Taurin Nedir? Taurin İçeren Besinler Nelerdir?

taurin içeren besinler

Vücut için gerekli olan aminoasitlerden biri taurin içeren besinler nelerdir? Sizin için derlediğimiz bu yazı ile taurin oranı yüksek olan besinleri bir araya getirdik. Zayıflama sürecinde taurin içerikli beslenmek oldukça önemlidir. Bu aminoasit, vücut işlevlerinin yerine getirilmesi ve organ sağlığı için oldukça önemlidir. Peki taurin nedir ve taurin içeren besinler hangileridir?

Taurin nedir?

Taurin, kalpte, retinada ve beyinde depolanan bir amino asit türüdür. Vücut fonksiyonlarının devam etmesi için taurin son derece gereklidir. Aynı zamanda potasyum, magnezyum ve kalsiyum gibi önemli minerallerin işlemesini de sağlar. Taurin, vücut tarafından üretilir. Aynı zamanda bazı besinler yoluyla da alınabilir. Bu madde enerji verdiği için özellikle düzenli olarak spor yapanlar için gereklidir.

taurin içeren besinler

Taurin ne işe yarar?

  • Tauirin, hücrelerdeki minerallerin düzenlenmesini sağlamaktadır.
  • Antioksidan görevi gördüğü için vücudu toksinlerden arındırır.
  • Hücrelerdeki elektrolit dengesini sağlar.
  • Kalsiyum desteği için spor yapanlar açısından faydaldıır.
  • Kalp sağlığını korur.
  • Tansiyonu dengeler.

Taurin içeren besinler nelerdir?

Kırmızı et

Kırmızı et, en yüksek oranda taurin içeren besinlerden biridir. Kırmızı etin özellikle spor yapanlar tarafından sıklıkla tüketilmesinin temel nedeni budur.

Balık

Omega-3 yağ asitleri bakımından zengin olan balık, taurin de içermektedir. Haftada bir kere balık tüketmek vücuttaki taurin miktarını artırmak açısından önemlidir. Özellikle egzersizlerden önce ve sonra tüketmek faydalıdır.

Yumurta

Protein bakımından zengin olmasıyla bilinen yumurta, aynı zamanda taurin deposudur. Özellikle yumurta sarısında yüksek oranda taurin buludur.

Yumurtanın Faydaları ve Besin Değerleri Nedir?

taurin içeren besinler

Peynir

Taurinin yanı sıra kalsiyum ve protein de içeren peynir de bu listede yer alır. İçeriğinde bulunan taurin, kalsiyumun etkisini de arttırdığı için kas ve kemik sağlığı açısından son derece önemlidir.

Lor Peynirinin Faydaları Nelerdir? Lor Peyniri Neye İyi Gelir?

Yoğurt

Tıpkı peynir gibi yoğurt da taurin içeren besinler arasında yer alır. Prebiyotikler bakımından da zengin olduğu için diyet ve egzersiz sürecinde yoğurt tüketmek önemli bir fark yaratır.

Yoğurdun Faydaları Nelerdir? Yoğurt Besin Değerleri

Tereyağı

Hayvansal yağlardan biri olan tereyağı da taurin oranı yüksek olan besinlerden biridir. Ancak tereyağı doymuş yağ içerdiği için tüketim miktarının sınırlı olması önem taşır.

 

DMCA.com Protection Status