Ödem Atarak Zayıflamak Mümkün Mü? Ödem Atmanın Yolları

ödem atarak zayıflamak

Ödem atarak zayıflamak mümkün müdür? Birçok kişinin yaşadığı sorunlardan biri olan ödem, aynı zamanda tartıda fazla kiloda çıkmaya sebep olabilir. İnsan vücudunda normalde %60 oranında su vardır. Ancak bazen su, vücudun belli bölgelerinde toplanır ve vücuda ağırlık verir. İşte kilo vermek istiyorsanız öncelikle bu durumdan kurtulmanız gerekir.

Ödem yani su tutma durumu, kadınların regl veya hamilelik döneminde görülebilir. Ödem, böbrek, karaciğer ve kalp hastalıklarının bir belirtisi olarak da ortaya çıkabilir. Eğer ödem durumunuz ciddi seviyelerdeyse ve özellikle kol veya ayaklarda şişlik oluştuysa bir uzmana başvurmanız gerekir. Bunun dışında vücudunuza ağırlık yapan su tutma durumundan kurtulmak için bazı yöntemleri uygulayabilirsiniz. Ödem atarak zayıflamak için ne yapmak gerekir?

İşte ödem atarak zayıflamak için bazı yöntemler!

  • Düzenli olarak egzersiz yapmalısınız.

Kaç yaşında ya da hangi kiloda olursanız olun düzenli olarak egzersiz yapmak sağlığınız açısından oldukça faydalıdır. Egzersiz yapmak aynı zamanda vücuttaki ödemi de azaltır. Çünkü egzersiz sırasında terleme yoluyla bu suyu atarsınız. Egzersiz yaptığınızda vücudunuzun belli bölgelerinde biriken su, vücudunuzun diğer bölgelerine yayılır. Böylece ödem sebebiyle oluşan şişkinlikler de yok olur. Egzersiz sırasında su kaybettiğiniz için bol bol su içmeye de özen göstermeniz gerekir.

  • Yeterli ve kaliteli uyumalısınız.

Yapılan tüm araştırmalar düzenli ve yeterli bir uyku düzeninin sağlıklı bir yaşam için olmazsa olmaz olduğunu söylemektedir. Vücudunuzdaki ödemden kurtulmak için egzersizin yanı sıra uykunuza da önem vermenizde fayda vardır. Düzenli ve kaliteli uyku ile böbreklerdeki su ve sodyum dengesi sağlanır. Böylece vücudun su tutması da engellenmiş olur. 7-9 saat arası uyumak vücudunuz için yeterlidir.

  •  Stresten uzak durmalısınız.

Stres, birçok hastalığın olduğu gibi ödemin de sebeplerinden biridir. Ödem atarak zayıflamak için öncelikle hayatınızda strese sebep olan durumları değiştirebilirsiniz. Stres seviyenizi azaltarak daha sağlıklı bir yaşam sürebilirsiniz.

ödem atarak zayıflamak

  • Tuzu azaltmalısınız.

Vücudun ödem tutmasının en önemli sebeplerinden biri de tuz tüketimidir. Ödem atarak zayıflamak için öncelikle tükettiğiniz tuz miktarını azaltmanız gerekir. Özellikle yüksek oranda işlenmiş gıdalarda yüksek miktarda tuz bulunmaktadır. Fazla miktarda tuz tüketmenize rağmen yeterli miktarda su içmiyor ve egzersiz yapmıyorsanız vücudunuz su tutar.

  • Magnezyum takviyesi alın

Vücut için oldukça gerekli bir mineral olan magnezyum vücutta ödem oluşumunu da engeller. Özellikle kadınlarda regl döneminde görülen ödem miktarını da azalttığı gözlemlenmiştir. Vücudun su dengesini sağlayabilmek için magnezyum takviyesi alabilirsiniz.

ödem atarak zayıflamak

  •  Bol bol su için.

Vücudunuzun sağlıklı bir denge içinde olması için bol bol su tüketmeniz gerekir. Vücut susuz kaldığında, daha fazla su kaybetme riskini düşürmek amacıyla su tutmaya başlar. Bu da şişkinliğe sebep olur.  Bu sebeple ödem atarak zayıflamak için öncelikle günde 2,5 litre su içmeye özen göstermeniz gerekir. Su tüketimi, aynı zamanda böbrek ve karaciğer sağlığı için de gereklidir.

  • Karbonhidrat tüketimini azaltın.

Karbonhidratlar, karaciğerde ve kaslarda glikojene dönüşerek depolanır. Glikojen ise su çeker. Karbonhidrat tükettiğinizde bu vücudunuzun daha fazla su tutacağı anlamına gelir. Düşük karbonhidrat diyeti yaparak ödem atabilirsiniz. Ödem atarak zayıflamak için sağlıklı beslenmenin de son derece önemli olduğunu unutmayın.

ödem atarak zayıflamak

DMCA.com Protection Status