Akciğere İyi Gelen Besinler Nelerdir? Akciğeri Koruyan 11 Besin

akciğere iyi gelen besinler

Akciğer sağlığını korumak amacıyla akciğere iyi gelen besinler bakımından zengin beslenebilirsiniz. Akciğer sağlığı, önem verilmesi gereken konulardan biridir. Vücudun tüm fonksiyonlarının eksiksiz bir şekilde yerine getirilmesi için akciğerlerin sağlıklı olması gerekir. Sigara bağımlılığı, hava kirliliği gibi bazı durumlar akciğerlerin sağlığını kötü yönde etkilemektedir. Akciğer hastalıklarına yakalanma riskini düşürmek için sigarayı bırakmak ve sigara içilen ortamda bulunmamak dışında sağlıklı beslenmek de önem taşır. Peki akciğere iyi gelen besinler hangileridir? İşte o liste!

akciğere iyi gelen besinler

İlginizi çekebilir: Pancarın Faydaları Nelerdir? Pancarın Besin Değerleri

İşte akciğere iyi gelen besinler listesi!

Pancar

Nitratlar bakımından zengin olmasıyla bilinen pancar, akciğerin işlevlerinin sorunsuz işlemesini sağlamaktadır. Bu nitratların temel görevi kan damarlarını genişletmek, oksijen alımını optimize etmek ve kan basıncını azaltmaktır. Pancarın içeriğinde C vitamini, potasyum ve magnezyum bulunmaktadır. Pancarın yaprağı da en az kendisi kadar faydalıdır.

Biber

Antioksidan görevi gören C vitamini bakımından zengin olan biber, sigaranın neden olduğu hasarı azaltır. Bu açıdan akciğere iyi gelen besinler arasında yer almaktadır.

Elma

Akciğer işlevlerinin düzenlenmesi açısından sağlıklı beslenme programında elmanın da yer alması gerekir. Elma, flavonoidler ve C vitamini bakımından zengindir. Akciğer kanseri ve astım hastalığı riskini engelleme konusunda da son derece etkili olduğu bilinmektedir.

akciğere iyi gelen besinler

İlginizi çekebilir: Düşük Kalorili Kabak İle Sağlıklı Kilo Verin

Kabak

Organlara oldukça faydalı olan beta-karoten, lutein ve zeaksantin açısından zengindir. Kabağın en önemli özelliklerinden biri de anti-inflamatuar olmasıdır. Sigara bağımlılığı olan kişilerin akciğerin temizlenmesi açısından düzenli olarak kabak tüketmesinde fayda vardır.

Zerdeçal

Hem anti-inflamatuar hem de antioksidan kaynağı olan zerdeçal da bu listede yer alır. Aynı zamanda içeriğinde bulunan kurkumin de akciğer işlevlerinin iyileşmesinde önemli rol oynar.

Domates

Likopen ve karotenoid antioksidanları bakımından zengin olmasıyla bilinen domates de sağlıklı beslenmede mutlaka yer alması gereken besinlerden biridir. Solunum yolu inflamasyonunu azaltma konusunda da etkili olduğu bilinmektedir.

Yaban Mersini

Antioksidanlar bakımından zengin olan yaban mersini aynı zamanda antosiyaninler de içerir. İçeriğindeki bu antosiyaninler akciğerin dokusunu oksidatif hasardan korumaya yarar.

akciğere iyi gelen besinler

İlginizi çekebilir: Diyetlerin Olmazsa Olmazı Yeşil Çayın Faydaları

Yeşil çay

Yine antioksidan kaynağı olmasıyla bilinen yeşil çay da düzenli tüketilmesi gereken besinlerden biridir. Akciğer fonksiyonlarının iyileşmesi ve dolayısıyla akciğer hastalıklarının oluşma riskinin azalması için düzenli olarak yeşil çay içmek önemlidir.

Kırmızılahana

Antosiyanin kaynağı olmasıyla  bilinen kırmızılahana, aynı zamanda lif zenginidir. Bu özellikleri sayesinde akciğere iyi gelmektedir.

Zeytinyağı

Zeytinyağı, solunum yolu hastalıklarına karşı koruma konusunda son derece etkilidir. Polifenoller ve E vitamini içerdiği için akciğer sağlığını koruduğu saptanmıştır.

Yoğurt

Yoğurt, kalsiyum, potasyum, fosfor ve selenyum açısından zengindir. Bu özellikleri sayesinde akciğer fonksiyonlarını iyileştirir ve KOAH hastalığının oluşma riskini büyük ölçüde düşürür.

 

DMCA.com Protection Status