Vardabit Paçası Tarifi Nasıl Yapılır?

vardabit paçası

Adana’nın yöresel mutfağının en önemli mihenk taşı arasında gösterilen vardabit paçası, her yıl onlarca kişi tarafından tadılmak için Adana’ya yolcu bileti sattırmayı başarıyor.

Küresel çapta etkisini her geçen gün artıran vardabit paçası, birbirinden kıymetli proteinli besinleri içerdiği için hastalıklara karşı iyi bir koruyucu sayılır. Hastalık sırasında vücudumuz zararlı virüsler tarafından tahrip edildiği için ciddi anlamda protein tüketmemiz gerekmektedir.

Protein, kana karıştığı andan itibaren hem vücut fonksiyonlarını çalıştırma açısından hem de tahrip edilen yerleri yeniden inşa edebilme açısından inanılmaz derecede önemli bir mineraldir. Her insanın, günlük tüketmesi gereken protein miktarı belirlenmiştir. Bu miktar, boy kilo endeksine göre hesaplanabildiği gibi ihtiyaç durumlarına göre de ayarlanmaktadır.

Protein hakkında yaygın bilinen bir diğer yanlış ise sadece hayvansal gıdalar da bulunduğu yönündedir. Oysaki, 100 gram soyanın tam 40 gramı saf proteinden oluşur. Vardabit paçası da protein açısından hiç azımsanmayacak derecede önemli bir besin takviyesidir.

Adana’da şifa bulmak isteyen insanların çoğunluğu hala bir porsiyon veya iki porsiyon vardabit paçası tükettikten sonra kendini sıcak tutup iyileşmeyi bekliyor. Nitekim, çoğu sağlıkçı ve diyetisyen de vardabit paçasının sağlık açısından çok önemli bir tür olduğunu defalarca söylemiştir.

Eğer hazırsanız, Adana’nın Türkiye’ye ve devr-i aleme armağanı vardabit paçası yapımında kullanılan malzemelere kısa bir göz atacağız, hemen akabinde yapım aşamasına geçeceğiz. Hazırsanız başlayalım.

vardabit paçası

Vardabit Paçası Yapımında Kullanılan Malzemeler

 • 2 bardak kadar taze ayıklanmış fasulye
 • 1 tane lavaş veya tırnaklı küçük pide
 • 1 bardak tahin
 • 2 ila 3 adet sarımsak
 • 1 tane orta boy limondan elde edilen limon suyu
 • 1 tatlı kaşığı kimyon
 • Birkaç tutam tuz
 • Yarım demet ince ince doğranmış maydanoz

Dipnot: Yukarıdaki malzemeler 8 kişinin tüketim hacmi göz önünde bulundurularak önerilmiştir. Eğer daha kalabalık veya sayıca daha az bir gruba vardabit paçası yapmak istiyorsanız malzeme miktarını doğru orantılı olacak şekilde artırıp azaltabilirsiniz.

Vardabit Paçası Nasıl Yapılır?

 1. Fasulyeleri bir gün öncesinden veya yemek yapacağınız gün en az 1 saat kadar ılık suda bekletin. İyice dinlendikten sonra bu kez haşlayın ve haşlama işleminden sonra bir bardak kadar haşlama suyunu bir köşede saklayın.
 2. Tırnak pideyi bir bıçak yardımıyla ince ince doğradıktan sonra bir tavada kızartın. Ardından, baharat için ayırdığınız bütün malzemeleri (tahin dahil) geniş bir kasede karıştırın.
 3. Koyu yoğurt görünümü elde edene kadar karıştırma işlemini sürdürün. Daha sonra hafif hafif sıcak su ilave etmeye başlayın.
 4. Haşlanmaya devam eden fasulyelerin üzerine bu karışımı azar azar ilave edip pişirmeye devam edin.
 5. Sosu için bir tavada kırmızı pul biberi tereyağı ile kızıştırabilirsiniz.
 6. En son, hazırladığınız bu sosu yemeğin üstünde gezdirip servise hazır hale getirebilirsiniz. Şimdiden afiyet olsun.
 7. vardabit paçası

DMCA.com Protection Status