Emziren Anne Diyeti Nedir? Süt Arttıran Beslenme Önerileri

emziren anne diyeti

Emziren anne diyeti, emzirme sürecini en sağlıklı şekilde sürdürmek için ihtiyaç duyulan bir beslenme programıdır. Emzirme döneminde, annenin tükettiği her şey bebeğin sağlığını doğrudan etkiler. Bu dönemde sütün hem miktarının hem de kalitesinin artması için sağlıklı beslenme şarttır. Hem annenin hem de bebeğin sağlığı açısından tüketilen her bir besin özenle seçilmelidir. Doğum yaptıktan sonra annelerin önceliği kilo vermek olmasa da bu süreçte sağlıklı beslenerek kilo kaybetmek de mümkündür.

emziren anne diyeti

Peki emziren anne diyeti nasıl yapılır?

Emziren annelere göre hazırlanan diyet programları, bebeğin ve annenin beslenme şekline göre düzenlenmelidir. Annenin tükettiği besinler emzirme yoluyla direkt olarak bebeğe geçer. Bu açıdan diyet programına eklenen besinler, bebek için zararlı olmayan besinler olmalıdır. Aynı zamanda bebeğin gelişimini de olumlu yönde etkileyecek besinlerin seçilmesi son derece önemlidir. Emziren anneler için hazırlanan diyetin kişiye özel olması büyük önem taşır. Her bir kişinin alerjileri, hastalıkları farklı olduğundan diyet programları bu ölçütlere göre hazırlanır. Emziren anne diyeti için liste hazırlanırken acılı ya da aşırı baharatlı yiyeceklerden kaçınılması gerekir. Bol bol sıvı tüketimi oldukça önemlidir. Bu süreçte protein ve kalsiyum zengini besinler tüketmek de önem taşır. Kahvaltıyı atlamamak ve her besin grubundan besin tüketmek de önem taşıyan diğer konulardandır.

Emziren anne diyeti yaparken nelere dikkat etmek gerekir?

Emziren anne diyeti, her ne kadar diyet olarak geçse de ilk amaç kilo vermek olmamalıdır. Diyet adı altında sunulmasının nedeni bir beslenme programı olmasıdır. Yani emziren annelere yönelik hazırlanan diyetler, annenin ve bebeğin sağlığını ön plana almalıdır. Sütün verimliliğini korumak ilk amaçlardan biridir. Ancak bu diyetler kilo vermek için de tercih edilebilir. Sağlıklı bir şekilde kilo vermek ve kan değerlerini düşürmeyecek ölçüde beslenmek için diyet yapmak mümkündür. Anne ve bebek için gerekli vitamin ve minerallerin alınması için de diyete uyulması önemlidir. Diyetisyenlere göre emziren bir anne gün içinde 2000 kalori almalıdır. Daha eksik kalori alımı, sütün miktarını ve kalitesini etkiler. Sebze, meyve, kuru baklagiller, kuru yemişler ve tahıl içeren besinler diyet programında mutlaka yer almalıdır.

Emziren anneler için süt arttırıcı öneriler

 • Emziren annelerin stresten uzak durmaları oldukça önemlidir. Sütün artması ya da kaliteli olması için mutlaka stresten uzak durulmalıdır.
 • Gün içinde yapılan ılık duşlar, hem stresi azalttır hem de sütün artmasını sağlar.
 • Süt arttırma özelliği olan kuru üzüm ve incir bol bol tüketilebilir.
 • Haftada en az 2 gün olmak üzere balık tüketilmelidir.
 • Protein açısından zengin olan kırmızı et de diyet listesinde mutlaka yer almalıdır.
 • Emziren annelerin yeşil yapraklı sebzeler tüketmesi oldukça önemlidir. Folik asit açısından zengin olan marul, tere, maydanoz gibi yeşillikler mutlaka öğünlerde yer almalıdır.
 • B vitamini açısından zengin olan kuru baklagiller ve tam buğday ekmeği de beslenme programında bulunmalıdır.
 • Sarımsak sütü arttıran besinlerden biridir. Öğünlerde emziren anneler rahatlıklar sarımsak tüketebilir.
 • Tahıl grubu besinlerden olan yulaf da bol miktarda demir içerdiğinden sütü arttırıcı etki yapar.
 • Emziren annelerin günde 1 fincan rezene çayı içmesi önerilir.
 • C ve K vitamini açısından zengin olan fesleğen de yine yemeklerde ve salatalarda yer alabilir.
 • Ara öğünlerde fındık tüketimi sütün artması için önerilir.
 • Dikkat edilmesi gereken en önemli konulardan biri de sıvı tüketimidir. Gün içinde bol bol su tüketmek, süt miktarını arttırır.
 • Süt miktarını arttırmak için ana yemeklerde bol bol bakliyat ürünleri yer almalıdır.

DMCA.com Protection Status