Anksiyete Bozukluğuna İyi Gelen Bitki Çayları

anksiyete bozukluğuna iyi gelen

Günümüzde en sık rastlanılan bir rahatsızlık olan anksiyete, günlük hayatı olumsuz etkiler. Sürekli kaygı ve endişe duygularıyla boğuşmak, günlük aktiviteleri yapmayı imkansız hale getirir. Negatif düşüncelerin aklınıza hücum ettiği anlarda bazen panik atak geçirecek kadar kötü hissedebilirsiniz. Kaygı, aslında normal bir duygudur. Ancak normal seviyeyi aştığında, vücutta bazı sinyaller oluşur. Anksiyete, kaygının yüksek seviyelere çıktığının bir göstergesidir. Anksiyete, bir uzman desteği ve gerekli görüldüğünde yapılacak ilaç tedavisi ile alt edilebilir. Ancak günlük hayatta biraz rahatlamak için bitkilerden yardım alınabilir.

Anksiyete Bozukluğuna İyi Gelen Bitki Çayları

Anksiyete bozukluğu nedir?

Korku, endişe ve kaygının yoğun olarak hissedildiği bir zihinsel hastalık olan anksiyete bozukluğu, günlük hayatı önemli ölçüde etkiler. Anksiyete rahatsızlığı olan kişiler genellikle gelecekle ilgili sürekli olarak endişe duyarlar. Anksiyete hastaları, hayatlarında ters giden bir durum olmasa bile her olaydan negatif bir yan çıkararak korkuya kapılır. Sürekli stres altında olmak vücudun işleyişini bozar ve fiziksel belirtiler de gün yüzüne çıkar. Kaygı durumu üst seviyeye çıktığında panik durumu kendini gösterir. Panik hali ciddi bir duruma ulaştığında ise tıbbi destek almak kaçınılmazdır. Anksiyete bozukluğu aşamalarına göre farklı türlere ayrılır. Yapılan araştırmalara göre anksiyete bozukluğu, günümüzde her 100 kişinin 7’sinde görülmektedir. Anksiyete bozukluğunun tedavisini yalnızca uzman doktorlar bilir. Bir uzman desteği alarak anksiyetenin hayatınızı olumsuz yönde etkilemesini engelleyebilirsiniz. Ancak bitkilerin olumlu etkilerinden faydalanarak günlük hayatınızda stresten arınmanız da mümkündür. İşte kendinizi kaygılı hissettiğiniz zamanlarda tüketebileceğiniz bitki çayları.

Yeşil Çay

Bilinen en yararlı bitki çaylarından biri yeşil çaydır. Yeşil çay, kas gevşetici özelliğe sahip maddeler içerdiğinden gevşemek için oldukça etkilidir. Aynı zamanda zihin yorgunluğu için de yeşil çay önerilir. Anksiyete sebebiyle gerginlik yaşadığınız durumlarda 1 fincan yeşil çay içerek rahatlayabilirsiniz.

Papatya Çayı

İyi uyumak için önerilen papatya çayı, aynı zamanda kaygılı ve stresli durumlarla başa çıkmak için de tüketilebilir. Papatya çayı, sakinleşmek için birebirdir. Hem gün içinde stresten arınmak için hem de güzelce uyumak için tüketebilirsiniz.

Kedi Otu Çayı

Çok bilinen bir çay olmasa da sakinleşme açısından oldukça etkilidir. Kedi otu çayının en büyük özelliği sinirleri yatıştırmasıdır. Bir fincan kedi otu çayı içtiğinizde zihniniz rahatlar, kan basıncınız dengelenir, nefes alış verişleriniz sakinleşir. Tüm bunların yanında kaygı ve endişenin de yavaş yavaş bedeninizden gittiğini hissedersiniz.

Lavanta Çayı

İyi uyumak için önerilen çaylardan biri de lavanta çayıdır. Sinirlerin yatışması ve kaygıdan arınmak için günde bir fincan lavanta çayı tüketebilirsiniz. Lavanta bitkisi, gevşemek için en faydalı bitkilerden biridir. Çayının yanı sıra lavanta yağını da stresten arınmak için kullanabilirsiniz. Odanın birkaç köşesine lavanta yağı serperek olumlu etkisinden faydalanabilirsiniz.

Çarkıfelek Bitkisi – Passiflora Çayı

Passiflora çayı olarak da bilinen çarkıfelek bitkisi çayı, sakinleşmek için en faydalı bitki çatlarından biridir. Anksiyete tedavisi görüyorsanız ve kendinizi fazla endişeli hissediyorsanız çarkıfelek bitkisini demleyerek bir fincan tüketebilirsiniz. Sakinleştiriciliğiyle bilinen bu çayı, evinizden eksik etmemenizde fayda var.

Adaçayı

Stresten arınmanın en güzel yollarından biri de adaçayı içmektir. İçeriğinde bulunan mineraller sayesinde zihninizi dinlendirir ve vücudunuzu gevşetir. Kaygı, endişe, korku hissettiğiniz günlerde adaçayı içerek rahatlayabilirsiniz. Şifalı bir bitki olan adaçayı, yakılarak odada gezdirildiğinde de negatif enerjiyi alır.

Bergamot Çayı

Nefesi açan, endişeyi gideren, vücudu ve zihni dinlendiren bergamot çayı da anksiyete bozukluğuna iyi gelen bitki çayları arasındadır. Bergamot çayının yanı sıra bergamot yağı da rahatlamak ve stresten arınmak için faydalıdır.

DMCA.com Protection Status