Tokluk Hissi Veren Yiyecekler Nelerdir? Doygunluk Veren 9 Yiyecek

tokluk hissi veren yiyecekler

Diyet yaparken tokluk hissi veren yiyecekler tüketerek açlık hissi yaşamanın önüne geçebilirsiniz. Yiyeceklerin sizi uzun süre tok tutması, gün içinde sürekli atıştırma isteğinin yok olmasını sağlar. Böylece daha az kalori alır ve kilo vermeye başlarsınız. Daha kolay bir şekilde diyet yapmak için programınıza tokluk hissi veren yiyecekleri de katmanız gerekir. Tokluk hissi veren yiyecekler lif bakımından zengindir. Aynı zamanda yüksek miktarda protein içerir. Peki tokluk hissi veren yiyecekler hangileridir?

tokluk hissi veren yiyecekler

Tokluk hissi veren yiyecekler!

 • Haşlanmış Patates

Kolay ulaşılabilir, yapımı pratik ve son derece besleyici yiyeceklerden biridir. Patates C vitamini ve potasyum başta olmak üzere birçok vitamin ve mineral de içerir. Aynı zamanda lif, karbonhidrat, su, protein de içerdiğinden tokluk hissi veren yiyeceklerin başında gelir. Patateste neredeyse hiç yağ yoktur. Sağlıklı karbonhidrat içerdiği için oldukça doyurucudur. Yapılan araştırmalara göre patates tüketmek makarna, beyaz pirinç ya da biftekten daha az kalori aldırdığı ve daha uzun süre tok tuttuğunu ortaya koymuştur.

 • Yumurta

En bilinen doyurucu yiyeceklerden biri de yumurtadır. Sağlıklı olmanın en önemli sebebi yüksek miktarda protein içermesidir. Aynı zamanda antioksidan kaynağıdır. Uzun süre tok tuttuğu için özellikle haşlanarak tüketilir. Kahvaltıda tüketilen haşlanmış yumurta, bir sonraki öğüne kadar açlık krizi yaşanmasının önüne geçer.

 • Yulaf ezmesi

Diyetlerde sıklıkla tüketilen yulaf ezmesi, tok tutar ve aynı zamanda düşük kalorilidir. Lif bakımından son derece zengin olduğu için sindirim sistemine iyi gelir. Yulaf, kahvaltıda ya da öğlen yemeklerinde tüketilerek daha az kalori almayı sağlayabilir. Yulafın midenin boşalmasını geciktirmesi sebebiyle gün içinde atıştırma isteğini kesmesi de mümkündür.

 •  Balık

Yüksek miktarda protein ve omega-3 yağ asitleri içeren balık da tokluk hissi veren yiyecekler arasındadır. Yapılan araştırmalara göre balık, diğer et türlerine göre daha fazla doygunluk vermektedir.

tokluk hissi veren yiyecekler

 • Çorbalar

Birçok kişi çorbaların doyurmadığını düşünse de aslında katı yemeklere göre daha doyurucudur. Katı gıdaların püre yapılarak elde edildiği çoralar, midede daha uzun süre doygunluk yaratır.

 • Et

Yağsız etler, tok tutmasını yanı sıra güçlü bir protein kaynağıdır. Bu sebeple öğlen ya da akşam yemeklerinde et tüketmek daha uzun süre tok kalmayı sağlayabilir. Karbonhidrat yerine protein ağırlıklı beslenmek daha kolay kilo vermeyi sağlar.

 • Yoğurt

Protein içeren yoğurt da uzun süre tok tutan yiyeceklerden biridir. Kahvaltıda tüketildiğinde bir sonraki öğüne kadar tok kalmak mümkündür. Yoğurt aynı zamanda ara öğünlerde de atıştırmalık olarak tüketilebilecek oldukça sağlıklı bir yiyecektir. Meyvelerle birlikte tüketildiğinde tatlı ihtiyacını da keser.

 • Sebzeler

En sağlıklı yiyecekler hiç kuşkusuz sebzelerdir. Vitamin ve minerallerin yanı sıra lif de içerdiklerinden uzun süre tok tutma özellikleri vardır. Aynı zamanda oldukça düşük kalorili olduğu için diyetlerde bol bol tüketilebilir. Hem tok kalmak hem sağlıklı beslenmek hem de kilo vermek için öğünlerinizden sebzeleri eksik etmeyin.

 • Baklagiller

Tıpkı sebzeler gibi baklagiller de son derece besleyici ve doyurucudur. Özellikle mercimek, fasulye, nohut gibi baklagiller bitkisel bazlı protein ve lif içerir. Et yemeklerinin yanında karbonhidrat yerine baklagil tüketmek çok daha uzun süre tok kalmayı sağlayabilir.

 •  Meyveler

Lif oranı yüksek olan meyveler, sindirimi yavaşlatır ve böylece daha uzun süre tok hissetmeyi sağlar. Ara öğünlerde ya da kahvaltılarda tüketildiğinde açlık veya tatlı krizi yaşanmasını engeller.

 • Kinoa

Protein bakımından oldukça zengin bir tahıl olan kinoa aynı zamanda lif de içerir. Bu özellikleriyle tokluk hissi veren yiyecekler arasında yer alır. Aynı zamanda düşük kalorili olduğu için kilo vermeyi de kolaylaştırır.

DMCA.com Protection Status