Stresi Azaltmaya Yardımcı Yiyecekler Nelerdir?

stresi azaltmaya yardımcı

Stresi azaltmaya yardımcı yiyecekler sayesinde daha huzurlu bir hayata sahip olabilirsiniz. Özellikle günümüzde birçok kişi yoğun stres altındadır. Stres yapmamak zor olsa da bunu doğal yollardan çözüme kavuşturmak mümkündür. Çünkü stres birçok hastalığa sebep olur. Psikolojik rahatsızlıkların yanı sıra kalp hastalığı, cilt hastalıkları ya da kanser gibi hastalıkların temelinde de stres yatar. Yapılan araştırmalara göre bazı yiyeceklerin stresi azaltma etkisi vardır.

stresi azaltmaya yardımcı

İşte stresi azaltmaya yardımcı yiyecekler listesi!

Matcha tozu

Son zamanların en popüler içeceklerinden biri olan matcha tozu, yeşil çay yapraklarından elde edilir. Sağlık için son derece faydalı vitamin ve mineraller içermektedir. Bu sayede günde bir bardak matcha tozu ile yapılmış çay içmek stresi azaltmaktadır.

Tatlı patates

 Sağlıklı beslenme konusunda popüler hale gelen sebzelerden biri olan tatlı patates de stresi azaltır. Zengin karbonhidrat kaynağı olan tatlı patatesin stres hormonu olan kortizol seviyesini düşürdüğü saptanmıştır. Rafine karbonhidrat yerine sağlıklı karbonhidrat tüketmek daha sağlıklı olmayı sağlar ve stresi azaltır. Tatlı patates aynı zamanda potasyum ve C vitamini bakımından da zengindir.

Turşu

Fermente bir gıda olan turşu, vitamin, mineral ve antioksidan bakımından zengindir. Turşunun en önemli özelliklerinden biri de probiyotik olmasıdır. Bağırsak sağlığının ruh sağlığını doğrudan etkilediği araştırmalarla saptanmıştır. Bu açıdan bağırsaklardaki yararlı bakterilerin çoğalmasını sağlayan probiyotikler içeren turşu sayesinde daha huzurlu ve sakin hissetmek mümkündür.

Enginar

En faydalı sebzelerden biri olan enginar, zengin bir lif kaynağıdır. Lif zengini olmasının yanı sıra prebiyotikler açısından da zengindir. Bu özelliklerine ek olarak C vitamini ve K vitamini yönünden de zengin olduğu için strese iyi gelmektedir.

Yumurta

Doğal multivitamin olarak adlandırılan yumurta insan sağlığına son derece faydalıdır. Vitamin, mineraller, amino asitler ve antioksidanlarla dolu olması sebebiyle strese de iyi geldiği bilinmektedir. Kolin açısından da zengin olan yumurta beyin sağlığını korur.

Tahin

Susam tohumlarından elde edilen tahin de vitamin ve mineraller açısından oldukça zengin besinlerden biridir. İçeriğinde bulunan triptofan sayesinde ruh halini iyileştirir. Özellikle depresyon ve anksiyete rahatsızlıklarının semptomlarını hafifletmede oldukça etkilidir.

Ayçekirdeği

E vitamini yönünden oldukça zengin olan ay çekirdeği zihinsel sağlık için oldukça faydalıdır. E vitamini yağda çözündüğü için güçlü bir antioksidan görevi görür. E vitamini eksikliğinin depresyona olan etkisi araştırmalarla saptanmıştır. Ay çiçeği E vitamininin yanı sıra magnezyum, manganez, selenyum, çinko, bakır ve B vitamini bakımından da zengindir.

Brokoli

C vitamini, magnezyum ve folat bakımından zengin olan brokoli en faydalı sebzelerden biridir. Turpgillerden biri olan brokolinin, bazı kanser türlerine, kalp hastalıklarına ve depresyona karşı koruma sağladığı belirlenmiştir. Bu açıdan brokoli tüketimi ile stresle savaşmak mümkündür.

Balık

Somon, sardalya, uskumru, ringa balığı gibi yağlı balık türleri stres seviyesini düşürmeye, ruh halini iyileştirmeye yardımcı olur. İçeriğinde bulunan omega-3 yağ asidi ve D vitamini ile bunu sağlar. Omega-3 yağ asidi beyin sağlığı için oldukça etkilidir. Yapılan araştırmalara göre düşük omega-3 alımının depresyon ve anksiyeteye sebep olduğu belirlenmiştir. Aynı şekilde düşük D vitamini seviyeleri de depresyon, stres, dengesiz ruh hali gibi sorunlar yaratmaktadır.

Maydanoz

Yeşil yapraklı sebzelerin birçoğu antioksidanlar bakımından zengindir. Sağlığa sayısız faydası bulunan maydanoz da bunlardan biridir. Antioksidan zengini maydanoz tüketerek stres ve kaygıyla baş etmek mümkündür.

Sarımsak

Antioksidan maddeler bakımından zengin olan sarımsak her şeye olduğu gibi ruh sağlığına da iyi gelmektedir.

DMCA.com Protection Status