A Vitamini Faydaları Nelerdir? A Vitamini İçeren Besinler Nelerdir?

A vitamini içeren besinler

İnsan sağlığı için oldukça önemli bir bileşik olan A vitamini içeren besinler nelerdir? Yağda çözünen bileşiklerden biri olan A vitamini, özellikle göz sağlığını korumada oldukça etkilidir. Bunun yanı sıra organların fonksiyonlarını sağlıklı bir şekilde sürdürmesi, bağışıklık sisteminin güçlü kalması gibi birçok süreç için de önem taşır. Yetişkin erkeklerin günlük olarak alması gereken A vitamini miktarı 900 mcg, yetişkin kadınların 700 mcg, ergenlerin ve çocukların ise 300-600 mcg olduğu belirlenmiştir. A vitamini hem bitkisel hem de hayvansal besinlerde bulunmaktadır. Önceden oluşturulmuş ve provitamin A vitamini şeklinde iki farklı şekli vardır. Vücudun direkt olarak kullanabileceği şekli, önceden oluşturulmuş A vitaminidir. Balık, tavuk ve et gibi hayvansal besinlerde bulunur. Provitamin A vitamini ise bitkisel besinlerde bulunmaktadır.

A vitamini içeren besinler

A vitamini faydaları nelerdir?

 • A vitamininin faydaları arasında en önemlisi göz sağlığını korumasıdır. Özellikle gece körlüğü gibi önemli rahatsızlıkların oluşmasını engeller. Yaşa bağlı olarak gelişen görme bozukluklarını da önlemeye yardımcı olur.
 • Yapılan araştırmalara göre A vitamini, kanser hücrelerinin büyümesini engellemektedir. A vitamini içeren besinler tüketerek kansere yakalanma riskini büyük ölçüde düşürmek mümkündür.
 • A vitamini, vücut direncini arttırarak hastalıklara yakalanma riskini düşürür. Kan dolaşımında yer alan bakterileri temizler. Aynı zamanda enfeksiyonların temizlenmesini de destekler.

A vitamini içeren besinler

A vitamini içeren besinler nelerdir?

 • Hindi karaciğeri

Birçok hayvanın karaciğerinde vitamin ve mineraller bolca vardır. Hindi karaciğeri de aynı şekilde A vitamini yönünden zengindir. 100 gram hindi karaciğeri tüketerek günlük alınması gereken A vitamini miktarının %1507’sini karşılayabilirsiniz.

 • Balkabağı

Beta-karoten bakımından zengin olan balkabağı, tüketildiğinde vücutta A vitaminine dönüşmektedir. Balkabağı aynı zamanda lif, potasyum ve C vitamini kaynağıdır.

 • Tam yağlı süt

Bir bardak tam yağlı süt ile A vitaminin yanı sıra D vitamini kalsiyum, magnezyum ve protein alabilirsiniz.

 • Kuru Fesleğen

100 gram kuru fesleğen ile günlük olarak ihtiyaç duyulan A vitamini miktarının %15’ini karşılamak mümkündür.

 • Bezelye

En faydalı baklagillerden biri olan bezelye, A, B, C ve K vitaminleri içerir. 1 fincan bezelye tükettiğinizde günlük olarak ihtiyaç duyduğunuz A vitamini miktarının %134’ünü karşılayabilirsiniz.

 • Domates

Likopen kaynağı domates, hem A vitamini hem de C vitamini yönünden zengindir. Bir domates ile günlük A vitamini ihtiyacının %20’sini karşılamak mümkündür.

A vitamini içeren besinler

 • Ispanak

Demir kaynağı olması ile bilinen ıspanak aynı zamanda A, C, K vitamini, kalsiyum, demir ve manganez bakımından da zengindir. Bir fincan ıspanak, günlük A vitamini ihtiyacının %49’unu karşılar.

 • Havuç

A vitamini dendiğinde akla ilk gelen sebzelerden biri de havuçtur. Bir adet havuç tüketerek günlük alınması gereken A vitamini miktarının %200’ünü karşılayabilirsiniz. Havuç aynı zamanda lif, magnezyum, B, C ve K vitaminleri bakımından da zengindir.

 • Şeftali

C vitamini, kalsiyum, potasyum, demir ve fosfor yönünden zengin bir meyve olan şeftali, aynı zamanda A vitamini içeren besinler arasındadır. Bir adet şeftali tükettiğinizde günlük ihtiyaç duyulan A vitamini miktarının %10’unu karşılamış olursunuz.

 • Kavun

Bir yaz meyvesi olan kavun da A vitamini içeren besinler arasındadır. Vitamin ve mineraller bakımından zengin olan kavun düşük kalorili olmasıyla da bilinir. Bir dilim kavun ile A vitamini miktarının %120’sini karşılamak mümkündür.

 

DMCA.com Protection Status