Unutkanlığa İyi Gelen Besinler Nelerdir?

unutkanlığa iyi gelen besinler

Unutkanlık, günümüzde pek çok kişinin yaşadığı sorunlardan biridir. Özellikle stresli yaşamın içinde çoğu zaman unutkanlık yaşarız. Alışverişte alacağımız şeyleri, aramamız gereken birini, bir planı, anahtarı ya da söylenen bir şeyi unutabiliriz. Unutkanlık, normal seviyede olduğunda günlük hayata ciddi bir etkisi olmaz. Ancak yaşadığınız unutkanlıklar, günlük hayatınızı sekteye uğratıyor veya iş yaşamınızı kötü etkiliyorsa bir çaresini bulmanız gerekebilir. Bunu unutkanlığa iyi gelen besinler tüketerek çözüme kavuşturmak mümkündür.

Unutkanlığa İyi Gelen Besinler Nelerdir?

İşte unutkanlığa iyi gelen besinler listesi!

Balık

Hafızayı güçlendiren besinler dendiğinde akla ilk gelenlerden biri balıktır. Beyin hücrelerinin sağlığını korumak için balık tüketmek oldukça önemlidir. Özellikle gelişme çağından itibaren haftada 2 kere balık tüketmek, beyin hücrelerinin ölümünü ve hafıza kayıplarını önler. Mevsiminde balık tüketmek de son derece önem taşıyan bir konudur. Omega yağ asitleri vücudun ihtiyaçlarından biridir. Ve bu yağ asitlerini almanın en kolay yolu balık tüketmektir.

Ispanak

Omega yağ asitleri ve demir açısından son derece zengin olan ıspanak, sinir sistemine de olumlu etki yapar. Özellikle çocukların tüketilmesi önerilen ıspanak, unutkanlık sorununa da çözümdür. Demir eksikliği gibi durumlar unutkanlığı tetikler. Bu açıdan sık sık ıspanak tüketmek bu sorunu çözebilir.

Ceviz

Beyin sağlığına olan katkılarıyla bilinen ceviz de unutkanlığa iyi gelen besinler arasındadır. Vitamin ve mineral bakımından oldukça zengin olan ceviz, hücre oluşumunu da destekler. Güçlü bir hafızaya sahip olmak, dikkat dağınıklığı ve unutkanlıktan kurtulmak için her gün birkaç parça ceviz tüketilmelidir.

Kırmızı Et

B12 eksikliği unutkanlığın en büyük sebeplerinden biridir. Vücudun ihtiyaç duyduğu B12 vitaminini kırmızı et yiyerek sağlayabilirsiniz. Haftada 2 ya da 3 gün kırmızı et tüketmek unutkanlığa iyi gelir.

Bitter Çikolata

Polifoneller arasında olan bitter çikolata, beyni dinç tutma özelliğine sahiptir. Az miktarda tüketerek hem kilo kontrolü sağlayabilir hem de beyin fonksiyonlarını güçlü tutabilirsiniz.

Nar ve Nar Suyu

En güçlü antioksidan kaynaklarından biri olan nar, vücuttaki toksik maddelerin atılmasına yardımı olur. Vücuttaki serbest radikallerle savaşarak beyin hasarını önler. Bu özelliklerinin yanı sıra hafızayı da güçlendirir. Özellikle ilerleyen yaşlarda oluşan kafa karışıklığı ve unutkanlık için nar ve nar suyu oldukça etkilidir.

Kepekli yiyecekler

Kepek içeren yiyecekler, beyne oksijen sağlar. Gün içinde beyaz ekmek yerine kepekli ekmek tüketerek unutkanlık sorununu azaltabilirsiniz. Kepekli ekmek aynı zamanda damar sağlığı açısından da son derece faydalıdır. Kan akışını hızlandırdığı için beyne de olumlu etki yapar.

Yeşil Çay

Yeşil çayın faydaları saymakla bitmez. Diyet döneminin yanı sıra sağlıklı yaşamak için de yeşil çayı hayatınızdan eksik etmemeniz gerekir. Düzenli yeşil çay tüketimi ile kanser hücrelerinin vücutta yayılmasını engellemek mümkündür. Yeşil çay aynı zamanda sinir hücrelerinde oluşabilecek yıpranmaları da önler. Bu özelliklerinin yanı sıra unutkanlığı önler ve hafızayı güçlendirir. Günde 2 fincan yeşil çay içerek bu olumlu etkilerinden faydalanmak mümkündür.

Domates

Likopen açısından zengin olan domatesin unutkanlığa iyi geldiği gözlemlenmiştir. Özellikle demans hastalığı riski taşıyan ya da demans teşhisi koyulan hastalar için hastalığın ilerlemesini önlemek için domates önerilir.

Maydanoz ve Nane

Yeşil sebzeler, antioksidan bakımından oldukça zengindir. Bu açıdan unutkanlığa olumlu etki yapar. Nane ve maydanozu her öğünde tüketerek vücuttaki serbest radikallerin dolaşımını önlemek mümkündür. Unutkanlığa iyi gelmesinin yanı sıra nane ve maydanoz zihni açar ve dikkat dağınıklığına iyi gelir. Özellikle sınav dönemindeki kişiler için en sağlıklı sebzelerdendir.

DMCA.com Protection Status