Avokadolu Diyet Şokomel Tarifi Nasıl Yapılır?

avokadolu diyet şokomel

Avokadolu diyet şokomel tarifi için hazır mısınız? Kahvaltı sofralarının ve kaçamak atıştırmalıkların başında gelen kakaolu kremaları tüketmenin verdiği mutluluk herkes tarafından biliniyor. Öyle ki reklam ve film sektöründe de sıkça işlenen bu durum, kimi zaman ayrılık acısıyla başa çıkmak çıkmak için kullanılan yöntemlerin başında gösterilirken kimi zaman ise aşk duygusuyla bağdaşlaştırılıyor. Reklamlara ve romantik komedilere konu olmasını kenara bırakırsak, gerçek hatta da küçük bir neşe kaynağı olan kakaolu kremalar kısa sürede kan şekerini yükselterek ruh halimizi değiştiriyor, hoş tatları sayesinde damaklarımızı tatmin ediyor… Birçok olumlu duygu uyandıran bu atıştırmalık çeşidinin görmezden gelemeyeceğimiz bir yanı var: yüksek kalori, yüksek yağ oranı. Yüksek şeker ve palm yağı konusu…

Marketlerde satılan o ünlü krem kakao markasının 1 tatlı kaşığı çikolatasında yaklaşık 27 kalori var iken kahvaltıda 1 dilim ekmeğe sürdüğünüzde ise 125 kalori gibi bir miktara gelmektedir. %55 gibi bir şeker oranı içerdiğinden diyabet hastaları, çocuklar ve kilo vermek isteyen kişiler tarafından tüketilmesi önerilmemektedir.

Son zamanlarda tartışma konusu olan palm yağı da içerdiğini düşündüğümüzde insan sağlığı açısından ciddi manada zarara yol açabilecek etkidedir. Palm yağının yüksek düzeyde kanserojen olduğu yapılan pek çok araştırma ile ortaya konmuştur.

Yukarıda saydığımız nedenlere eklenebilecek bu ve bunun gibi pek çok neden, bizi sağlıklı krem kakao yapmaya itmiştir. Biz de bu tarifi paylaşarak, hem çikolatanın mutluluk verici etkilerinden yararlanmak hem de meyveler aracılığıyla günlük sağlıklı şeker ihtiyacını karşılamak isteyenlere fikir vermesi açısından paylaşıyoruz.

Tarifte yer alan malzemelerden bazılarının metabolizmamıza faydalarından başlayalım…

avokadolu diyet şokomel

Avokado

Düşük kalorisi ve mucizevi nitelikteki besleyici özellikleriyle son yıllarda ülkemizde popüler olan avokado, süper marketlerde yerini alarak oldukça ulaşılabilir hale geldi. Yüksek lif ve düşük kalori içermesiyle diyet listelerinin üst sıralarında yer alan bu meyve özellikle omega-3 ve omega-9 gibi doymamış yağ asitlerinin yanı sıra yüksek miktarda folik asit içerdiği için başta hamileler olmak üzere kilo vermek isteyen kişilerin, büyüme çağındaki çocukların, sindirim sorunu yaşayan insanların, cilt ve iltihap problemleri yaşayan bireylerin de tercih ettiği bir meyvedir. Ayrıca kozmetik sanayiinde de oldukça sık yararlanılan avokadoda E, K ve C vitaminleri bulunduğundan cildi beslediği ve güzelleştirdiği bilinmektedir.

Fındık

Fındık üretiminde dünya lideri olan ülkemizin doğal hayat akışı içinde yer alan fındık, vücudumuz için hayati önem taşıyan folik asit; E, K, A, B6 ve C vitaminleri, potasyum, kalsiyum ve demir bulunuyor. Fakat yüksek oranda protein ve yağ içerdiği için az miktarda tüketilmelidir. İçerisinde yer alan bu bileşenler ile beyin sağlığı ve hafıza üzerinden doğrudan etkilidir. E vitamini, kırmızı kan hücrelerinin parçalanmasının önüne geçerek kansızlık riskini düşürürken, B6 vitamini ise sinirleriniz arasında gerçekleşen elektrik akışını kolaylaştırır ve çok daha güçlü bir sinir sistemi ile reflekslere sahip olmanızı sağlar. Glukoz intoleransını düşürür, kötü kolestrolün düşmesine yardımcı olur. Düzenli fındık tüketiminin, kolestrolü %27 oranında düşürdüğü görülmüştür. Lifli yapısı nedeniyle sindirim sistemini uyarır. Cildi güzelleştirir, kas yorgunluklarına ve spazmlarına iyi gelir.

Muz

Kilo vermeye yardımcı olan meyvelerin başında yer alan muz, başta bağırsak hareketlerini düzenlemek ve böbrek rahatsızlıklarını iyileştirmek gibi konularda öne çıkmaktadır. Sporcuların da yakın arkadaşı olan muzun kas yapısı üzerindeki olumlu etkiler de bilinmektedir. Avokadolu diyet şokomel tarifi için hazır mısınız?

avokadolu diyet şokomel

Avokadolu diyet şokomel tarifi için ihtiyacınız olan malzemeler:

  • 2 adet muz
  • 1 avuç işlenmemiş çiğ fındık
  • 1 adet avokado
  • 2 tatlı kaşığı kakao
  • 40 gram şekersiz bitter çikolata
  • 1 çay kaşığı süzme çiçek balı

avokadolu diyet şokomel

Avokadolu diyet şokomel tarifi nasıl yapılır?

2 adet muzun kabuğunu soyun ve dilimleyerek bir kaba ekleyin. Ardından 1 adet olgunlaşmış avokadoyu ikiye bölün ve çekirdeğini çıkarın. Meyvenin orta kısmında bulunan sarımtırak kısmı bir kaşık yardımıyla çıkararak kabuğundan kurtulun. Çıkardığınız iç kısmı da kaba ekleyin. 1 avuç işlenmemiş fındık ilave edin. Kapta yer alan tüm malzemeleri mixerden geçirip karıştırın. Karışan bu malzemeleri kapaklı bir kavanoza ilave edin.

Şeker ilavesiz bitter çikolatayı bir can kaseye kırın. Bu cam kasenin üzerini kapatacak küçük bir tavanın içine su ekleyin ve ocağa alın. Üzerine de çikolatayı kırdığınız kaseyi oturtun ve suyu kaynamaya bırakın. Suyun ısısıyla eriyen çikolatayı meyveleri eklediğiniz kapaklı kavanoza ekleyin. Tüm malzemeleri karıştırın ve soğumaya bırakın, kapağını kapatın. İstediğiniz zaman tüketebilirsiniz.

DMCA.com Protection Status