Yumurta Haşlaması Tarifi ile Güne Enerjik Başlayın

yumurta haşlaması tarifi

Türk mutfağının olmazsa olmazlarından yumurta haşlaması tarifi, diyet yapan bireylerin vazgeçilmez ana besin kaynaklarından birisi. Ketojen diyet yapan veya başka bir deyişle günlük 1.500 kaloriden epey düşük gıda takviyesi yapan bireylerin muhakkak yumurta tüketmesi öneriliyor. Neden derseniz, yumurtanın bol miktarda protein içermesi ve envai çeşit vitamin ve mineral barındırması nedeniyle; yumurta tüketimi başta diyetisyenler tarafından olmak üzere birçok sağlık otoritesi tarafından tavsiye edilmektedir.

Yumurtayı günlük enerji ihtiyacınızı karşılamak için kullanacağınız gibi saç dökülme tehlikeleri ile ses güçlendirme maksadıyla kullanabilirsiniz. Gıdacılar, sağlıklı beslenmenin iyi bir sabah kahvaltısından geçtiğini boş yere söylemiyor. Sabah belirli saatler aralığında (Sabah saat 7 ile 10 kahvaltı için en ideal saatlerdir) yapılan kahvaltının insan bünyesine ekstra katkı sağladığı biliniyor. Yumurta ise, başta kahvaltı olmak üzere yemeklerin içinde, kek yapımında hatta ara soğuk yapımında bile kullanılabilir olmasından ötürü tercih edilmektedir.

Eğer, iyi bir şekilde beslenmek istiyorsanız; gün içerisinde göz kararması gibi olumsuz olaylarla karşılaşmak istemiyorsanız yumurta tüketimine önem vermeniz elzemdir. Diyete yeni başlayan bireyler, eski yeme alışkanlıkları üzerine yeni bir sayfa açıp bambaşka bir beslenme yöntemiyle yola devam ettikleri için gün içerisinde yetersiz enerji alımı gibi gerekçelerden ötürü zor anlar yaşayabilir. Maksimum 1.500 kalori olarak belirlenen günlük üst tüketim miktarınızı yumurta gibi enerji veren besinler ile harcamalısınız. Şimdi, yumurta haşlaması için ihtiyacınız olan ürünleri tanıyacağız. Ardından yumurta haşlamasının nasıl yapılacağını anlatacağız. En son, yumurtanın faydalarını listeleyeceğiz.

yumurta haşlaması tarifi

Yumurta Haşlaması Yapımında İhtiyacınız Olan Ürünler;

 • 2 adet yumurta
 • Yumurtaların bir parmak üstünü geçecek şekilde temiz su

Yukarıdaki malzemeler iki kişilik yumurta haşlaması için tavsiye edilmiştir. Eğer daha fazla kişi için yumurta haşlaması yapmayı düşünüyorsanız veya bir tek kendiniz için bu yemeği yapmak istiyorsanız; ürün miktarını doğru orantılı olacak şekilde artırıp azaltabilirsiniz. Şimdi, hızlı hızlı yumurta haşlamasının nasıl yapılacağına geçelim.

Yumurta Haşlaması Nasıl Yapılır?

 • Bir cezve, orta boy tencere veya çaydanlık altı içerisine yumurtaları dizin.
 • Yumurtaları bir parmak aşacak şekilde su ilave edin. Temiz su kullanımına dikkat edin.
 • Ocağı kısık bir şekilde açıp 10 ila 15 dakika kadar yumurtalarınızı haşlayın. Eğer yumurtalarınız 10 ila 15 dakikadan daha önce haşlanma belirtileri gösterirse ocağın altını kapatıp yumurtaları alabilirsiniz.
 • Yumurtaları tahta kaşık veya başka bir aparat ile tencereden alın.Daha sonra yumurtalarınızı bir kasenin içerisine koyun.
 • Yumurtaların üstüne soğuk su ilave edin. Bu şekilde 1-2 dakika kadar dinlendirmeye ayırın.
 • En son yumurtalarınızı alıp kabuklarını soyabilirsiniz. Kabukları soyarken yumurtaları israf etmemeye dikkat edin. Eğer yumurtanızın kabukları kolaylıkla soyulmuyorsa yumurtanızı düzgün bir şekilde haşlamadığınızı bilmelisiniz.
 • Yumurtalarınızın kabuğunu soyduktan sonra dilediğiniz gibi, israf etmeden tüketin. Şimdiden afiyet olsun.

İnsan Sağlığı için Olmazsa Olmaz Yumurtanın Faydaları

 • Yumurtanın iç yapısında kolin adı verilen bir bileşen vardır. Bu bileşen, beynin kimyası açısından epey faydalı bir bileşen olduğu için yumurta tüketimine dikkat etmelisiniz.
 • Yumurta, günlük A vitamini ihtiyacının yüzde 6’sını karşıladığı için göz sağlığı için epey yararlı bir besindir.
 • Yumurta tüketimi iyi huylu kolesterolü (HDL) artırırken kötü huylu kolesterolün (LDL) düşmesine yardımcı olur.
 • Yumurta, kas yapınızı güçlendirebilmek adına inanılmaz faydalı bir yiyecektir. Çoğu protein bazlı gıdanın içinde yumurta yer almaktadır.
 • Vücut geliştirme sporu ile başka herhangi bir sporla uğraşan bireylerin günlük 3’ten fazla yumurta tüketmesi tavsiye ediliyor.

DMCA.com Protection Status