Turna Yemişinin Faydaları Nelerdir? Turna Yemişi Besin Değeri

turna yemişinin faydaları

Antioksidan kaynağı turna yemişinin faydaları ve besin değerlerini sizin için derledik. Lezzetli ve besleyici bir meyve olan turna yemişi, diyet listelerinde sıklıkla karşımıza çıkar. Çoğu zaman kızılcık ile karıştırılır. Ancak turna yemişi, son derece besleyici ve lezzetlidir. Tazesinin yanı sıra en çok kurusu tercih edilir.

Turna yemişi nedir?

Beyaz bir şekilde meyve şeklini alan ve olgunlaştıktan sonra koyu kırmızı rengini alan bir meyvedir. Turna yemişi, 0xycoccus bitkisinin meyvesidir. Kuzey yarım küre, Avrupa ve Asya’da yetişen bir meyvedir. Ülkemizde de Giresun, Rize ve Trabzon en çok turna yemişi üreten yerlerdir.

turna yemişinin faydaları

Karadut Faydaları Nelerdir? Karadut Besin Değerleri Nedir?

Turna yemişi kaç kalori?

100 gram turna yemişi sadece 46 kaloridir.

Turna yemişinin besin değerleri nedir?

1 kase turna yemişinin besin değerleri şu şekildedir:

 • Karbonhidrat (g): 22.14
 • Protein (g): 0.85
 • Yağ (g): 0.24
 • Lif (g): 6.66
 • Kolesterol (mg): 0.00
 • Sodyum (mg): 3.70
 • Potasyum (mg): 148.00
 • Kalsiyum (mg): 14.80
 • Vitamin A (ui): 116.55
 • Vitamin C (mg): 25.90
 • Demir: 0.43

turna yemişinin faydaları

Turna yemişinin faydaları nelerdir?

Enfeksiyonlarla savaşır.

Turna yemişinin faydaları arasında en önemlilerinden biri idrar yolu enfeksiyonu riskini büyük ölçüde azaltmasıdır. Doğal antibiyotik özelliğe sahip olduğu için enfeksiyonun vücuttan atılmasına yardımcı olur. Aynı zamanda idrar söktürücüdür.

Besin değeri yüksektir.

Turna yemişi, vitamin ve mineraller bakımından zengindir. Özellikle vücut için çok önemli olan A, C ve E vitaminleri bakımından zengindir. Bunların yanı sıra lif, demir ve beta-karoten açısından da zengindir.

A Vitamini Faydaları Nelerdir? A Vitamini İçeren Besinler Nelerdir?

Kalbi güçlendirir.

Antioksidan kaynağı bir meyve olan turna yemişi, damar tıkanmasını ve damar sertliğini önlediği için kalp ve damar hastalıklarına karşı koruma sağlar. Kan akışını düzenlemesi sayesinde de ani kalp krizi riskini azaltır.

Kalp Sağlığı İçin Hangi Besinler Tüketilmelidir?

Kemik sağlığını korur.

Turna yemişi, özellikle düzenli olarak spor yapanlar için çok faydalıdır. Kas ve kemikleri güçlendirerek kemik erimesi, romatizma, kemik ödemi gibi rahatsızlıklara karşı korur.

Kemik Erimesine İyi Gelen Besinler Nelerdir?

Alzheimer riskini azaltır.

Sinir sistemini koruduğu için hafızayı güçlendirir. Unutkanlığı azaltması ve konsantrasyonu arttırması sayesinde Alzheimer hastalığına yakalanma riskini de büyük ölçüde azaltır.

Diş sağlığına iyi gelir.

Ağız kokusunu ve ağızda mikrop ve bakteri birikmesini önlemektedir. Turna yemişinin faydaları arasında sayılan bir diğer özelliği ise diş etlerini güçlendirmesidir. Bu sayede birçok diş ve diş eti hastalığını önler.

Bağırsak sağlığını korur.

Bağırsak hareketlerini arttırdığı için kabızlığı önler. Ayrıca kalın bağırsağın da işlevini arttırdığı için kolon kanseri riskini azaltır.

Bağırsak Florasını Düzenlemek İçin Nasıl Beslenmek Gerekir?

Diyet dostudur.

Turna yemişinin faydaları arasında düşük kalorili olması da vardır. Aynı zamanda yüksek oranda lif içerdiği için uzun süre tok kalmayı sağlar.

Aristo Diyeti ile Fazla Kilolardan Kurtulun

DMCA.com Protection Status