Kalp Sağlığı İçin Hangi Besinler Tüketilmelidir?

kalp sağlığı için

Kalp hastalıkları, ciddi hastalıklardan biridir. Özellikle sağlıksız beslenme ve hareketsizliğin yoğun olduğu günümüzde kalp hastalığına yakalanan insan sayısı da artmıştır. Özellikle şeker ve kalori oranı yüksek fast food ürünlerinin tüketiminin artması bu hastalığa yakalanma riskini de arttırmaktadır. Kalp ve damar sağlığı, en önemli konulardan biridir. Bizi hayatta tutan kalbimizi korumak için beslenmemize her zaman dikkat etmemiz gerekir. Kalp sağlığını etkileyen bir diğer etken ise günlük hayatta sıkça yaşadığımız stres ve kaygıdır. Tüm bunlar bir araya geldiğinde kalp sağlığını ciddi şekilde tehdit eder. Sağlığınıza dikkat ederek birçok hastalığa yakalanma riskinizi en aza indirebilirsiniz.

Kalp Sağlığı İçin Hangi Besinler Tüketilmelidir?

Peki kalp sağlığı için hangi besinleri tüketmek gerekir?

Balık

Kalp sağlığına çok iyi gelen besinlerin başında balık gelir. Omega 3 bakımından zengin olan balık, düzenli tüketildiğinde kan pıhtılaşması ya da ritim bozukluğu gibi hastalıklara da iyi geliyor. Omega-3 yağ asidinin yanı sıra vitaminler, demir ve protein açısından da zengin olan balığı haftada en az iki kere tüketmekte fayda var.

Yeşil Çay

Her ne kadar diyetlerde önerilse de herkesin tüketmesi gereken bitki çaylarından biridir. Antioksidan kaynağı olan yeşil çay, düzenli tüketildiğinde kalp hastalıklarını önlemeye yardımcı olur. Özellikle stresli günlerde 2 fincan yeşil çay tüketerek stresin kalbinizi etkilemesini engelleyebilirsiniz. Yeşil çayın yanı sıra rezene, papatya veya adaçayı da yine sağlık açısından faydalı bitki çaylarıdır.

Yulaf Ezmesi

Sindirim sistemini düzene sokan, lif zengini yulaf ezmesi de kalp sağlığı için tüketilmesi gereken besinlerden biridir. Yulaf ezmesi aynı zamanda kolesterolü de dengeler. Sindirim sisteminin ve bağırsakların sağlıklı olması kalp sağlığına da olumlu etki yapar.

Kırmızı meyveler

Yaban mersini, ahududu, böğürtlen ve çilek gibi kırmızı meyveler kan basıncını dengeler ve kalp-damar hastalıklarına karşı koruma sağlar. Lif bakımından da zengin olduklarından sağlık için son derece faydalıdır. Yulaf ezmesi ile birlikte kahvaltılarda tüketerek kalp sağlığınızı koruyabilirsiniz.

Ceviz

İçeriğinde bol miktarda vitamin ve mineral bulunan ceviz, kalp ve damar iltihabı riskini en aza indirger. Aynı zamanda kan basıncını da düşürücü etkisi vardır. İçeriğinde bulunan manganez sayesinde kalp sağlığını korur.

Avokado

E vitamini, K vitamini, potasyum ve mineraller bakımından oldukça zengin olan avokado da kalp sağlığını düşünenlerin mutlaka tüketmesi gereken besinlerden biridir. Her ne kadar diyet yaparken tüketildiği düşünse de her yaştan bireyin avokado tüketmesi sağlıklıdır. Kolesterolü dengelemesi ve kalbin çalışmasını düzenlemesi en önemli özelliklerinden biridir.

Tam tahıllı besinler

Vücudun lif ihtiyacını karşılayarak kalbinizi koruyabileceğinizi biliyor muydunuz? İşte bu ihtiyacı en iyi şekilde karşılamak için tam tahıllı besinler tüketmeye özen göstermelisiniz. Lifin yanı sıra vitamin ve mineral açısından da zengin olan tahıl grubu besinleri diyet yapsanız da yapmasanız da tüketebilirsiniz.

Keten Tohumu

Kalp hastalıklarını önlemede son derece etkili olan keten tohumu da son zamanlarda popüler hale gelmiştir. Omega-3 kaynağı olmasının yanı sıra potasyum açısından da zengindir. Bu özellikleri sayesinde kalp ve damar hastalıklarını önler. Yoğurt ya da sütle tüketebileceğiniz keten tohumu, aynı zamanda metabolizmanın işleyişini de düzenler.

Ispanak

K ve A vitamini, magnezyum ve demir bakımından zengin olan ıspanak sağlık açısından sayısız faydaya sahiptir. Yeşil yapraklı sebzeler, özellikle kalp sağlığı için son derece etkilidir. Bu açıdan kalbinizi korumak adına haftada en az bir kere ıspanak ya da diğer yeşil yapraklı sebzeleri tüketmeye özen göstermelisiniz.

DMCA.com Protection Status