Selüliti Azaltan Yiyecekler Nelerdir? Selülit Düşmanı 13 Yiyecek

selüliti azaltan yiyecekler

Selüliti azaltan yiyecekler tüketerek yaza hazırlanmaya ne dersiniz? Portakal kabuğu denen bir görünüm yaratan selülit, genellikle bacaklarda, karın ve basenlerde görülür. Hormonal değişiklikler, genetik durumlar, yaşam tarzı, kilo alıp verme döngüsü gibi çeşitli sebeplerle oluşabilir. Selülitin kesin bir çözümü olmadığı söylense de görünüşünü hafifletmek mümkündür. Selülit tedavisi görmek, sağlıklı beslenmek, spor yapmak gibi çözümlerin yanı sıra selüliti azaltan yiyecekler tüketilerek de görünümü hafifletmek mümkündür. Peki selüliti azaltan yiyecekler hangileridir?

selüliti azaltan yiyecekler

İşte selüliti azaltan yiyecekler listesi!

 • Tavuk Göğsü

Selülit düşmanı yiyeceklerden biri tavukgöğsüdür. Derisiz tavukgöğsü tüketerek insülin salınımının yavaşlatılması ve böylece vücuttaki insülin seviyelerinin dengelenmesi mümkündür. Aynı zamanda kolajen bakımından da zengindir.

 • Sarımsak ve Soğan

İnsan sağlığı için son derece faydalı besinlerden olan sarımsak ve soğan, selülitle doğal bir şekilde savaşmak için en ideal besindir. İnsülin seviyelerini düşürdüğü için selüliti azaltan yiyecekler arasında yer alır.

 • Kuşkonmaz

Şişkinliği gideren, vücuttaki toksinleri atmayı sağlayan, anti-inflamatuar özelliği bulunan bir sebze olan kuşkonmaz da bu listede yer alır. Aynı zamanda stresi gidermek için de son derece etkilidir. Bu açıdan selülitle savaşmada başvurulabilecek doğal yöntemlerden biridir.

selüliti azaltan yiyecekler

 • Brokoli

Vitamin ve mineraller bakımından son derece zengin olan brokoli, aynı zamanda düşük kalorilidir. İçeriğinde alfa lipoik bulunduğu için kolajenin sertleşme sürecinin gecikmesini sağlar. Bu da cilt için oldukça önemlidir.

 • Koyu yeşil yapraklı sebzeler

Vücuttaki toksinlerin atılması için tercih edilebilecek en iyi yiyecekler koyu yeşil yapraklı sebzelerdir. Lif, vitamin, mineral ve antioksidanlar bakımından da zengin oldukları için cildin hızlı bir şekilde onarılmasını sağlar. Bu sayede selülit görünümünün azalmasına yardımcı olur.

 • Sardalya

Omega-3 yağ asitleri bakımından zengin olan sardalya, selülitle doğal yoldan savaşmak için tüketilebilecek en faydalı besinlerdendir.

 • Su

Selülit görünümünün hafiflemesini istiyorsanız mutlaka günde 2 litre su tüketmeniz gerekir. Su aynı zamanda vücuttaki toksinlerin ve ödemin atılmasında da önemli rol oynar. Selülit oluşumunun en önemli sebeplerinden biri de yetersiz su tüketimidir.

 • Limon ve Portakal

Portakal ve limon gibi faydalı turunçgillerin de selülitler üzerinde etkisi vardır. C vitamini bakımından zengin olan bu meyveler cildin bağ dokusunun onarılmasını sağlar. Böylece selülit görünümü hafiflemiş olur.

 • Avokado

En faydalı meyvelerden biri olan avokado, tekli doymamış yağlar açısından zengin olduğu için selülit için de oldukça etkilidir. Avokado, aynı zamanda insülin seviyelerini de dengeler.

selüliti azaltan yiyecekler

 • Salatalık

Vücudun susuz kalmaması selülitle savaşırken yapılması gereken en önemli şeylerden biridir. Bu nedenle %90’ı sudan oluşan salatalık gibi sebzeleri de bol bol tüketmekte fayda vardır. Salatalık tüketerek cildin nemli kalmasını sağlayabilirsiniz.

 • Ananas

Sağlıklı bir tropik meyve olan ananas, lif bakımında da zengindir. Aynı zamanda metabolizmayı da hızlandırdığı için yağ yakımını destekler. Bu özellikleriyle selüliti azaltan yiyecekler arasında yer alır.

 • Çiğ Kuruyemişler

Fıstık, badem, fındık, ceviz gibi çiğ kuru yemişler, çoklu ve tekli doymamış yağ asitleri bakımından zengindir. Bu da selülit oluşumunu önlemede ve görünümünü hafifletmede oldukça etkilidir.

 • Tam Tahıllar

Selülitle savaşan yiyeceklerden biri de tam tahıllardır. İnsülin seviyelerini dengeleyen bu besinler, selülit konusunda oldukça etkilidir. Yulaf, buğday tohumu, tam buğday, esmer pirinç gibi tam tahılları bol bol tüketmekte fayda vardır.

 

 

DMCA.com Protection Status