Sağlıklı Diyet Programları Sayesinde Zayıflayın

sağlıklı diyet programları

Sağlıklı diyet programları arasından kendinize en uygun programı seçerek sağlığınızı kaybetmeden ideal kilonuza ulaşabilirsiniz. Fazla kilolarından kurtulmak isteyenler genellikle birden fazla diyet programı dener ve bu denemeler başarısızlıkla sonuçlanır. Ancak bir diyeti sürdüremiyor olmanız kilo verme motivasyonunuzu etkilememelidir. Bir diyette başarısız olduysanız belki de başka bir diyet programıyla sağlıklı bir şekilde zayıflayabilirsiniz. Bunun için doğru şekilde araştırma yapmalı ve kendi kilonuza, yaşınıza ve yaşam tarzınıza en uygun olacak programı seçmelisiniz. Eğer kendinizi aç bırakmak, diyet süresince halsiz ve mutsuz hissetmek istemiyorsanız sağlıklı diyet programları arasından bir programı tercih etmelisiniz. Bunun için size fikir vermesi amacıyla birkaç sağlıklı diyet programı derledik.

sağlıklı diyet programları

İşte en iyi sağlıklı diyet programları!

İşte sizin için seçtiğimiz en sağlıklı diyet programları;

Şekersiz 21 gün diyeti

Birçok kişinin şeker tüketimini azaltmak amacıyla tercih ettiği diyet programlarından biridir. Şekersiz 21 gün diyeti ile yalnızca şeker tüketimini azaltmak değil kilo vermek de hedeflenir. Bize en çok kilo aldıran şey, rafine şekerdir. Dolayısıyla bu diyet programı sayesinde 21 gün boyunca rafine şekerden ve rafine şeker içeren her türlü yiyecekten uzak durmak gerekir. Yapılan araştırmalar bir alışkanlığı hayatımıza adapte etmek için 21 güne ihtiyaç duyarız. İşte bu sebeple 21 gün sonrasında da hayatımızdan şekeri çıkartmak ya da şeker tüketimimizi azaltmak amacıyla bu diyeti uygulayabilirsiniz. Şeker tüketimini sınırlandırdığınız anda hızlı bir şekilde kilo vermeye başlarsınız. Özellikle rafine şeker içeren paketli gıdalar, hamur işleri, tatlılar kilo almanın en büyük sebepleridir. Rafine şeker içeren yiyecekleri tüketmediğinizde rafine karbonhidrat da almamış olursunuz. Böylece günden güne kilo kaybedersiniz.

Düşük karbonhidrat diyeti

Sağlıklı diyet programları arasında gösterilen bir diyet türü de düşük karbonhidrat diyetidir. Tıpkı şekerde olduğu gibi karbonhidrat da kilo almaya sebep olur. Elbette tahıl grubunda ya da bakliyatlarda bulunan karbonhidrat vücut için geçerlidir. Ancak hamur işleri, hazır gıdalar ya da fast food yiyecekler basit karbonhidrat içermektedir. Basit karbonhidrat alımı ile vücut enerji ihtiyacınız bu basit karbonhidratlardan karşılar. Böylece kısa sürede tekrar aç hissetmeye başlarsınız. Yeniden basit karbonhidrat tükettiğinizde bu süreç tekrarlar ve kilo alımı gerçekleşir. Ancak protein ağırlıklı ve düşük karbonhidratlı beslendiğinizde vücudunuz bir süre sonra enerji ihtiyacını yağlardan karşılamaya başlar. Böylece kilo vermeye başlarsınız. Bu diyet programının sağlıklı olmasının en önemli sebebi de budur.

Aralıklı oruç diyeti

Hızlı bir şekilde kilo vermeyi sağladığı için son dönemde oldukça popüler olan aralıklı oruç diyeti de aslında sağlıklı bir diyet programıdır. Intermittent fasting olarak da adlandırılan bu diyet, yalnızca kilo vermek için değil bazı hastalıkların semptomlarını azaltmak için de doktorlar tarafından önerilir. Vücudu bir süreliğine aç bırakmak mideyi dinlendirir, vücudu toksinlerden arındırır ve iştahı dengeler. Eğer sık sık yeme dürtünüz varsa aralıklı oruç diyeti yaparak aslında aç kaldığınız süre boyunca zorlanmadığınızı fark edebilirsiniz. Bu diyete yeni başlayanlar için önerilen açlık süresi 16 saattir. Akşam yemeğinden sonra hiçbir şey yemezseniz bu saatin büyük bir bölümü uykuda geçecektir. Ertesi günkü kahvaltıya kadar sürecek bu açlık süresince vücudunuz dinlenir ve yağ yakar. Bu diyetteki en önemli kısımlardan biri ise tokluk süresi boyunca mümkün olduğunca sağlıklı yiyecekler tüketmektir.

Aristo Diyeti

Hızlı ve kalıcı kilo vermenin en sağlıklı yollarından biri de Aristo Diyeti’dir. Kısa süreli bir diyet programı olmamasına rağmen ilk aydan sonuç verir. Aristo Diyeti’nin bir yaşam kılavuzu olduğunu savunan Dr. Gönül Ateşsaçan, “Aristo Diyeti ile Yeni Yaşam” adlı kitabında bu diyetin inceliklerini anlatmıştır. Sağlıklı bir şekilde kilo vermek ve en önemlisi de sağlıklı beslenmeyi bir yaşam tarzı haline getirmek için yapabileceğiniz en iyi diyet programıdır. Aç kalmadan, mutsuz olmadan ve lezzetlerden mahrum kalmadan kilo vermek mümkündür. Aristo diyeti bitkisel bazlı beslenmeyi savunur. İlk 1 hafta hayvansal gıdaların tüketimi tercih edilmez. Bunun yerine sebze ve meyveler, kuru baklagiller, kuru yemişler ve bitki çayları tüketilir. Böylece kısa sürede kilo kaybetme gerçekleşir. Diğer haftalarda sınırlı olarak hayvansal gıdalar tüketilebilir. Ancak Aristo Diyeti’ni yaptığınız sürece bitkisel bazlı beslenmek sizi daha hafif ve ince hissettirdiği için bunu bir yaşam tarzı haline getirmeniz kaçınılmaz olur. İlk ayda kilonuzun %10’unu verebilirsiniz. Üstelik verdiğiniz bu kilolar geri gelmez.

Sağlıklı Diyet Programları Sayesinde Zayıflayın

Aristo Diyeti ile İlk Ay kilonuzun %10’u Gider

Aristo diyeti ile ilk ay kilonuzun %10’unu kolaylıkla verebilirsiniz. Daha detaylı bilgi için Dr. Gönül Ateşsaçan’ın kliniğini arayabilirsiniz.

Kaynak: https://diyetio.com/saglikli-diyet-programi/

DMCA.com Protection Status