığı ile vücuda alınan karbonhidratların enerji açısından önemi oldukça büyüktür. Yapılan araştırmalara göre 1 gram karbonhidrat, 4 kalori enerji sağlar. Bu açıdan uzmanların da ilettiği gibi her öğünde belirli bir miktar karbonhidrat yer almalıdır. Karbonhidrat tüketimi, kişinin beden kitle oranına göre değişiklik gösterebilir. Fazla karbonhidrat alımı bazı sağlık problemlerinin yaşanmasına neden olabilir. Karbonhidratların kilo aldırmasının en önemli sebebi, fazla miktarda alınmasıdır. Sağlıklı yaşam için vücudunuza doğru miktarda karbonhidrat almak için düşük karbonhidratlı besinler tercih edebilirsiniz.

Düşük Karbonhidratlı Besinler Nelerdir?

İşte düşük karbonhidratlı besinler listesi!

Enginar

Sağlıklı beslenme dendiğinde akla ilk gelen yiyeceklerden biri olan enginar, aynı zamanda kalp sağlığı açısından da çok faydalıdır. Orta boy bir enginarda 14 gram karbonhidrat vardır. 10 gramı ise lif olduğu için, bağırsak ve sindirim sistemine iyi gelir.

Lahana

C ve K vitamini bakımından zengin olan lahana, aynı zamanda mide sağlığı açısından da oldukça faydalıdır. 1 su bardağı doğranmış lahanada 5 gram karbonhidrat bulunur.

Patlıcan

En faydalı sebzelerden biri olan patlıcan, kalp sağlığını korumada da çok etkilidir. Patlıcan, antioksidan açısından da oldukça zengindir. 100 gram patlıcanda 8 gram karbonhidrat vardır.

Soğan

Türk sofralarının vazgeçilmezi soğan, doğal antibiyotik olarak bilinir. Sağlıklı yaşam için mutlaka tüketilmesi gerekir. Yemeklerde soğan kullanarak vücudunuzun ihtiyaç duyduğu sağlıklı karbonhidratı alabilirsiniz.

Turp

100 gram turpta 3 gram karbonhidrat bulunur. Sağlıklı karbonhidrat kaynağı olmasının yanı sıra bol miktarda C vitamini de içerir. Karaciğer detoksu için tercih edilebilecek en iyi yiyeceklerden biridir. Aynı zamanda meme kanserine karşı koruma sağladığı da bilinmektedir.

Brokoli

Diyetler ve sağlıklı beslenme listelerinde sıklıkla adı geçen brokolinin 90 gramında 6 gram karbonhidrat vardır. Karbonhidrat içeriğinin yanı sıra lif açısından da çok zengindir. Hem çorbalarda, hem salatalarda hem de yemek olarak tercih edebileceğiniz brokoli, aynı zamanda zengin bir antioksidan kaynağıdır.

Mantar

Metabolizma sorunlarını ortadan kaldırmada oldukça etkili olan mantarın 70 gramında 2 gram karbonhidrat yer alır.

Karnabahar

Düşük karbonhidratlı besinler arasında yer alan karnabahar, son derece sağlıklı besinlerden biridir. 100 gram karnabahar 5 gram karbonhidrat içerir.

Brüksel Lahanası

K ve C vitamini bakımından zengin olan brüksel lahanasının 80 gramında 6 gram karbonhidrat bulunmaktadır.

Domates

Sofraların vazgeçilmezi domates, düşük karbonhidratlı besinler arasında yer almasının yanı sıra kan hücrelerini de arttırır. Orta boy domateste 6 gram karbonhidrat bulunur.

Yoğurt

Özellikle ev yoğurtları en sağlıklı karbonhidrat kaynağıdır. Bağırsak ve sindirim sistemi için son derece faydalı olan yoğurt, aynı zamanda yağ yakımını da hızlandırır. 100 gram yoğurtta 3 gram karbonhidrat bulunmaktadır.

Somon Balığı

Omega-3 yağ asitleri bakımından son derece zengin olan somon balığı, sağlık için oldukça faydalıdır. Düşük karbonhidratlı besinlerden biri olduğu için diyet listelerinde de sıklıkla yer alır. 100 gram somonda neredeyse hiç karbonhidrat yoktur.

Limon

Yüksek antioksidan özelliğe sahip limon aynı zamanda tam bir C vitamini kaynağıdır. 100 gram limonda 8 gram karbonhidrat yer alır.

Çilek

Yaz meyveleri arasında en sevilenlerden biri olan çilek, metabolizmayı hızlandırma gibi bir etkiye sahiptir. 100 gram çilekte 8 gram karbonhidrat bulunur.

DMCA.com Protection Status